metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

V centru Prahy je zatím na 17. listopad ohlášeno 17 shromáždění

  11:59
Pražský magistrát eviduje zatím 17 shromáždění, která by se měla konat 17. listopadu. Mezi největší akce v den, kdy se připomíná výročí 17. listopadu 1939 a 1989, patří ty na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé tam očekávají až 30 tisíc lidí. Shromáždění se mají konat i na dalších místech v centru města, mimo jiné na Hradčanském a Jungmannově náměstí.
Sametová revoluce | foto: iDNES.cz

Praha zatím žádnou z ohlášených akcí nezakázala. V reakci na poslední kritizované činy a projevy prezidenta Miloše Zemana se organizují na sociálních sítích také zatím neohlášené akce, kde chtějí lidé vyjádřit svůj nesouhlas s chováním hlavy státu.

Počet hlášených shromáždění nemusí být konečný

Nejvyšší počet účastníků nahlásila obecně prospěšná společnost Opona, které pořádá akce s názvem Oslava 25 let svobody například na Národní třídě a na Václavském náměstí. Svou akci pořádá také Univerzita Karlova. Ta ji svolala na Albertov v Praze 2 a očekává příchod zhruba 200 účastníků. Přibližně tisícovku lidí pak očekává sdružení bezkomunistu.cz, které své příznivce svolalo na Betlémské náměstí v Praze 1. Na řadu míst pak své akce svolalo také několik občanů, na nich pak magistrátu nahlásili předpokládanou účast maximálně v desítkách lidí.

Další setkání bude také na Palackého náměstí, kde ale není třeba ji předem ohlašovat. Ani počet oficiálně ohlášených shromáždění ale nemusí být konečný, zákon požaduje ohlášení nejméně pět dní před konáním akce. Lhůta tedy skončí až 12. listopadu.

Chci si s vámi promluvit, pane prezidente

Více než 3800 lidí se dnes dopoledne hlásilo na Facebooku k události Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. Lidé chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s činy prezidenta přímo na Národní třídě ve chvíli, kdy Zeman půjde položit k památníku květiny. Oficiální shromáždění tam ale má zamluvené obecně prospěšná společnost Opona. Několik stovek lidí se přihlásilo také k události Miloši, my tu ještě jsme, kterou pořadatelé svolávají na Betlémské náměstí.

Den boje za svobodu a demokracii je v Česku státním svátkem od roku 2000, na 17. listopad připadá také Mezinárodní den studentstva. Připomíná se uzavření všech českých vysokých škol v roce 1939 a násilné potlačení pochodu studentů z Albertova, který měl padesátileté výročí připomenout v roce 1989.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek