Pokud by hymna Vontů nebyla tajemným nápěvem beze slov, jistě by se jí stala tahle píseň. Nějak musela souviset s místem, kterému se říkalo Za Mříží, protože tam byl opravdu park, sice ne rám, ale černá stavba nahánějící hrůzu, protože u ní zmizel Vít Jůzl a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Prý ho ta stavba pohltila. Prý ho vcucnul vzdušný vír. Prý se propadl do země kamsi pod keře a stromy. Prý zprůhledněl a změnil se v mlžný opar. Prý byla jeho poslední slova: Vrány... Navykládalo se toho hodně. Pravdu se však Stínadelští nikdy nedozvěděli.
I toto tajemné místo můžete navštívit při toulkách metropolí, které si do 31. března lze zpestřit novou rodinnou hrou Stínadelská tajemství. Připravila ji Skautská nadace Jaroslava Foglara a průvodcem vám bude spisovatel David Jan Žák, který ve své nové knize Tleskač vynáší na světlo dávné příhody ze Stínadel, kde klokotal vontský život už o mnohá desetiletí dříve, než Rozdělovací třídu přešli hoši z Rychlých šípů. Právě on sepsal legendy míst, která znáte z Foglarovy stínadelské trilogie a nyní je můžete i objevit na rubu mapy nebo v audiopodobě na adrese rychlesipy.org/tajemstvi v podání herce Richarda Fialy.
Stínadelská tajemství jsou pokračováním veleúspěšné hry Záhada hlavolamu. „Během koronavirové pandemie se do ní zapojilo přes 10 tisíc hráčů z celého Česka napříč všemi generacemi. Webové stránky navštívilo tehdy 35 tisíc zájemců a vyluštěný kód poslalo 3500 skupin,“ raduje se Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, který je duší obou her. A právě obrovský zájem o Záhadu hlavolamu stál za vznikem „dvojky“.
Stínadelská tajemství běží od začátku týdne a už se ozvaly desítky správných luštitelů. Podle Šantory pátrání zabere asi dvě až tři hodiny, hráči nachodí zhruba tři až čtyři kilometry. Nejromantičtější je záhady řešit za mlhy, v šeru a záři malostranských lamp. Jen tak se vám dokonale podaří nasát atmosféru tehdejšího světa Foglarových hrdinů.
Odměnou vám budou nejen tajemství uliček Stínadel
|