metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Větve kolem lampy nemůže ořezat jen tak někdo. | foto: Metro.cz

Lampa nejprve zmizela, po čase se ale na místo vrátila. Za manévry může její zelený soused

  20:06
Z pohledu laika mohou prořezy působit jako zásadní zásah do životaschopnosti stromu. Opak ale bývá pravdou.

Příběh o společném soužití stromu a lampy v Deylově ulici v Praze 5 má další pokračování. Jak informoval deník Metro v lednu, správce osvětlení zdejší sloup nejprve neváhal z místa odstranit, aby jej opět po čase usadil na totéž místo. Vtip byl však v tom, že jej nejprve vysvobodil a následně opět vklínil mezi větve blízko stojícího jehličňanu. Nemohl totiž provést prořezávku větví. Pozemek patří hlavnímu městu.

Na prořez došlo až minulý týden. Nikoliv však pod taktovkou Technické správy komunikací (TSK), jejíž arboristé se jinak na území páté městské části poměrně činí. „Prořez zde udělala firma zasmluvněná Magistrátem hlavního města Prahy. Je ale pravdou, že prořezy jinak provádíme na magistrátních pozemcích prakticky celý rok s výjimkou silných mrazů nebo tropických teplot, a to na celém území metropole,“ říká pro Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

Odborníci stromolezeckou technikou provádějí řezy na dřevinách v hlavním městě v různém rozsahu. „Vedle těch takzvaně výchovných, bezpečnostních a zdravotních se provádí také obvodové redukce koruny, zvyšují se podchozí a podjezdové profily a instalují se vazby do korun stromů. Z pohledu laické veřejnosti mohou některé prořezy působit jako zásadní zásah do životaschopnosti stromu. Prořezy lze ale provádět celoročně,“ dodává Lišková s tím, že obecně je nejvhodnější provádět arboristické práce zhruba od brzkého jara až do prázdnin. Byť určité typy zásahů jsou prováděny též na podzim či v zimě.

„Zimní řez, po kterém ale následují velké mrazy, může být naopak pro dřevinu velmi rizikový. Dále je nutné zdůraznit, že všichni stromolezci jsou profesionálové a držitelé certifikátů nutných pro výkon této odborné činnosti. Zaškolení a metodické vedení jim navíc zajišťují přední odborníci v oboru, kteří rovněž provádějí na místě odborné technické dozory. Činí tak pro zajištění kvality prací,“ uzavírá pro deník Metro Lišková.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek