metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Magistrát chce sportovní areály rekonstruovat i budovat. Předělá také jen měsíc fungující plovárnu

  19:57
Koronavirová opatření pražským sportovcům pořádně zkomplikovala život. Letošní absenci pohybového vyžití chtějí zástupci hlavního města svým obyvatelům začít vynahrazovat v příštích měsících a letech. Deník Metro zmapoval, jaké mají radní konkrétní plány. Mezi ty nejočekávanější patří revitalizovaný stadion na Strahově či obnovené letenské kurty.

Další 1 fotografie v galerii
Strahovský stadion | foto: Archiv

Myšlenka postavit v Praze na strahovském kopci moderní stadion, který by byl hoden historie a velikosti tohoto prostranství, se opět vrací na scénu. Chátrající areál má být podle plánů magistrátu zrekonstruován takřka k nepoznání. „Příští rok by měly být podniknuty první kroky, které revitalizaci sportovního areálu odstartují, aniž by zničily jeho dosavadní ráz a zabránily účelu, kvůli kterému byl původně vybudován. Lokalita je výjimečná tím, že leží v podstatě na vrcholu Prahy. Kromě krásných výhledů má toto místo svou bohatou historii, kterou bychom chtěli částečně zachovat. Stadion by si měl i nadále zachovat funkci sportovního charakteru,“ říká pro Metro náměstek primátora pro oblast územního rozvoje a plánování Petr Hlaváček.

Strahov se tak podle něj do budoucna stane nejen baštou profesionálního a amatérského sportu, ale především další plnohodnotnou odpočinkovou zelenou zónou. „Stane se tak i díky lepší dostupnosti, kterou má v budoucnu zajistit nová tramvajová linka,“ dodává Hlaváček.

Oprava kurtů z první republiky
Smeče zde trénovali velikáni našich dějin. Od prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka přes nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského až po herečku Adinu Mandlovou. Historie letenských kurtů se začala psát roku 1904 a v první polovině 20. století platily za vyhledávanou destinaci příslušníků prvorepublikové smetánky. Kvůli sporům o vlastnictví začal v devadesátých letech pozemek chátrat, a dřevěná historická budova, sloužící jako zázemí s šatnou a restaurací, postupně ztratila původní kouzlo i účel.

Letenské tenisové kurty LTC

„Hlavní město proto přistoupilo na směnu části pozemků za letenský tenisový klub, čímž získalo čtyři tenisové kurty i historickou budovu. Tyto nemovitosti plánuje opravit a následně znovu zpřístupnit široké veřejnosti. Areál byl dlouhá léta rozdělen na dvě části, což rozhodně nebylo ku prospěchu jeho rozvoje jako celku. Jsem rád, že se podařilo s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových po sáhodlouhých jednáních dospět k dohodě,“ shrnuje pro Metro radní pro správu majetku Jan Chabr.

Pokud by k ní nedošlo, podle odborníků by pravděpodobně následoval prodej majetku formou dražby, kdy by v případě získání areálu soukromníkem hrozila i změna využití centrální části Letenských sadů. „Za mě má ale tato část zcela jistě sloužit jako klidové relaxační místo v centrální části Prahy. Zájem města bude, aby i nadále sloužily pozemky pro sportovní využití a citlivou rekonstrukcí se vrátil život i do objektu klubovny,“ předznamenává radní Chabr.

Plovárna na měsíc
Návrat Pražanů v horkých dnech do Vltavy symbolizovalo v srpnu otevření nové plovárny na Štvanici, po Žlutých lázních teprve druhé v Praze. Zájemci se z ní však těšili pouze zhruba měsíc. V různých podobách fungovala až do povodní v roce 2002. Po osmnácti letech se tedy občanská plovárna Baden Baden opět otevřela veřejnosti v provizorním režimu.

V příštím roce zde má vzniknout písčitá pláž, brouzdaliště pro děti a molo, kde se návštěvníci budou moci nejen opalovat, ale i užívat kulturního programu.

Organizátoři taktéž počítají s vytvořením sportovních hřišť k míčovým hrám, například volejbalu a nohejbalu. Chybět nebudou ani venkovní kurty na badminton či dokonce zázemí pro vodní aktivity.

Sportovní pětiletka

  • Praha má plánů více než dost. Pokud je dotáhne, čeká nás zajímavá sportovní pětiletka.
  • V roce 2024 by měla vzniknout nová čtyři kilometry dlouhá promenáda spojující část Vršovic se Strašnicemi, která bude kopírovat osu koridoru zrušené železniční trati.
  • Odpočinková zóna podle radních urychlí pohyb mezi městskými částmi a poskytne prostor pro rekreační i sportovní aktivity.
  • Změna čeká také Trojské nábřeží, které se má stát centrálním bodem pro dopravu mezi Stromovkou, Císařským ostrovem a čtvrtí Troja, kde se nachází pražská zoologická zahrada a Trojský zámek. 
  • Stromovka – jeden z nejstarších a zároveň nejoblíbenějších pražských parků – také možná zažije proměnu. Alespoň podle dlouhodobějšího záměru, jehož dokončení se odhaduje na rok 2026.
  • l Hlavní město v současnosti připravuje také celý soubor projektů revitalizací pražské říční krajiny. Kromě Trojské kotliny je to Rohanský ostrov a Štvanice. Na jižní straně Prahy čeká rozvoj rekreační oblast soutoku Vltavy a Berounky. „Praha se tak přiblíží Mnichovu, který je známý svojí úspěšnou revitalizací řeky Isar o délce osmi kilometrů, která se tak přiblížila lidem ipřírodě,“ popisuje náměstek primátora Petr Hlaváček.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek