metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Nebuďte překvapení. S mobilem, jehlou a židlí, i tak se chodí do knihovny

  5:22
Nemusíte jen číst a studovat. V knihovně se dá dělat leccos. Vyzkoušet tu jde virtuální realitu, kurzy šití i truhlářskou dílnu.

Další 2 fotografie v galerii
Chtěli byste si vyzkoušet práci truhláře? Můžete! | foto: DOK16

Už se nemusíte bát, že dostanete v knihovně škytavku nebo budete muset vypnout mobil. Právě naopak. „Běžná praxe je, že k nám na workshopy přijde třída a vyučující děti vyzve, aby byly zticha a schovaly mobily. První, co jim řeknu já, je, že mají mobily zase vyndat a připojit se na wi-fi nebo použít data,“ usmívá se Ondřej Hudeček, metodik a koordinátor dobrovolníků Městské knihovny v Praze, který vytvořil workshop deFacto.

Knihovny už nejsou jen tiché regály plné knih. Mají i druhou tvář – stávají se z nich komunitní centra. Stejně tak to má i Městská knihovna v Praze. „Smyslem knihovny není to, aby byla místem s velkým množstvím knížek. Měla by být místem, které lidem pomáhá zorientovat se v dnešním oceánu informací,“ vidí budoucnost knihoven Hudeček. Kromě tradičních oblíbených setkání s autory a seminářů tvůrčího psaní nabízí pražská knihovna i řadu kreativních dílen. Například jak šít a pracovat se střihy vás naučí na pobočce Jezerka. Na workshopy je třeba se dopředu přihlásit, účastník většinou platí pouze za použitý materiál a částka tak podle typu workshopu vychází do 50 korun.

Co vše si lez vyzkoušet, bylo k vidění i na Festivalu otevřených dílen.

Jako maják ve světě informací slouží kurzy pro seniory Zdravý selský rozum v době informační a pro žáky druhého stupně deFacto, který získal ocenění Bibliotheca inspirans od Nadace Open Society Fund Praha (OSF) a České spořitelny jako jeden ze sedmi nejlepších knihovnických projektů mediálního vzdělávání v Česku. „Workshop Ondřeje Hudečka přináší konkrétní inspiraci i dalším knihovnicím a knihovníkům. Síla této obce je právě i v její ochotě sdílet příklady dobré praxe – a tou workshop deFacto bezesporu je. Jasně totiž ukazuje, jak důležité je, abychom si ve správný čas uměli klást ty správné otázky. A také abychom napříč generacemi měli vůli společně hledat odpovědi,“ říká Tereza Lišková z Nadace OSF, která s knihovnami právě na rozvoji mediálního vzdělávání spolupracuje.

Workshopy deFacto ukazují žákům, jak média fungují „ve skutečnosti“ a čím se vyznačuje kvalitní novinařina. Cílem workshopu je, že je třeba přemýšlet o tom, co vidí a sdílí. „Často žáky překvapí, že jsou společnými silami schopni dát dohromady základní pravidla, jak ověřit pravdivost nějakého mediálního sdělení. Tedy že existují jisté postupy, které sice znají, ale v praxi je málokdy sami používají,“ vysvětluje Hudeček.

Během února se v Ústřední knihovně zaměří mediální cyklus Zdravý selský rozum na to, jak se orientovat v záplavě informací na internetu a jak rozeznat pravdu od lži. „Senioři budou mít možnost zeptat se zkušené novinářky Terezy Engelové, jak zprávy v médiích vlastně vznikají, a také se od ní dozvědí, jak poznat kvalitní novinářskou práci. Závěrečné setkání se zaměří na nácvik ověřování informací přímo u počítačů,“ říká Hudeček.

Opravit si židli můžete v sousedské dílně DOK16 na Hořejším nábřeží. Stačí si jen rezervovat pracovní stůl, nářadí vám tu půjčí. Vybaveni jsou zejména na práci se dřevem, papírem a knihami, částečně i na práci s kůží či kovem.

Virtuální realita zavítá na Mariánské náměstí. „Návštěvník bude moct procházet budovou knihovny na Mariánském náměstí v průběhu důležitých historických dekád, kterými návštěvníky provedou různé minihry. Virtuální knihovna bude sloužit i pro vzdělávání v oblasti programování nebo v programech pro školy. Zdarma si nyní můžete virtuální realitu ochutnat na pobočkách Jezerka nebo Opatov,“ odtajňuje Miloslav Linc, metodik Městské knihovny v Praze.

Městská knihovna podporuje také sousedské či komunitní dění. „Spolupracuje s řadou místních občanských spolků či sdružení a podílí se na jejich aktivitách – nabízí například poskytnutí prostor, pomoc s produkcí či propagací nebo propojení s dalšími hráči v okolí. Jednou z nejoblíbenějších komunitních akcí je například Zažít město jinak, které se pobočky knihovny pravidelně účastní a kde se potkávají desítky lidí,“ uzavírá Věra Chmelárová, koordinátorka komunitních aktivit Městské knihovny.

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek