metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

  14:24
„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám, protože pak, protože pak už nenajdou tě,“ zpívali kluci i holky ve Stínadlech v dobách nejen Vojtěcha Vonta, ale už dávno před ním. Ta písnička byla stará snad jako samotná Stínadla.

Další 1 fotografie v galerii
U některých očíslovaných stanovišť najdete v mapě indicie, kde a co vlastně máte hledat. | foto: Metro.cz

Pokud by hymna Vontů nebyla tajemným nápěvem beze slov, jistě by se jí stala tahle píseň. Nějak musela souviset s místem, kterému se říkalo Za Mříží, protože tam byl opravdu park, sice ne rám, ale černá stavba nahánějící hrůzu, protože u ní zmizel Vít Jůzl a nikdo už o něm nikdy neslyšel. Prý ho ta stavba pohltila. Prý ho vcucnul vzdušný vír. Prý se propadl do země kamsi pod keře a stromy. Prý zprůhledněl a změnil se v mlžný opar. Prý byla jeho poslední slova: Vrány... Navykládalo se toho hodně. Pravdu se však Stínadelští nikdy nedozvěděli.

I toto tajemné místo můžete navštívit při toulkách metropolí, které si do 31. března lze zpestřit novou rodinnou hrou Stínadelská tajemství. Připravila ji Skautská nadace Jaroslava Foglara a průvodcem vám bude spisovatel David Jan Žák, který ve své nové knize Tleskač vynáší na světlo dávné příhody ze Stínadel, kde klokotal vontský život už o mnohá desetiletí dříve, než Rozdělovací třídu přešli hoši z Rychlých šípů. Právě on sepsal legendy míst, která znáte z Foglarovy stínadelské trilogie a nyní je můžete i objevit na rubu mapy nebo v audiopodobě na adrese rychlesipy.org/tajemstvi v podání herce Richarda Fialy.

Stínadelská tajemství jsou pokračováním veleúspěšné hry Záhada hlavolamu. „Během koronavirové pandemie se do ní zapojilo přes 10 tisíc hráčů z celého Česka napříč všemi generacemi. Webové stránky navštívilo tehdy 35 tisíc zájemců a vyluštěný kód poslalo 3500 skupin,“ raduje se Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara, který je duší obou her. A právě obrovský zájem o Záhadu hlavolamu stál za vznikem „dvojky“.

Stínadelská tajemství běží od začátku týdne a už se ozvaly desítky správných luštitelů. Podle Šantory pátrání zabere asi dvě až tři hodiny, hráči nachodí zhruba tři až čtyři kilometry. Nejromantičtější je záhady řešit za mlhy, v šeru a záři malostranských lamp. Jen tak se vám dokonale podaří nasát atmosféru tehdejšího světa Foglarových hrdinů.

Odměnou vám budou nejen tajemství uliček Stínadel

  • Hra je určena pro všechny kluky a holky od 6 do 99 let. S sebou potřebujete jen mapu míst, tužku, a půjdete-li večer, tak i baterku.
  • S výjimkou bonusového místa jsou všechna přístupná od 10.00 do 20.00.
  • Papírovou mapu míst s herní tajenkou a legendami koupíte za 200 korun ve Skautském institutu na Kampě nebo v Café Nezisk na Pohořelci. Vystartujete-li odtud, půjdete většinu trasy z kopce.
  • Mapa, do které Jarka Metelka místa zaznamenával, je stará a méně podrobná. Mají přiřazená čísla, vaším úkolem je v jejich okruhu vyznačeném oranžovou barvou najít konkrétní dům nebo kout. Chcete-li si pátrání usnadnit, předem ji srovnejte s mapou současnou.
  • Podaří-li se vám místa najít a správně odpovědět aspoň na 13 otázek z 20, zapište je na rychlesipy.org/tajemstvi do tabulky a můžete získat odměnu za vaše pátrání.
  • V každotýdenním slosování můžete vyhrát knihy, audioknihy, hry nebo další předměty s tematikou legendárních Rychlých šípů od Albatrosu a Albi.
Autor: Šimon Merta Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek