metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

V centru Prahy je zatím na 17. listopad ohlášeno 17 shromáždění

  11:59
Pražský magistrát eviduje zatím 17 shromáždění, která by se měla konat 17. listopadu. Mezi největší akce v den, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, patří ty na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé tam očekávají až 30 tisíc lidí. Shromáždění se mají konat i na dalších místech v centru města, mimo jiné na Hradčanském a Jungmannově náměstí.
Sametová revoluce | foto: iDNES.cz

Praha zatím žádnou z ohlášených akcí nezakázala. V reakci na poslední kritizované činy a projevy prezidenta Miloše Zemana se organizují na sociálních sítích také zatím neohlášené akce, kde chtějí lidé vyjádřit svůj nesouhlas s chováním hlavy státu.

Počet hlášených shromáždění nemusí být konečný

Nejvyšší počet účastníků nahlásila obecně prospěšná společnost Opona, které pořádá akce s názvem Oslava 25 let svobody například na Národní třídě a na Václavském náměstí. Svou akci pořádá také Univerzita Karlova. Ta ji svolala na Albertov v Praze 2 a očekává příchod zhruba 200 účastníků. Přibližně tisícovku lidí pak očekává sdružení bezkomunistu.cz, které své příznivce svolalo na Betlémské náměstí v Praze 1. Na řadu míst pak své akce svolalo také několik občanů, na nich pak magistrátu nahlásili předpokládanou účast maximálně v desítkách lidí.

Další setkání bude také na Palackého náměstí, kde ale není třeba ji předem ohlašovat. Ani počet oficiálně ohlášených shromáždění ale nemusí být konečný, zákon požaduje ohlášení nejméně pět dní před konáním akce. Lhůta tedy skončí až 12. listopadu.

Chci si s vámi promluvit, pane prezidente

Více než 3800 lidí se dnes dopoledne hlásilo na Facebooku k události Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Lidé chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s činy prezidenta přímo na Národní třídě ve chvíli, kdy Zeman půjde položit k památníku květiny. Oficiální shromáždění tam ale má zamluvené obecně prospěšná společnost Opona. Několik stovek lidí se přihlásilo také k události Miloši, my tu ještě jsme, kterou pořadatelé svolávají na Betlémské náměstí.

Den boje za svobodu a demokracii je v Česku státním svátkem od roku 2000, na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studentstva. Připomíná se uzavření všech českých vysokých škol v roce 1939 a násilné potlačení pochodu studentů z Albertova, který měl padesátileté výročí připomenout v roce 1989.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek