metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 2 fotografie v galerii
Skoro dvě stovky ježčích pacientů se přesunuly do Ďáblic. | foto: LHMP

Jinonická zvířátka na dva roky stěhují na sever metropole, do Ďáblic

  5:36
Záchranná stanice pro volně žijící živočichy čeká na nový areál. Pro své pacienty chce ale fungovat bez přerušení i po dobu výstavby.

Ticho, prázdné voliéry ani živáček v dohledu. Tam, kde v Jinonicích dříve sídlila zvířecí záchranná stanice, kterou v minulosti prošly snad úplně všechny druhy volně žijících zraněných zvířat s výjimkou medvěda, to nyní vypadá trochu jako po výbuchu. Záchranáři i jejich chlupatí a opeření pacienti se totiž museli v těchto dnech stěhovat jinam. Péči jim od začátku týdne oficiálně poskytují v novém zázemí v Ďáblicích.

„Po dobu výstavby, jež by měla v dosavadním působišti záchranné stanice v Jinonicích začít už teď v únoru, jsme byli nuceni vyhledat náhradní prostory. Zahradnictví Ďáblice, které stejně jako nás provozují Lesy hlavního města Prahy, má naštěstí místa dostatek. Nalezli jsme zde místo pro dočasné zázemí pro zvířátka i zaměstnance, výběhy i voliéry. Nové pacienty zde přijímáme teprve od tohoto pondělka,“ říká pro deník Metro vedoucí stanice Veronika Kraslová.

Provizorium sice funguje v areálu známého zahradnictví, vstup má ale samostatný. Příjem pacientů zde nově probíhá z boku. Aby to zájemce o služby záchranářů v budoucnu nemátlo, přibude zde v následujících dnech velká tabule s šipkou.

Většina vybavení se vešla do malých dodávek.

„Příjem pacientů probíhá u brány z jižní strany areálu, která se nachází o necelých dvě stě padesát metrů dál po cestě od vjezdu do zahradnictví. Ceduli o tom, co se nyní děje, se chystáme dát i do Jinonic. Lidé jsou zde na naši přítomnost zvyklí a bylo by fajn, kdyby se i třeba při procházce dozvěděli, že se do Jinonic časem opět vrátíme,“ dodává pro deník Metro Kraslová.

Přestěhovat zázemí něčeho tak obrovského, jako je pražská stanice pro volně žijící živočichy, není nic jednoduchého. Kromě toho, že je třeba vše zkoordinovat a převézt, je také nutné zajistit stoprocentní komfort zmiňovaným pacientům. Nejprve se tedy s pomocí náklaďáků již koncem loňského roku převážely stavební buňky, ve kterých pracovníci stanice v běžném provozu ošetřují pacienty. Pak následovaly voliéry, krmení, kotce, skříně a další vybavení. Tyto věci šlo podle Kraslové již převážet menšími vozy, jako jsou multikáry či menší dodávky.

„Naštěstí jsme měli docela štěstí na počasí. Nebyl pro nás problém vychytat dny, kdy bylo pěkně,“ doplňuje Kraslová.

Největší výzvou byl pro záchranáře pochopitelně převoz samotných zvířat. Z Prahy 5 do Prahy 8 se stěhovalo sto devadesát ježků, datel, hrdličky, několik sražených srn a také labutě. Posledně jmenovaní ptáci padli za oběť buďto psům, kteří je pokousali, nebo při letu narazili do tramvajových trolejí. Bylo proto nutné je převozem příliš nestresovat. „V neposlední řadě bylo třeba zařídit zvířatům teplotní komfort, a to jak ve vozidlech, tak na místě. Vše se ale myslím podařilo, takže opravdu už lze říci, že finišujeme,“ krčí rameny Kraslová.

Najdete-li volně žijícího živočicha, který potřebuje pomoc, volejte stejně jako doposud nonstop pohotovostní linku 773 772 771. Následně se se zvířecími záchranáři domluvíte na případném dalším postupu. „Pokud k nám zraněné zvíře potom sami povezete, zadejte si do navigace adresu K Zahradnictví 582, Praha 8 – Střížkov. To je adresa celého areálu zahradnictví,“ radí čtenářům deníku Metro mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

I poté je podle ní potřeba zavolat na zmiňované číslo, aby o vás záchranáři věděli a pacienta si mohli převzít. „Do areálu prosím bez ohlášení nevstupujte. Počítáme s tím, že s nástupem jarní sezony, kdy počet příjmů každoročně výrazně stoupne, u brány zprovozníme přijímací buňku, abychom příjem pacientů urychlili a zjednodušili. Děkujeme za spolupráci a omlouváme se předem za případné komplikace. Snad jich bude co nejméně,“ usmívá se Fišerová.

Zraněné zvíře nově přivezte na adresu K zahradnictví 582.

Vůbec prvního zvířete se ujali pracovníci čerstvě vzniklé Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy na sklonku zimy 2012. Každý rok přijmou zaměstnanci stanice přes sto různých druhů volně žijících živočichů. „V roce 2022 jsme ošetřili celkem 5175 živočichů 125 různých druhů. To je sice o stovku méně než v předchozím roce, přesto jde o jedno z nejvyšších čísel v historii fungování naší stanice,“ vyzdvihuje pro deník Metro Fišerová.

Nejčastěji přijímaným volně žijícím živočichem byl v roce 2022 holub hřivnáč. V uplynulém roce pomoc potřebovalo celkem 638 těchto ptáků. Ve více než padesáti procentech případů se k záchranářům dostali kvůli zranění. „Řešili jsme i dost kuriózní situace. Například případ dvou užovek hladkých společně zamotaných do nylonové sítě nebo dvou špačků nedobrovolně k sobě připoutaných zašmodrchaným provázkem. Odchytávali jsme i straku obecnou, která zalétla do areálu kláštera svatého Gabriela na Smíchově,“ uzavírá pro Metro Fišerová.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek