metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
(ilustrační snímek) | foto: MHMPMetro.cz

Přes zákaz a pokuty brázdí pivní kola Letnou

  14:14
Vozítka pro šestnáct pijanů, určená zejména turistům, štvou místní i radnici Prahy 7.

Pojízdné cyklobary, označované jako pivní kola, nejsou jen problém centra metropole. Hlučící turisté, kteří se na vozítkách často řítí po chodnících nekontrolovatelnou rychlostí, obtěžují dle místních také návštěvníky Letenských sadů. A to i přesto, že jim má již měsíc bránit ve vjezdu nový zákaz.

„Vadí mi, že si myslí, že si tu mohou dělat, co chtějí, že pro ně žádné obecně závazné právní normy neplatí,“ stěžuje si na Facebooku Robert Krásný. Podle Zuzany Keltnerové, která se do parku chodí projít, podnapilí turisté nejen hlučí a překážejí, ale také močí, kde se dá. „Bez jakýchkoliv zábran. A to jezdí po oválu, kde je spousta malých dětí,“ píše na sociální síti Keltnerová.

Pojízdné bary nesmí do Letenských sadů z iniciativy místní radnice. Ta zde nechala na začátku srpna rozmístit značky, které omezují šířku pro vjezd kol na 1,2 metru. Tento parametr pivní kola rozhodně nesplňují. Dle místostarosty Prahy 7 Ondřeje Mirovského byl zákaz krok správným směrem. Zároveň ale přiznává, že ho provozovatelé kol porušují i nadále, a to i přesto, že zde strážníci rozdávají pokuty jako diví. „Městská policie tam je dost často a vše řeší, chodí to na správní řízení,“ uvádí na Facebooku Mirovský.

Pivní kola obvykle pojmou dvanáct až šestnáct lidí, bývají vybavena stereo systémem pro pouštění hudby a efektovými světly pro noční jízdu. Na hluk a zdržování dopravy si lidé stěžují hlavně v centru metropole. Zatím však není jasné, jak a zda vůbec bude vedení města problém řešit.

Kvůli stížnostem na hlučné a podnapilé turisty zakázali minulý rok pivní kola například v Amsterodamu. V Praze jsou ale pivní vozítka zařazena do kategorie nemotorových prostředků. Jedná se tedy o kolo. Pokud tedy jeho účastníci dodržují základní pravidla provozu, strážníci na ně nemohou.

„Jakmile se v blízkosti objeví uniformovaný strážník, chovají se většinou cizinci předpisově,“ vysvětlují strážníci, kteří desetitisícové pokuty mohou rozdávat jen tam, kde se nesmí pít na veřejnosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek