metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Česká stopa v písečných dunách

  5:42
Koronavirem osekaná sezona moc radosti fanouškům motorsportu nepřinesla. Většina z nich proto už vyhlíží slavný Dakar. Na 43. ročník závodu se připravují i české posádky. Deník Metro představí hned několik novinek z tuzemských stájí.
Kompletní tým jezdců Buggyra Racing

Kompletní tým jezdců Buggyra Racing | foto: BUGGYRA RACING

Hvězdnou posilu na začátku týdne představil roudnický tým Buggyra Racing. Ten angažoval trojnásobného vítěze kategorie čtyřkolek Ignacia Casala. Chilský závodník ale nepojede ve své tradiční kategorii, usedne totiž do kamionu. Jedenáctinásobný účastník legendární soutěže se tak stane týmovým kolegou Martina Šoltyse. „Ignacio letos vedl před poslední etapou o více než dvacet minut a nejspíše usoudil, že potřebuje novou výzvu,“ komentuje posilu šéf stáje Martin Koloc. Pod hlavičkou Buggyry se na start postaví i Josef Macháček a Tomáš Enge, kteří budou závodit s buginami Can-Am.

Tatrovka stáje Buggyra pro Rallye Dakar 2021, řídit ji bude Martin Šoltys.

Osvědčenou sestavu nasadí tým Big Shock Racing. Novinkou ale je, že jsou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda zařazeni mezi prioritní jezdce, což znamená, že budou během závodu důkladněji sledováni.

S vylepšeným vozem, a hlavně s týmovou podporou v podobě posádky druhého kamionu na Rallye Dakar vyrazí Aleš Loprais. Zkušený závodník, jehož čeká již čtrnáctý start na slavné rallye, opět pojede s kamionem Praga. Pod hlavičkou týmu Instaforex Loprais Praga se na start postaví i Jan Tománek, který pojede s předchozím Lopraisovým vozem – tedy s Tatrou Jamal.

Tým Orion – Moto Racing Group vystartuje na dakarskou rallye v lednu 2021 po osmé.

Pod českou vlajkou se ale v Saúdské Arábii nepředstaví jen kamiony. Do dun se vrhnou také čeští jezdci na motocyklech. Mezi nimi Libor Podmol, který startuje na lednové Rallye Dakar pod hlavičkou vlastního týmu. Bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu byl doposud členem týmu Orion Moto Racing Group. Ten do pouště vyšle nakonec jen dva jezdce – Martina Michka a Milana Engela. „Věřím, že je reálné, abych bojoval o dvacítku,“ doufá Engel, jehož maximem je 15. místo z roku 2019.

O něco vyšší ambice má pro změnu Martin Prokop, který se na Dakar vydá s vylepšeným Shrekem, což je přezdívka jeho Fordu Raptor. „V rámci možností jsme zapracovali na motoru a jeho výkonu ve vysokých otáčkách, aerodynamice, tlumičích i diferenciálech, takže auto by mělo být zase o kousek lepší,“ doufá jezdec.

Jednou z novinek legendárního závodu je i kategorie Dakar Classic věnovaná historickým vozidlům. Na její start se postaví bývalý motocyklový jezdec Ondřej Klymčiw, který na trať vyrazí se speciálem Škoda 130 LR. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek