metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 19 °C

Neděle 24. září 2023. Svátek má Jaromír

Další 1 fotografie v galerii
Sál kina Bio Oko | foto: Metro.cz

Film bez popcornu? Poptávka po nerušeném zážitku je velká, říká ředitel legendárního kina

  5:58
Parkuje tu trabant bez střechy, první řadu sedaček tvoří plážová lehátka, občas tu uslyšíte dětský pláč a smějí sem i psi. Uhodnete, kde jsme? Holešovičtí a Letenští asi tuší. Ostatní nebudeme dlouho napínat. Kinem Bio Oko začíná náš seriál o pražských biografech.

Do sálu se vejde 280 diváků, promítají současný, spíš artový, film, ale nebojí se ani mainstreamových titulů. Nedávno tu běžel i Avatar: Way of Water. „Zrovna tento blockbuster má u nás místo i kvůli věhlasu svého režiséra. Jméno James Cameron má velký zvuk,“ vysvětluje ředitel kina Prokop Jeníček. „Vzhledem k tomu, že poblíž není žádný multiplex, tak jsme chtěli místním nabídnout i tento film. Víme, že má velký divácký potenciál,“ dodává Jeníček.

Oproti multikinům se Bio Oko liší také posezením. To je dílem designéra Maxima Velčovského. Kromě běžných sedaček se tu uvelebíte třeba v křesílku nebo ve zmiňovaných lehátkách či trabantu. Tomu se rozzáří světlomety ve chvíli, kdy se rozsvítí v sále. Mimochodem, lehátka v první řadě nejsou jen kvůli pohodlí. Sál má totiž oproti jiným kinům plátno o něco výš. Sledováním ležmo je to tak ještě o fous příjemnější.

Kino má i další méně běžné atributy. Na film sem můžete přijít třeba i se psem. „Jeho majitel ale musí samozřejmě odhadnout, že je pes natolik vychovaný, že celý film zvládne,“ upřesňuje provozní kina Hedvika Maternová.

Prokop Jeníček a Hedvika Maternová

Kino je přátelské i k rodičům s dětmi, každé úterý dopoledne se tu koná cyklus Baby bio. „V sále je trochu víc světla, hladina zvuku je poloviční. Přidáme koberce a hračky a děti si během filmu mohou hrát. Je to šance pro rodiče zajít do kina. V běžný promítací čas by třeba dorazit nemohli,“ zve do Oka Maternová. „Když občas nějaké dítě pláče, nikomu to nevadí, trochu se s tím počítá,“ dodává. Mimochodem, nenechte se zmást názvem, cyklus Baby bio nenabízí pohádky, ale běžné filmy. Třeba první úterý v únoru je na programu snímek Víly z Inisherinu. Dílo s devíti nominacemi na Oscary mělo premiéru na konci ledna.

Pokud ale opravdu hledáte film pro své ratolesti, zvolte z nabídky kina cyklus Malé oči. Ten je často doplněn i o speciální program. Třeba teď v sobotu se v kině Bio Oko hraje pásmo pohádek a pro děti jsou připravené tvořivé dílny.

Stejně jako Baby bio může názvem klamat i cyklus Bio Senior. Program je ale specifický v podstatě jen časem a cenou promítání. Filmy běží od 13 nebo od 15 hodin a stojí 90 korun. „Rozhodně je ale nepouštíme víc nahlas,“ směje se Maternová. „Jde spíš o to, že některým starším lidem může být příjemnější zajít do kin v dřívější čas,“ dodává s tím, že během cyklu Bio Senior běží v kině filmy nejrůznějších žánrů. Třeba i drogová jízda Banger. s Adamem Mišíkem v hlavní roli. Navíc se nemusíte bát, že by vám před sálem kontrolovali věk v občance. Bio Senior je přístupný všem. Mimochodem, když už byla řeč o ceně, tak ta je kině Bio Oko u běžného promítání 160 korun.

Sál je v podzemí

  • Historie funkcionalistické budovy architektů Jaroslava Stockar-Bernkopfa a Josefa Šolce sahá do roku 1940. Kino s balkonem tehdy mívalo kapacitu 800 osob.
  • Sál je umístěn v podzemí centrálního objektu. Obytný blok byl vybudován na zakázku Penzijního fondu zaměstnanců Národní banky. Původně měl mít komplex jen dvě krajní budovy a střed měl zůstat otevřený. Protože však regulační plány tehdy nařizovaly dodržovat blokovou výstavbu, byla jako poslední dostavěna střední budova s kinem.

Perličkou programu je cyklus Diáky. Bio Oko dává pravidelně prostor filmům nebo přednáškám, které spojuje téma cestování. Nicolette Havlová vyrazila z Havířova do Istanbulu, bratři Matyáš a Přemysl Dandovi došli z Česka až do Arménie. O jejich putování se dozvíte 21. března.

Kino pravidelně hostí i nejrůznější filmové přehlídky. „V březnu nás čeká festival krátkého filmu Prague shorts. Ten samý měsíc hostíme jako jedno z kin i tradiční festival o lidských právech Jeden svět. Týdenní akce obsadí kino od rána do večera,“ zve na festivaly Maternová. Bio Oko letos mimo jiné spolupořádá také například Famu fest.

Ještě zmíníme jeden rozdíl mezi kinem Bio Oko a multiplexy. V kině nedaleko Strossmayerova náměstí nekoupíte popcorn. „Snažíme se lidi i trochu vzdělávat, nemusí jít do kina, aby se ládovali. Jídlo v sále ale nijak neomezujeme, na baru nabízíme třeba sendviče, sypané jídlo ale ne,“ říká ředitel kina a dodává: „Šustění, stejně jako výrazná vůně popcornu, mohou být rušivé. Víme, že poptávka po klidném zážitku, koncentrovaném hlavně na film, je velká.“

Poslední odlišností od velkých kin je zmiňovaný bar. „Je pro nás rovnocenným partnerem, nezbytná součást provozu. Proti jiným kinům je i hodně prostorný,“ zve k návštěvě Jeníček.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vítězné snímky z přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně přijedou za pár dní do Prahy

vydáno 24. září 2023  19:03

Be2Can, přehlídka výrazných filmů ze tří největších filmových festivalů v Berlíně, Benátkách a Cannes, oslaví jubilejní desátý ročník. Odehraje se od 4....  celý článek

Zvědavost ho přilákala až do Turecka. Dojel tam na pionýru za šest dní, ale zvládl by to prý dřív

vydáno 24. září 2023  15:00

Na motorce do zahraničí? Žádný problém. Pionýr je jeho srdeční záležitostí. Náctiletý nadšenec Václav Hradil se rozhodl vyjet do Turecka na vlastní pěst....  celý článek

Nelíbí se ti to? Tak si postav lepší. Co všechno člověka napadne při exkurzi kanceláří

PRAHA? AHA!
vydáno 24. září 2023  11:35

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Akcemi nadupaný začátek podzimu. Přijede dvorní kameraman slavného režiséra Pedra Almodóvara

vydáno 24. září 2023  8:10

Nezůstávejte v následujících víkendech doma! Čeká vás spousta zajímavých akcí. Konají se zajímavé výstavy, vyrazit můžete do Moravského Toskánska,...  celý článek