metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf
Jaká karta nahradí problematickou Opencard? | foto: Profimedia.cz

Opencard můžete klidně pohřbít. My máme lepší řešení, hlásí se firmy

  7:00
Budou Pražané jezdit na Plzeňskou kartu, nebo pípat v dopravních prostředcích bezkontaktními kreditkami? Magistrát rozehrává hru o budoucnost Opencard na více frontách.

Levněji, výhodněji a bez problémů. Ze sporu Prahy se společností EMS o budoucnosti Opencard vycítily příležitost některé firmy. Například společnost Visa a Česká spořitelna slibují úsporu v řádech desítek milionů korun, pokud by všichni cestující platili za jízdné bezkontaktními platebními kartami. „Námi navrhovaný otevřený systém automaticky vylučuje jakékoli další prostředníky, protože využívá přímého platebního kanálu mezi cestujícím se svou platební kartou a jeho bankou, která mu kartu vydala,“ sdělil Metro.cz David Brendl, manažer pro inovace Visa Europe. Podle něj nehrozí, že by revizoři při kontrole měli možnost slídit po tom, kolik mají cestující na účtě.

Pošta jako prodejce jízdného je ze hry venku

Jedním ze zájemců o provozování systému jízdného byla i Česká pošta, s obměnou jejího vedení (od dubna firmu řídí Martin Elkán) se celý projekt pozastavil. „Rozhodně to není aktuální téma a zatím lze jen těžko potvrdit, že v něm budeme nadále pokračovat,“ sdělil mluvčí pošty Ivo Mravinac. Praha ale jedná také například s Českými drahami ohledně využívaní její In karty. „Je to systém, který se v každodenní praxi osvědčil a denně prokazuje svou funkčnost,“ řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský. O podrobnostech ale mluvit nechtěl.

Ani vedení města na dotaz, jaká z nabízených variant se nejvíce zamlouvá, neodpovědělo. Praha se snaží práva k systému od EMS koupit a provozovat jej samo. Zatím ale nebylo schopné se s firmou dohodnout.

Alternativy jsou

Čím by se dala zalátat díra po opencard?

  • České dráhy nabízejí svou In kartu, na kterou lze nahrát různé druhy jízdného, funguje též jako elektronická peněženka. Tuto kartu využívají stovky tisíc lidí.
  • Společnost Visa navrhuje platit za jízdné bezkontaktními kartami. Systém by prý šlo zavést během několika měsíců, využívat by jej mohli i turisté.
  • Praha hledá inspiraci také v Plzeňské kartě, která v západočeské městě funguje už 10 let. Ta umožňuje více aplikací než Opencard, je daleko levnější a hlavně ji má pod správou tamní dopravce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek