metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Budoucnost bydlení. Největší pohovka, nejmenší byt i Praha pokrytá vegetací

  13:34
Kde není bydlení, tam není město. To je hlavní myšlenka výstavy s názvem Praha zítra? Domy a byty, která startuje příští středu v Centru architektury a městského plánování (CAMP) u Palackého náměstí.

Další 1 fotografie v galerii
Na výstavě v CAMP nakouknout lidé i do retro domácnosti. | foto: IPR

„Domy a byty jsou základní tkání lidských sídel – stejně jako ulice, náměstí, obchody, kanceláře, výrobny nebo podzemní potrubí. Každé zdravé a rozvíjející se město vyžaduje dostatek bydlení pro všechny stávající, ale také nové obyvatele. Ideálně v hustě osídlené a kvalitně propojené zástavbě, která šetří jak životní prostředí, tak veřejné rozpočty,“ říká k výstavě mluvčí městských plánovačů Marek Vácha.

Nová výstava v rámci cyklu Praha zítra? popisuje příčiny, proč má hlavní město Česka v otázce bydlení k ideálnímu stavu ještě daleko. Návštěvníci si, jak je v CAMP tradičně zvykem, mohou vybrat, zda chtějí informace vstřebávat prostřednictvím velkoplošné projekce, nebo dají přednost tištěné formě v podobě volně dostupného katalogu.

„Audiovizuální vrstva expozice se skládá hned ze tří částí. První vysvětluje, kdo a jak byty na území hlavního města staví, druhá představí rozmanitou tvář současného bydlení. Fotografická esej Domy, byty, lidi pozve návštěvníky k nakouknutí do rozličných typů pražských domácností – od bezdomoveckého nocležiště po luxusní podkrovní rezidence v centru města. Třetí část pak tvoří zvuková montáž složená ze široké škály názorů, které na téma rozvoje bydlení rezonují mediálním prostorem,“ popisuje Vácha a upřesňuje, že se návštěvníci budou moci při sledování projekce pohodlně usadit na pravděpodobně největší pohovce ve městě – o rozměrech nejmenšího pražského bytu. Data, informace a prognózy prezentované na výstavě se opírají především o strategii rozvoje bydlení v hlavním městě z roku 2021.

Tématem, jak by v budoucnu mohlo vypadat bydlení v metropoli, se na své výstavbě zabývají i studenti Fakulty architektury ČVUT. Studenti architektury vedení nizozemským architektem a urbanistou Winym Maasem se v zimním semestru věnovali nejzávažnějším globálním problémům současnosti a jejich dopadu na život ve městech. Vznikla z toho výstava s názvem Biotopia, kterou lze od včerejška do zhruba poloviny února navštívit v dejvickém atriu fakulty v Thákurově ulici. „Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu nahradí biologické složky? A jak sladit v dokonalou harmonii moderní design s bující flórou a faunou? Odpovědi na ty nejsmělejší otázky týkající se urbanismu a životního prostředí nabídne naše výstava,“ zve mluvčí pražské ČVUT Silvie Marková.

Spolupráce s Winym Maasem byla podle studentky magisterského programu Barbory Strnadové výzvou i úžasnou příležitostí. „Byly to těžké měsíce skupinové práce, která otestovala naši vynalézavost, otevřenost i schopnost koordinace. Museli jsme změnit způsob, jakým přemýšlíme, abychom mohli přijít s inovativními nápady, abychom mohli snít,“ charakterizuje práci v ateliéru Strnadová. S ní souhlasí i studentka Lucie Řeháková. „Analyzovali jsme vliv člověka na přírodu, ale také potenciál přírodních materiálů. Navrhli jsme řadu designových řešení kompenzujících nadměrné využívání zdrojů planety Země a vytvořili biosvět, kde mohou lidé žít v symbióze s přírodou,“ míní Řeháková.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek