metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie
Demonstrace proti fašismu (ilustrační foto) | foto: ČTK

Prahu čekají v neděli 17. listopadu demonstrace, pieta i karneval

  16:27
Hlavní město v neděli čekají demonstrace neonacistů a jejich odpůrců, pietní shromáždění i satirický karnevalový průvod. Kvůli akcím svolaným u příležitosti výročí událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 budou mít v Praze pohotovost stovky policistů a desítky strážníků.

Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka budou v ulicích zasahovat kriminalisté, dopravní a pořádkoví policisté i antikonfliktní tým. Pochody ohlášené na nedělní odpoledne pravděpodobně krátkodobě omezí dopravu. Obyvatelům centra Prahy policie doporučuje, aby zvážili přeparkování svých vozů z míst, na něž se demonstranti vydají.

Největší práci budou mít policisté patrně s tím, aby od sebe dokázali odklonit demonstrující pravicové extremisty a jejich odpůrce. Dělnická mládež svolala své příznivce na 15.00 na Václavské náměstí k "protirežimnímu" pochodu centrem Prahy. Projít chtějí přes Národní třídu, Masarykovo nábřeží a Karlovo náměstí zpět na Václavské náměstí. Magistrátním úředníkům ohlásili pořadatelé účast 300 lidí.

Prahou projde i karneval alegorických masek

Na Jungmannově náměstí, které leží u trasy pochodu, od 14.00 pořádá demonstraci iniciativa Ne rasisimu. Magistrát má akci nahlášenou jako "Protest proti zneužívání dne studentů 17. listopadu", účastníci oficiálně plánují projít okruh ohraničený Jungmannovou, Ostrovní, Vojtěšskou, Myslíkovou a Spálenou ulicí.

Dalším demonstrantem na Václavském náměstí bude aktivista Jan Májíček, který magistrátu bez bližšího časového určení nahlásil akci "Za svět, ve kterém chceme žít". Výročí sametové revoluce využijí také občanské spolky sdružené do iniciativy Fór_um, jež hodlá oslavit vznik občanské společnosti satirickým karnevalovým průvodem. Akce, které se zúčastní například Člověk v tísni nebo Greenpeace, začíná v 15.00 na piazzetě Národního divadla. Alegorické vozy a masky v nadživotní velikosti, které budou kritizovat různé nešvary současnosti, se přesunou přes Smetanovo nábřeží, Karlův most, Kampu a most Legií zpět k Národnímu divadlu.

Bude se vzpomínat na Jana Opletala, oběť nacismu

Již dopoledne si chce Český svaz bojovníků za svobodu a studenti připomenout památku studenta Jana Opletala, kterého zastřelili v roce 1939 při demonstraci nacisté. Sejdou se v 9.00 tradičně před Hlávkovou kolejí v Jenštejnské ulici, kde Opletal bydlel, a vyslechnou projev premiéra Jiřího Rusnoka, rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla či pražského primátora Tomáše Hudečka. Studenti se potom vydají do Žitné ulice k pamětní desce Opletala a dělníka Václava Sedláčka.

Od 11.00 bude na Opletala u Hlávkovy koleje vzpomínat také Komunistický svaz mládeže. Ve stejný čas se koná pietní vzpomínka v ruzyňských Kasárnách 17. listopadu, kam přijde uctít oběti událostí z roku 1939 mimo jiné náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Mezinárodní den studentů začal u nás

  • Na 17. listopadu připadá Mezinárodní den studentstva a český státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii. Celosvětový den studentů byl vyhlášen kvůli represím proti československým studentům v listopadu 1939. Poté, co se Opletalův pohřeb proměnil v protiokupační demonstraci, reagovali nacisté uzavřením českých vysokých škol a 17. listopadu popravili devět studentských vůdců.
  • O 50 let později odstartovalo tvrdé potlačení studentského průvodu takzvanou sametovou revoluci, která zbavila moci komunisty. Pád komunistického režimu si v neděli chtějí připomenout i zástupci některých politických stran, a to tradičně položením květin u památníku v podloubí Kaňkova paláce na Národní třídě.

Komentáře

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek