metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 24 °C

Pondělí 20. května 2024. Svátek má Zbyšek
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Bývalý provozovatel Opencard nesmí podle soudu systém karty blokovat

  10:09,  aktualizováno  17:11
Městský soud v Praze vydal na základě žaloby pražského dopravního podniku předběžné opatření vůči firmě eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem práv k Opencard. Firma nesmí systém blokovat. EMS prostřednictvím mluvčího Martina Opatrného tvrdí, že nechápe důvod podání žaloby. Firma podle něj systém nijak neomezovala.

Dopravní podnik podle podal žalobu v pondělí. Soud rozhodl ještě týž den. Vynesl rozhodnutí, v němž ukládá firmě EMS povinnost strpět užívání 1,26 milionu čipových karet opencard. Firma nesmí udělat žádný krok, kterým by omezila funkčnost a provoz karet, vyplývá z textu.

Vedení města se pokouší práva k systému koupit

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci ČTK existenci rozhodnutí potvrdila. Podrobnosti ale odmítla sdělit. Rozhodnutí si totiž zatím jedna ze stran nevyzvedla. Předběžné opatření podle ní platí do doby, než soud rozhodne o žalobě samotné. Opatrný tvrdí, že opatření soudu se týká jen takzvaného dopravního odbavovacího systému, tedy fungování karet při cestování. Neřeší ovšem vydávání nových karet, které minulý týden na několik hodin zkolabovalo. Praha a EMS o dalším postupu jednají. Dohody zatím platí pouze do konce měsíce.

Praha, dopravní podnik a vlastník autorských práv EMS vedou už několik týdnů ostré debaty ohledně dalšího fungování opencard. Vedení města se pokouší práva k systému koupit a provozovat jej samo. Na podmínkách případného obchodu ale obě strany shodu najít nedokázaly. Co bude dál, zatím nikdo neřekl. Město vyjednává s dalšími možnými partnery.

Firma si stěžuje u Evropské komise

Server Týden.cz dnes uvedl, že EMS podala v souvislosti s pražskou kartou Opencard stížnost k Evropské komisi kvůli nedovolené podpoře. Týká se prý mimo jiné Plzeňských městských dopravních podniků a Českých drah, s nimiž teď Praha jedná o spolupráci. Firmu k tomuto kroku vedly závěry znaleckého posudku.

Oba subjekty, na které si stěžuje, podle EMS využívají veřejné prostředky, kterými mimo jiné financují vývoj a provoz vlastních řešení kartových odbavovacích systémů. A ty nyní, podle mínění EMS v rozporu s eurounijním právem, nabízejí Praze místo Opencard. Současně s tím prý může nastat nedovolené zvýhodnění firem dodávajících řešení těmto subjektům.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek

Opravdu věříme, že v každém z nás dřímá umělec, říká spoluzakladatel projektu ArtMoment

vydáno 19. května 2024  7:00

Během covidu parta tří studentů v Praze rozjela ArtMoment, projekt se zážitkovým malováním. Jejich kurzy už prošly tisíce lidí a vymýšlejí novinky – nyní...  celý článek

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek