metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Prezident se omlouvat nebude. V Praze se proti němu chystají protesty

  7:00
Pražská kavárna vrací úder. Lidé z metropole se chystají připomenout prezidentovi Miloši Zemanovi, že hlavní město je jediné místo, kde prezidentské volby nevyhrál.
Prezident Miloš Zeman | foto: ČTK

Den zúčtování naplánovala „kavárna“ na 17. listopad. Kavárnou prezident označil skupinu údajných příznivců Karla Schwarzenberga a za „výplod zběsilé pražské kavárny“ označil kritiku oceněných vyznamenáními nebo výtky, že se při cestě po Číně měl bavit více o lidských právech.

Konec lži a nenávist

Protestní setkání svolává například facebooková stránka Chci si s vámi promluvit, pane prezidente. „Pojďte v rámci veřejných oslav vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak nás zastupuje prezident Miloš Zeman. Přijďte k památníku 17. listopadu ve chvíli, kdy se tam chystá pan prezident, a projevte svoje rozhořčení,“ zve uživatel Kater Aus Mausenhoffen, který tuto facebookovou stránku založil. V ten samý den se chystá akce i na Václavské náměstí. Organizátoři ji pojmenovali Konec lži a nenávisti. Internetem se šíří i výzvy k odstoupení.

Zeman ale důvod, aby se omlouval za své vulgární výroky, které zazněly v nedělních Hovorech z Lán nevidí. „Důležité je, že pan prezident tím otevřel klíčové téma, zda je vůbec přípustné takové výrazivo v politice využívat. V minulosti to bylo blahosklonně přehlíženo, dokonce kvitováno, bylo to označováno za noblesní. To si myslím, že není správné,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Do mediálních rad dorazilo mnoho stížností

Zeman v rozhovoru použil vulgarismy opakovaně, za což sklidil kritiku politiků, médií i veřejnosti. Podle Ovčáčka měla vulgární Zemanovo vyjádření svůj kontext a svou příčinu, za kterou označil údajné citace z textů ruské kapely Pussy Riot a také citaci protikandidáta z prezidentské volby Karla Schwarzenberga. Použití dalších sprostých slov včera nevysvětlil.

Do mediálních rad dorazilo již mnoho stížností na Zemanovo vystoupení. Ovčáček kontroval – Hrad dostává ohlasy na podporu prezidenta. Ten se podle něj také těší, že příští týden při návštěvě Moravskoslezského kraje bude moci s občany diskutovat přímo, a nikoliv prostřednictvím médií.

Sprosťák Zeman

V rozhlase použil Zeman slova, která k prezidentu nepatří. Obyvatelé Prahy chtějí ukázat, že s prezidentem nesouhlasí.

  • Zeman v neděli v živém vysílání Českého rozhlasu použil několik velmi vulgárních výrazů.
  • Při hodnocení ruské punkové skupiny Pussy Riot, která kritizuje Vladimira Putina, zazněla vulgární slova jako „ku.da“ nebo „ku.va“. 
  • Vládě Bohuslava Sobotky zase Zeman doslova vytkl, že podle něj „zkur..la“ služební zákon.
  • Moderátor Radiožurnálu se pak logicky prezidenta zeptal, proč volí taková slova. „Já se inspiroval panem Schwarzenbergem, který vkaždé druhé větě říká hovno,“ odkázal na vyjadřování svého soupeře v prezidentské volbě.
  • „Vzhledem k tomu, že má pražská kavárna ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl takto vlísat do její přízně,“ dodal.
Autoři: Robert Oppelt, ČTK

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek