Román známého spisovatele Záhada hlavolamu začal vycházet v časopisu Mladý hlasatel právě před 80 lety. Tvůrci hry umístili 25 předmětů spojených s Rychlými šípy, Stínadly a celou trilogií od Foglara většinou za výlohy obchodů či okna domů mezi Revoluční ulicí a Národní třídou. „V herní příručce najdou zájemci o hru vždy ulici a popis, kde dané místo a artefakt hledat. Je tam vždy i popis legendy ke každému předmětu, ale nechceme zase prozradit moc třeba pro ty, kteří knihy ještě nečetli,“ nastiňuje Roman Šantora ze Skautské nadace.
Bereme si tedy zmíněnou příručku a vydáváme se do centra Prahy za dobrodružstvím, které jsme zažívali jako kluci při čtení Záhady hlavolamu. „Jaroslav Foglar nikdy neřekl, kde přesně Stínadla jsou. Věděl, že se po nich bude víc pátrat,“ zmínil Šantora, a tak pátráme také. A máme radost z každého nalezeného předmětu. Viděli jsme létající kolo, žlutý špendlík, vontskou nástěnku, mapu Stínadel, klubovnu Rychlých šípů, ale třeba i dosud nezveřejněnou první kapitolu ze čtvrtého dílu románu s názvem Kdo byl Jan Tleskač? A zahlédli jsme dokonce i samotného ježka v kleci. Ovšem třeba Široka nebo Rychlé šípy v životní velikosti jsme nenalezli. Často jsou totiž předměty schovány dost důmyslně.
80 let Záhady hlavolamu
|
Nemůžeme vám prozradit, kde co najdete, ale když se potloukáme úzkými uličkami bez lidí, jsme rádi, že je ještě světlo. Jak nás totiž Šantora varoval, Vontové stále existují a nemají moc rádi, když se někdo o Stínadla zajímá. „Museli jsme se s nimi dohodnout, že celá akce proběhne za jejich tolerance,“ zmiňuje Šantora a dodává: „Stále píšou ručně psané vzkazy křídou po zdech.“ Těch vidíme skutečně dost a často se otáčíme, jestli nás někdo nesleduje.
Nikdo přesně neví, kde konkrétní věci z románu jsou, ale mnohé se dá vydedukovat. „Víme, že ve Zlaté uličce je odsvěcený kostel, kde byl velkosklad papíru, ve kterém Foglar pracoval. Můžeme se tedy domnívat, že tato stavba se stala inspirací pro kostel sv. Jakuba v knize,“ líčí Šantora. Navštívili jsme 20 míst z 25 a opět dostali chuť přečíst si Záhadu hlavolamu. Více o hře najdete na adrese www.rychlesipy.org, kde si můžete stáhnout i herní deník.