metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Centrem v neděli projde satirický karnevalový průvod lidí v maskách

  13:54
Centrem Prahy opět po roce projde v neděli satirický karneval. Průvod, kterého se zúčastní asi 200 lidí s maskami kritizujícími různé nešvary současnosti, se uskuteční při příležitosti státního svátku 17. listopadu. Masky v nadživotní velikosti doprovodí alegorické vozy a živá hudba. Informovali o tom dnes organizátoři akce Sametové posvícení, které pořádá iniciativa Fór_um. Některé z masek budou parodovat nedávná prohlášení nebo skutky prezidenta Miloše Zemana.
Sametové posvícení | foto: ČTK

Kdy a kam jít

Průvod začne v neděli v 15.00 na piazzetě Národního divadla a půjde přes Smetanovo nábřeží, Karlův most, Kampu a most Legií zpět k Národnímu divadlu.

Akce se koná symbolicky 17. listopadu jako "začátku svobody". "Nechceme ale svobodu idealizovat jen zapálením svíček. Chceme si posvítit na témata, která společnost pálí," řekla Olga Věra Cieslarová z iniciativy Fór_um. Letošního karnevalu se zúčastní 12 občanských sdružení. Každé z nich si připraví vystoupení týkající se témat, kterými se dlouhodobě zabývají.

Občanské sdružení Asistence upozorní na bariéry, se kterými se musí potýkat lidé odkázaní na invalidní vozíky. "Zdá se, že se k nám na poslední chvíli přidá i čerstvý vozíčkář a největší celebrita mezi vozíčkáři z posledních dní," řekl Erik Čipera z Asistence s odkazem na prezidenta Miloše Zemana. Ten musí kvůli nedávnému úrazu kolena dočasně používat invalidní vozík. Tělesně postižených se dotknul prohlášením, že dokud bude na kolečkovém křesle, tak nejmenuje nového předsedu vlády, prý by to nebylo důstojné.

Šáhněte si na opravdového Němce

Zeman se stal i hlavním aktérem klipu, kterým organizátoři na průvod upozorňují. "Ochranka" v prasečích maskách táhne gumový člun, ve kterém leží člověk s maskou prezidenta. Reagují tak na fotografii, na které bodyguardi na loďce táhnou Zemana v gumovém člunu po rybníku.

Další masky se budou týkat třeba předsudků ve společnosti proti romským dětem, problémů s financováním vědy, násilí ve společnosti nebo hrozby prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách. V průvodu se také za zvuku úvodní melodie z filmu Vinnetou budou "sbratřovat" Němci a Češi. "V průvodu budou i opravdoví Němci, můžete si na ně i šáhnout," pozvala na karneval Marie Janoušková z Nadace Brücke/Most, která se zaměřuje na českoněmecká setkávání.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek