Do sálu se vejde 280 diváků, promítají současný, spíš artový, film, ale nebojí se ani mainstreamových titulů. Nedávno tu běžel i Avatar: Way of Water. „Zrovna tento blockbuster má u nás místo i kvůli věhlasu svého režiséra. Jméno James Cameron má velký zvuk,“ vysvětluje ředitel kina Prokop Jeníček. „Vzhledem k tomu, že poblíž není žádný multiplex, tak jsme chtěli místním nabídnout i tento film. Víme, že má velký divácký potenciál,“ dodává Jeníček.
Oproti multikinům se Bio Oko liší také posezením. To je dílem designéra Maxima Velčovského. Kromě běžných sedaček se tu uvelebíte třeba v křesílku nebo ve zmiňovaných lehátkách či trabantu. Tomu se rozzáří světlomety ve chvíli, kdy se rozsvítí v sále. Mimochodem, lehátka v první řadě nejsou jen kvůli pohodlí. Sál má totiž oproti jiným kinům plátno o něco výš. Sledováním ležmo je to tak ještě o fous příjemnější.
Kino má i další méně běžné atributy. Na film sem můžete přijít třeba i se psem. „Jeho majitel ale musí samozřejmě odhadnout, že je pes natolik vychovaný, že celý film zvládne,“ upřesňuje provozní kina Hedvika Maternová.
Kino je přátelské i k rodičům s dětmi, každé úterý dopoledne se tu koná cyklus Baby bio. „V sále je trochu víc světla, hladina zvuku je poloviční. Přidáme koberce a hračky a děti si během filmu mohou hrát. Je to šance pro rodiče zajít do kina. V běžný promítací čas by třeba dorazit nemohli,“ zve do Oka Maternová. „Když občas nějaké dítě pláče, nikomu to nevadí, trochu se s tím počítá,“ dodává. Mimochodem, nenechte se zmást názvem, cyklus Baby bio nenabízí pohádky, ale běžné filmy. Třeba první úterý v únoru je na programu snímek Víly z Inisherinu. Dílo s devíti nominacemi na Oscary mělo premiéru na konci ledna.
Pokud ale opravdu hledáte film pro své ratolesti, zvolte z nabídky kina cyklus Malé oči. Ten je často doplněn i o speciální program. Třeba teď v sobotu se v kině Bio Oko hraje pásmo pohádek a pro děti jsou připravené tvořivé dílny.
Stejně jako Baby bio může názvem klamat i cyklus Bio Senior. Program je ale specifický v podstatě jen časem a cenou promítání. Filmy běží od 13 nebo od 15 hodin a stojí 90 korun. „Rozhodně je ale nepouštíme víc nahlas,“ směje se Maternová. „Jde spíš o to, že některým starším lidem může být příjemnější zajít do kin v dřívější čas,“ dodává s tím, že během cyklu Bio Senior běží v kině filmy nejrůznějších žánrů. Třeba i drogová jízda Banger. s Adamem Mišíkem v hlavní roli. Navíc se nemusíte bát, že by vám před sálem kontrolovali věk v občance. Bio Senior je přístupný všem. Mimochodem, když už byla řeč o ceně, tak ta je kině Bio Oko u běžného promítání 160 korun.
Sál je v podzemí
|
Perličkou programu je cyklus Diáky. Bio Oko dává pravidelně prostor filmům nebo přednáškám, které spojuje téma cestování. Nicolette Havlová vyrazila z Havířova do Istanbulu, bratři Matyáš a Přemysl Dandovi došli z Česka až do Arménie. O jejich putování se dozvíte 21. března.
Kino pravidelně hostí i nejrůznější filmové přehlídky. „V březnu nás čeká festival krátkého filmu Prague shorts. Ten samý měsíc hostíme jako jedno z kin i tradiční festival o lidských právech Jeden svět. Týdenní akce obsadí kino od rána do večera,“ zve na festivaly Maternová. Bio Oko letos mimo jiné spolupořádá také například Famu fest.
Ještě zmíníme jeden rozdíl mezi kinem Bio Oko a multiplexy. V kině nedaleko Strossmayerova náměstí nekoupíte popcorn. „Snažíme se lidi i trochu vzdělávat, nemusí jít do kina, aby se ládovali. Jídlo v sále ale nijak neomezujeme, na baru nabízíme třeba sendviče, sypané jídlo ale ne,“ říká ředitel kina a dodává: „Šustění, stejně jako výrazná vůně popcornu, mohou být rušivé. Víme, že poptávka po klidném zážitku, koncentrovaném hlavně na film, je velká.“
Poslední odlišností od velkých kin je zmiňovaný bar. „Je pro nás rovnocenným partnerem, nezbytná součást provozu. Proti jiným kinům je i hodně prostorný,“ zve k návštěvě Jeníček.