metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Prahu čekají v neděli 17. listopadu demonstrace, pieta i karneval

  16:27
Hlavní město v neděli čekají demonstrace neonacistů a jejich odpůrců, pietní shromáždění i satirický karnevalový průvod. Kvůli akcím svolaným u příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 budou mít v Praze pohotovost stovky policistů a desítky strážníků.
Demonstrace proti fašismu (ilustrační foto) | foto: ČTK

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka budou v ulicích zasahovat kriminalisté, dopravní a pořádkoví policisté i antikonfliktní tým. Pochody ohlášené na nedělní odpoledne pravděpodobně krátkodobě omezí dopravu. Obyvatelům centra Prahy policie doporučuje, aby zvážili přeparkování svých vozů z míst, na něž se demonstranti vydají.

Největší práci budou mít policisté patrně s tím, aby od sebe dokázali odklonit demonstrující pravicové extremisty a jejich odpůrce. Dělnická mládež svolala své příznivce na 15.00 na Václavské náměstí k "protirežimnímu" pochodu centrem Prahy. Projít chtějí přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí zpět na Václavské náměstí. Magistrátním úředníkům ohlásili pořadatelé účast 300 lidí.

Prahou projde i karneval alegorických masek

Na Jungmannově náměstí, které leží u trasy pochodu, od 14.00 pořádá demonstraci iniciativa Ne rasisimu. Magistrát má akci nahlášenou jako "Protest proti zneužívání dne studentů 17. listopadu", účastníci oficiálně plánují projít okruh ohraničený Jungmannovou, Ostrovní, Vojtěšskou, Myslíkovou a Spálenou ulicí.

Dalším demonstrantem na Václavském náměstí bude aktivista Jan Májíček, který magistrátu bez bližšího časového určení nahlásil akci "Za svět, ve kterém chceme žít". Výročí sametové revoluce využijí také občanské spolky sdružené do iniciativy Fór_um, jež hodlá oslavit vznik občanské společnosti satirickým karnevalovým průvodem. Akce, které se zúčastní například Člověk v tísni nebo Greenpeace, začíná v 15.00 na piazzetě Národního divadla. Alegorické vozy a masky v nadživotní velikosti, které budou kritizovat různé nešvary současnosti, se přesunou přes Smetanovo nábřeží, Karlův most, Kampu a most Legií zpět k Národnímu divadlu.

Bude se vzpomínat na Jana Opletala, oběť nacismu

Již dopoledne si chce Český svaz bojovníků za svobodu a studenti připomenout památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté. Sejdou se v 9.00 tradičně před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici, kde Opletal bydlel, a vyslechnou projev premiéra Jiřího Rusnoka, rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla či pražského primátora Tomáše Hudečka. Studenti se potom vydají do Žitné ulice k pamětní desce Opletala a dělníka Václava Sedláčka.

Od 11.00 bude na Opletala u Hlávkovy koleje vzpomínat také Komunistický svaz mládeže. Ve stejný čas se koná pietní vzpomínka v ruzyňských Kasárnách 17. listopadu, kam přijde uctít oběti událostí z roku 1939 mimo jiné náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mezinárodní den studentů začal u nás

  • Na 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Poté, co se Opletalův pohřeb proměnil v protiokupační demonstraci, reagovali nacisté uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.
  • O 50 let později odstartovalo tvrdé potlačení studentského průvodu takzvanou sametovou revoluci, která zbavila moci komunisty. Pád komunistického režimu si v neděli chtějí připomenout i zástupci některých politických stran, a to tradičně položením květin u památníku v podloubí Kaňkova paláce na Národní třídě.
Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Senior nezvládl řízení, s autem sjel ve Vráži do kolejiště. Stál provoz vlaků

vydáno 29. května 2024  16:52

Osobní auto ve středu ve Vráži na Berounsku vyjelo ze silnice a skončilo v kolejišti. Kuriózní nehoda se obešla bez zranění, provoz na trati Praha-Beroun...  celý článek

Litvínov vybral stavitele nového bazénu. Ještě čeká, zda dostane dotaci

vydáno 29. května 2024  16:02

Nový plavecký bazén v Litvínově zřejmě postaví za více než 367 milionů korun stejné sdružení firem, které mělo o zakázku zájem už před třemi lety. Tendr...  celý článek