metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Blíží se pivní slavnosti na Smíchově i tradiční Svatováclavský ležák

  10:50
Cílem Dnů českého piva je přilákat Čechy do hospod a restaurací.
Václav šel na pivo | foto: ČSPSMetro.cz

Česká pivní kultura se pomalu, ale jistě přesouvá z tradičních hospůdek domů na gauč. Ačkoli mnoho tuzemských obyvatel považuje pivo za kulturní dědictví, poptávka po čepovaném rezavém moku každoročně klesá. Zpátky do hospod má ztracené i nové zákazníky opět nalákat již šestý ročník akce s názvem Dny českého piva, kterou Český svaz pivovarů a sladoven zahájí ve spolupráci s desítkami pivovarů a tisícovkami hospod příští středu. Smíchovský pivovar se však rozhodl, že začne oslavovat již dnes.

„Na živelnou atmosféru v našich hospodách budou konzumenty lákat sami zaměstnanci pivovaru, kteří dnes ve vybraných hospodách slavnostně narážejí. Dvě desítky z nich vyrazí do hospod v čele se sládky i ředitelem Petrem Kovaříkem.

Oslavy pak vyvrcholí tuto sobotu přímo na dvoře pivovaru, který se návštěvníkům otevře ve 13 hodin. Připraveny pro ně budou prohlídky pivovaru, živá hudba a atmosféra typické smíchovské hospody,“ láká nejen pražské milovníky piva PR manažerka pivovaru Staropramen Denisa Mylbachrová.

Oficiálně budou oslavy zahájeny příští středu 26. září přípitkem na Svatováclavské slavnosti a symbolickým naražením sudu vítězného ležáku v degustační soutěži České pivo 2018. Trvat budou pět dní, tedy do konce září.

Na pivo do hospody

Hlavním cílem Dnů českého piva je připomenout českou pivovarskou tradici.

  • Pivovary se snaží zvednout zájem veřejnosti o čepované pivo, jehož spotřeba v Česku klesá.
  • České pivovary vařily v posledních letech stále víc piva. Až do loňského roku, kdy nastal zlom. Po šesti letech růstu se výstav snížil o sedm desetin procenta na 20,32 milionu hektolitrů. 
  • Tytéž výsledky očekává Český svaz pivovarů a sladoven i v letošním roce.
  • Stále více se prodává pivo balené oproti tomu točenému v restauracích a hospodách, loňský poměr byl 62 ku 38 procentům.

Organizátoři pro letošní rok příliš nevypichují žádnou z několika desítek zapojených pražských hospod. Spíše radí využít při hledání nejlepších míst chytré telefony. „Je možné podívat se i na facebookový profil Dny českého piva a oficiální webové stránky dnyceskehopiva.cz s mapou, která automaticky lokalizuje polohu a nasměruje konzumenty do nejbližšího podniku zapojeného do akce,“ radí zástupci svazu pivovarů.

Letošní ročník dnů piva se zaměřuje na klasické české ležáky i pivní speciály. Svatováclavský speciál, který je pro akci již tradicí, letos řada pivovarů vaří úplně poprvé. Některé hospody nabídnou kromě neobvyklých piv také doprovodné akce. Zatímco zmíněný Staropramen ve dvou desítkách spřízněných hospod pořádá dnes a příští čtvrtek tradiční hospodské hry, jako je třeba mariáš se sládky, spřátelené hospůdky pivovarů Kozel, Gambrinus, Bakalář či Krušovice sází na kulinářská pivní menu.

„Veřejnost si někdy myslí, že jde o nějaký festival nebo aktivitu, která je na jednom místě. Nepochopili výzvu, která je o aktivaci, aby šli do své hospody,“ vysvětluje ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

Obsluha hospod a restaurací, které budou dny piva slavit, by měla být během akce také schopna hostům doporučovat párování piva s jídlem. Podle organizátorů je proto důležité, aby se hosté nebáli nejen vyrazit, ale také se zeptat. 

První český ležák uvařili v Praze

Historie vaření piva má v českých zemích tisíciletou tradici.

  • Nejstarší pivovar na našem území byl založen v Břevnovském klášteře již za vlády knížete Boleslava II. na konci desátého století. 
  • Do akce Dny českého piva se nejen v Praze, ale po celém Česku zapojují pivovary: Bakalář, Břeclav – Zámecký pivovar, Březňák, Černá hora, Českomoravský svaz minipivovarů, Gambrinus, Hasič Pivovar, Holba, Chodovar, Chomout... vaříme pivo, Ježek, Klášter, Minipivovar Karlštejn, Kozel, Pivovar Kozlíček, Krušovice, Kyjovský pivovar, Litovel, Lobkowicz, Pivovar Lužiny, Pivovar Malenovice, Pivovárek Melichárek, Dobřanské pivo, Pivovar Nová sladovna, Ostravar, Pernštejn a mnoho dalších.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Expřítelkyni bil paličkou a bodal. Vzala na mě lahev vína a nůž, hájí se souzený

vydáno 16. dubna 2024  18:12

Svoji bývalou družku podle kriminalistů tloukl dvaapadesátiletý muž paličkou na maso. A když se mu pokusila utéct, dostihl ji a chytil za čelist tak...  celý článek