metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Lampy uhýbají před větvemi i vodovodem. Je to standard, podobně jako u dopravních značek

  11:00
Se sloupy veřejného osvětlení se to má podobně jako se zarostlými značkami. Jejich správce má často svázané ruce.

Další 1 fotografie v galerii
Manipulace s lampou | foto: Metro.cz

„Pěkně to zfušovali.“ Tak okomentoval čtenář deníku Metro, jenž si nepřál být jmenován, situaci, která se odehrála v Deylově ulici v Praze 5. Lampa veřejného osvětlení, která tu v posledních měsících stála těsně obklopena větvemi blízko stojícího stromu, byla před časem ze dne na den odstraněna.

Nyní se na své místo vrátila. Správce osvětlení ji ale znovu strčil mezi větve, takže mnoho světla kolemjdoucím ani nadále neposkytuje. „Z uvedení názvu ulice a přiložené fotografie čtenáře se podle zjištění kolegů pravděpodobně jedná o stožár číslo 511360. Sloup s tímto označením byl demontován pro potřeby městské firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Taková situace občas nastává z bezpečnostních důvodů v souvislosti s poruchou a opravou blízko umístěného vodovodu,“ upřesňuje pro deník Metro Simona Kopová[, mluvčí městské společnosti Technologie Hlavního města Prahy (THMP), která má v Praze lampy na starosti.

Lampa opět na místě

Větve kolem lampy pracovníci THMP podle ní ořezat nemohou. Je to podobné jako se zarostlými značkami. THMP musí vyzvat k ořezání větví vlastníka pozemku. „Postup je však vždy stejný. Je nutné kontaktovat majitele, svévolně nemůžeme provádět žádné úpravy. Obecně platí, že pokud zeleň zasahuje do osvětlení, vždy je potřeba zajistit nápravu. Ve všech případech musí THMP kontaktovat vlastníka, tedy pokud roste zeleň ze soukromého pozemku, THMP vlastníka obešle žádostí, aby zajistil nápravu, případně aby poskytl souhlas s úpravou zeleně. Některé pozemky spadají pod TSK, jiné pod magistrát a městskou část,“ dodává pro Metro Kopová.

THMP má také zřízeno telefonní číslo pro hlášení poruch: 800 404 060. Na dispečinku váš podnět zaznamenají a výhledově ho vyřeší. Stejným způsobem je možné nahlásit, pokud je lampa špinavá či rozbitá. „Veřejnost má již v povědomí, za co jsme odpovědní a jak se mají poruchy nahlašovat. Že je nejlepším identifikátorem lamp šestimístné číslo, které kolegové zadají v systému,“ radí místopředseda THMP Tomáš Novotný.

Deník Metro v minulosti několikrát vyzýval své čtenáře, aby nám zasílali fotografie špatně viditelných dopravních značek. Vždy nám dorazila do redakce pěkná řádka míst, kde se cedule ukrývají v keřích nebo za bujícími korunami stromů. Pointa byla vždy nasnadě. Zarostlé cedule je třeba hlásit na Technickou správu komunikací (TSK), která se následně postará o ořez nebo se vypořádá s majitelem pozemku, odkud zeleň bují. Stejné je to v případě lamp.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek