metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Pražský bobr je spíš pendler. Připlul ze západních Čech. Aktivní je hlavně v noci

  15:44
Také jste při procházce podél Vltavy v Podolí, u zdymadel Modřany či dále směrem k povodí Berounky kousek od Zbraslavi narazili na okousané stromy? Nebo jste přímo zahlédli metr dlouhý mokrý kožich ve vodě? Pak patříte do stále početnějšího klubu čtenářů Metra, kteří se setkali s „bobrem Pražanem“.

Další 1 fotografie v galerii
Bobři „řádí“ v Modřanech. | foto: J. Jelínková

„Životní projevy bobrů se dostávají do střetu se zájmy lidí v krajině. Bobři kácejí stromy, ke kterým mají lidé citový vztah, staví hráze, takže mohou zaplavovat pozemky, hrabou nory. Současně ale právě bobří hráze mohou přinést nám lidem hodně pozitivního. Zadržují vodu v krajině a zlepšují její kvalitu,“ říká pro Metro Jitka Uhlíková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR s tím, že se tyto hráze nicméně na území Prahy vyskytují spíše ojediněle.

Jako koordinátorka takzvaného tuzemského programu péče o bobra evropského ví Uhlíková o mediálním obrazu bobrů své. A není podle ní příliš dobrý. „O bobrech se v médiích píše pouze a hlavně v souvislosti s problémy, které s nimi vznikají, mají už nálepku škůdce. Ale vůbec se nezmiňují pozitiva. Nemluvě o tom, že je to opravdu zajímavý a jedinečný živočich,“ dodává pro Metro Uhlíková.

Osídlení území hlavního města Prahy bobry je podle odborníků dokladováno od roku 2015. V roce 2019 bylo na území Prahy již asi sedmnáct teritorií tohoto hlodavce. Navzdory nárůstu populace však bobři Prahou hlavně procházejí dál.

„Teritorium má na toku délku jeden až dva kilometry a obývá jej rodina. Je to většinou rodičovský pár a mláďata dvou generací. Průměrná početnost v rodině je pět jedinců. Tedy z hlediska počtu je na území Prahy přibližně stovka bobrů. Vyskytují se zejména na Berounce a Vltavě,“ doplňuje Uhlíková. Do povodí Berounky se bobři dostali v západních Čechách, které osídlili jedinci z Bavorska, z povodí Dunaje už v 90. letech minulého století.

Bobr může ohryzat jakýkoli listnatý strom jakéhokoli průměru, včetně vzrostlých topolů.

„Na území Prahy je výskyt bobrů spojený zatím hlavně s ohryzanými stromy. Bobři stromy okusují zejména od září do března, pak tedy přecházejí na klasické rostliny. Jak je přes zimu vše šedé, tak okousané stromy jakoby svítí a přitahují pozornost lidí,“ vysvětluje Uhlíková a dodává: „Ke střetu mezi lidmi a bobry v Praze by mohlo dojít zejména kvůli okusu stromů. Stoprocentní ochranou dřevin proti bobřímu okusu je oplocení stromů.“

Přes zimu se bobři živí dřevinami. Přes jaro a léto pak hlavně zmiňovanými bylinami. Rozšířeným mýtem o těchto až metr dlouhých hlodavcích s plochým ocasem je podle Uhlíkové především jejich domnělá konzumace ryb. Ty jsou však pro bobry energeticky málo výživnou potravou a zima je pro bobry opravdu prověrkou. Hlavně pro mláďata.

„Bobři nemají zimní spánek, a jsou tedy aktivní. Ochranou proti chladu je jim hlavně kvalitní kožešina, kvůli které byli v minulosti loveni. Živí se obecně listnatými stromy, jehličnany velice ojediněle. Bobr může ohryzat jakýkoli listnatý strom jakéhokoli průměru, včetně vzrostlých topolů. Bobři se živí kůrou, lýkem, větvičkami a listím. Vlastní dřevo už nekonzumují,“ popisuje pro deník Metro Uhlíková, podle které mezi nejčastěji potravně využívané stromy patří vrby a topol osika. „Nejraději mají tenké větve do průměru dva a půl centimetru, ideál jsou vrbové pruty,“ krčí rameny Uhlíková.

Informace o bobrech a také opatřeních, která lze použít, aby konflikty mezi lidmi a bobry byly menší, je možné najít v publikaci Průvodce v soužití s bobrem na webu zachranneprogramy.cz. Bobry si v Praze lidé často pletou také s nepůvodními nutriemi z Jižní Ameriky. Ty podle Uhlíkové s bobry většinou kámoší. „Žijí bez problémů na jedné lokalitě. Nejméně o polovinu lehčí a menší nutrie jsou aktivní hodně přes den, bobři hlavně v noci. Lidé si často myslí, že vidí bobra, ale je to ve skutečnosti nutrie,“ uzavírá pro Metro Uhlíková.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Těžkooděnec udeřil obuškem muže na Majálesu, policie incident prověřuje

vydáno 29. dubna 2024  18:52

Policie prověřuje jednání těžkooděnce, který udeřil obuškem muže na sobotním festivalu Majáles v Praze. Na festivalu po jednom z večerních koncertů...  celý článek