metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 2 fotografie v galerii
Bruce Springsteen se svou skupinou The E Street Band vystoupil v Edenu. | foto: ČTK

Bruce Springsteen je žijící legenda. Boss šéfoval Edenu přes tři hodiny

  10:22
Po dlouhé čtyři dekády patří Bruce Springsteen mezi nejnápaditější básníky mezi folkrockovými písničkáři. V Praze přitom Boss vystoupil jen jedinkrát - se svým akustickém tour v roce 1997 a bez doprovodné kapely The E Street Band. Očekávání jeho fanoušků tak nemohla být ve středu večer vyšší. A Springsteen je rozhodně nezklamal.

Už před koncertem se mezi diváky čile spekulovalo, zdali nás večer čeká další z dlouhé řady koncertů, na kterých Springsteen řádí klidně tři čtyři hodiny. Vše nasvědčovalo tomu, že ano. Až na jediný drobný detail. Koncert začal namísto v 19 hodin přibližně o 30 minut později, a nad fotbalovým stadionem v Edenu se tak znovu vznášela hrozba pokuty pro pořadatele za rušení nočního klidu v případě, že by show pokračovala i po desáté hodině.

Bruce Springsteen se svou skupinou The E Street Band vystoupil v Edenu.
Bruce Springsteen se svou skupinou The E Street Band vystoupil v Edenu.

Kolik že je tomu chlapovi?

Co také zaznělo

 • The Ghost of Tom Joad
 • We Take Care of Our Own
 • Wrecking Ball
 • Death to My Hometown
 • My City of Ruins
 • Spirit in the Night
 • Working on the Highway
 • Shackled and Drawn
 • Thunder Road
 • Born to Run
 • Badlands
 • The River
 • Waitin' on a Sunny Day
 • Born in the U.S.A.
 • Dancing in the Dark
 • Tenth Avenue Freeze-Out
 • Because the Night (Patti Smith)
 • Twist and Shout (The Isley Brothers/The Beatles)

Bezmála 24 tisíc oddaných fanoušků legendárního rockera, který bývá označován za nástupce Boba Dylana, podobné úvahy ale rozhodně netrápily. Boss si všechny posluchače získal od samého počátku a energie měl na rozdávání. Byl temně uhrančivý a přitom něžný ve chvílích, kdy se jen sám doprovázel na akustickou kytaru a foukací harmoniku při folkových baladách, aby jen o chvíli později překypoval vášní a burácel na celý stadion za hřmění těch nejznámějších rockových pecek.

Na své si přišli ti, kteří se chtěli zaposlouchat do největších Springsteeenových hitů, ale i ten, kdo se těšil na skladby z posledního alba Wrecking Ball. Kanonáda skvostných písní ale nebyla zdaleka jediným důvodem, proč včerejší koncert patří mezi nejnezapomenutelnější pražská folkrocková vystoupení vůbec. Boss si slávistický amfiteátr podmanil především svou vřelou živelností. I když hrál pro tisíce, dokázal v Edenu vykouzlit neobvykle laskavou a blízkou atmosféru.

Tahle show neskončí, dokud Boss neřekne

Když se v deset hodin večer nemilosrdně rozsvítila všechna světla na stadionu, nejeden fanoušek se začínal obávat, zdali nejde o znamení, že je čas jít domů. Pakliže to ale mělo být upozornění pořadatele, Boss na něj rozhodně nehleděl a vděčnému publiku se věnoval dalších 45 minut. Za více než tři hodiny odehrál bezmála tři desítky skladeb - nových i letitých. Zahrál dokonce na přání publika a oprášil některé z hitů, o které si posluchači pod pódiem řekli prostřednictvím papírových vzkazů.

Boss, který byl neustále s publikem v těsném kontaktu, dokonce vytáhl jednu z malých fanynek na pódium, aby za něj odzpívala refrén. O chvíli později si pak zatančil s další šťastnou dívenkou. Jen stěží někdo mohl pochybovat o tom, zdali šlo o upřímná gesta. Bruce se smál na celé kolo a vystoupení si skutečně užíval. Ve srovnání s jeho show působí stejné tvrzení v případě mnoha výrazně méně svítivějších hvězd jen jako zbožné přání. Pokud vám v hrudi tluče srdce rockera a včera jste v Edenu chyběli… Nebudu vám lhát. Na místě se zastřelte, protože jste přišli o jeden z nejfamóznějších koncertů, jaký Praha kdy zažila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek