metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
U některých očíslovaných stanovišť najdete v mapě indicie, kde a co vlastně máte hledat. | foto: Metro.cz

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

  14:24
„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám, protože pak, protože pak už nenajdou tě,“ zpívali kluci i holky ve Stínadlech v dobách nejen Vojtěcha Vonta, ale už dávno před ním. Ta písnička byla stará snad jako samotná Stínadla.

Pokud by hymna Vontů nebyla tajemným nápěvem beze slov, jistě by se jí stala tahle píseň. Nějak musela souviset s místem, kterému se říkalo Za Mříží, protože tam byl opravdu park, sice ne rám, ale černá stavba nahánějící hrůzu, protože u ní zmizel Vít Jůzl a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Prý ho ta stavba pohltila. Prý ho vcucnul vzdušný vír. Prý se propadl do země kamsi pod keře a stromy. Prý zprůhledněl a změnil se v mlžný opar. Prý byla jeho poslední slova: Vrány... Navykládalo se toho hodně. Pravdu se však Stínadelští nikdy nedozvěděli.

I toto tajemné místo můžete navštívit při toulkách metropolí, které si do 31. března lze zpestřit novou rodinnou hrou Stínadelská tajemství. Připravila ji Skautská nadace Jaroslava Foglara a průvodcem vám bude spisovatel David Jan Žák, který ve své nové knize Tleskač vynáší na světlo dávné příhody ze Stínadel, kde klokotal vontský život už o mnohá desetiletí dříve, než Rozdělovací třídu přešli hoši z Rychlých šípů. Právě on sepsal legendy míst, která znáte z Foglarovy stínadelské trilogie a nyní je můžete i objevit na rubu mapy nebo v audiopodobě na adrese rychlesipy.org/tajemstvi v podání herce Richarda Fialy.

Stínadelská tajemství jsou pokračováním veleúspěšné hry Záhada hlavolamu. „Během koronavirové pandemie se do ní zapojilo přes 10 tisíc hráčů z celého Česka napříč všemi generacemi. Webové stránky navštívilo tehdy 35 tisíc zájemců a vyluštěný kód poslalo 3500 skupin,“ raduje se Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, který je duší obou her. A právě obrovský zájem o Záhadu hlavolamu stál za vznikem „dvojky“.

Stínadelská tajemství běží od začátku týdne a už se ozvaly desítky správných luštitelů. Podle Šantory pátrání zabere asi dvě až tři hodiny, hráči nachodí zhruba tři až čtyři kilometry. Nejromantičtější je záhady řešit za mlhy, v šeru a záři malostranských lamp. Jen tak se vám dokonale podaří nasát atmosféru tehdejšího světa Foglarových hrdinů.

Odměnou vám budou nejen tajemství uliček Stínadel

  • Hra je určena pro všechny kluky a holky od 6 do 99 let. S sebou potřebujete jen mapu míst, tužku, a půjdete-li večer, tak i baterku.
  • S výjimkou bonusového místa jsou všechna přístupná od 10.00 do 20.00.
  • Papírovou mapu míst s herní tajenkou a legendami koupíte za 200 korun ve Skautském institutu na Kampě nebo v Café Nezisk na Pohořelci. Vystartujete-li odtud, půjdete většinu trasy z kopce.
  • Mapa, do které Jarka Metelka místa zaznamenával, je stará a méně podrobná. Mají přiřazená čísla, vaším úkolem je v jejich okruhu vyznačeném oranžovou barvou najít konkrétní dům nebo kout. Chcete-li si pátrání usnadnit, předem ji srovnejte s mapou současnou.
  • Podaří-li se vám místa najít a správně odpovědět aspoň na 13 otázek z 20, zapište je na rychlesipy.org/tajemstvi do tabulky a můžete získat odměnu za vaše pátrání.
  • V každotýdenním slosování můžete vyhrát knihy, audioknihy, hry nebo další předměty s tematikou legendárních Rychlých šípů od Albatrosu a Albi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek