metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 13 fotografií v galerii
Vozidla A 21 / A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15 / A 20 / A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Vozila štíty i mačety, nyní má nakročeno do muzea

  19:41
Legenda. Vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle kilometrů. Avia A21 Furgon pomáhala a chránila dlouhých 25 let. Ještě v těchto dnech ji můžete v ulicích metropole potkat. K ruce ji má technická skupina speciální pořádkové jednotky (SPJ) krajského města Prahy.

„V současné době je to naše největší vozidlo. Kromě pravidelných povinných projížděk vozí například velké stany, které využívá oddělení prevence a tisku,“ říká Václav Král, vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ.

Legenda, vozidlo k neutahání a pracant s překvapivě nízkým číslem na počítadle...

Oproti jiným policejním vozidlům však tento „dědeček“ nemá tolik výjezdů. Právě kvůli tomu, že se jedná o speciální vozidlo, které do terénu vyráží jen v určitých případech, má avie najeto jen necelých 22 tisíc kilometrů.

Ještě donedávna dodávka vozila pro technickou skupinu nejrůznější vybavení. Od křovinořezů, lopat, krumpáčů a mačet po lezeckou techniku. „Speciální pořádková jednotka spolupracuje také s oddělením vražd, takže když bylo potřeba prozkoumat terén, pátrat po těle nebo dohledat zbraň, tak avie dovezla materiál,“ vysvětluje Král.

Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělal pro své účely sama.

V minulosti vůz také převážel i jiné vybavení než jen lopaty. „V roce 1995 když vznikala pořádková jednotka, byla avie používána především na převoz štítů, helem a dalšího zařízení, které bylo potřeba při demonstracích,“ popisuje Král. Spolu s českou avií pořádková jednotka využívala i německý Mercedes 208 D, ten byl však ze služby vyřazen už před osmi lety.

V současnosti je Furgon u policie nahrazen vozy Volkswagen Transporter T5. Ty jsou sice daleko modernější, ale to, co uvezla jedna avie, musí nyní jezdit ve dvou vozech.

Ačkoliv je tento malý náklaďák stále v relativně dobré kondici, momentálně se řeší jeho odchod „do důchodu“, který nejspíš stráví v policejním muzeu. „Vůz je technologicky zastaralý. Rychlost, komfort i obsluha toho vozidla jsou někde úplně jinde než u moderních aut. Nové transportéry jsou o x tříd výš. Jsou navíc menší a ovladatelnější. S tím souvisí i další výhoda. Zatímco s Avií Furgon musí striktně jezdit pouze řidič s oprávněním skupiny C, v transportéru může za volant i policista s řidičákem skupiny B,“ dodává vedoucí organizačního a operačního oddělení SPJ. 

Je jediná svého druhu

  • Avia 21 je lehký nákladní automobil vyráběný v Československu ve společnosti Avia.
  •  Vozidla A 21/A 31 se vyráběla po roce 1983, kdy byla ukončena výroba modelů Avia A 15/A 20/A 30. Tento konkrétní vůz byl vyroben v roce 1995.
  • Avie A 21 byly vyráběny až do roku 1998. Po 30 letech tak skončila éra výroby technicky spřízněných typů, které přes veškeré inovace vycházely z původní licenční předlohy vytvořené v roce 1968.
  •  Vůz je dlouhý 4662 mm, široký 1996 mm a vysoký 2230 mm. Maximální rychlost je 95,5 km/h.
  • Spadá pod Speciální pořádkovou jednotku Policie České republiky hlavního města Prahy (SPJ). Vnitřní zástavbu vozu si jednotka předělala pro své účely sama. Svého druhu je jediná stále sloužící avie v barvách policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek