metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Čtvrt století svobody připomenou akce v centru. Zahrají kapely, otevře se kryt

  7:00
Koncerty, průvody, projekce, manifestace. V pondělí se bude slavit výročí 17. listopadu. Račte si vybrat podle chuti, nálady a přesvědčení.
České století - setkání premiéra Adamce s disidentem Havlem v podání Jiřího Lábuse a Marka Daniela. | foto: Česká televize

V den 25. výročí sametové revoluce promění studenti od 10 do 22 hodin Národní třídu v korzo plné živé hudby, divadel a workshopů. Společně s mnoha umělci přijdou poděkovat těm, kteří se o svobodu zasloužili nejvíce.

Lidé mohou vyrazit na koncerty velkých českých kapel

Večer se k dění na Národní přidá i akce na Václavském náměstí – koncert Znovu 89 připomene listopadové události. Zároveň odstartuje finální část stejnojmenného projektu Českého rozhlasu, který mapuje dění z roku 1989. Koncertní pódium bude stát v horní části Václavského náměstí, vystoupí na něm Michal Prokop, Jiří Suchý, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, David Koller, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Michael Kocáb či Aneta Langerová. Koncert, který potrvá od 18 do 20 hodin, bude živě přenášet Radiožurnál.

Jen pár kroků stačí ujít na další koncert, v Lucerně bude od 21.00 koncertovat v rámci Festivalu Svobody skupina J.A.R. Jako hosté vystoupí Vojtěch Dyk, Xavier Baumaxa, Vladimir 518 nebo Tereza Černochová.

Podívejte se do Husákova krytu

Pondělí bude také dnem mnoha otevřených dveří. Lidé se podívají třeba do útrob ministerstva dopravy, kde dříve sídlilo ÚV KSČ. Zpřístupněn bude unikátní podzemní kryt i prostory ministra, kde býval byt prezidenta Gustáva Husáka. Otevřena bude Svatomikulášská městská zvonice, která byla od roku 1965 využívána komunistickou Státní bezpečností.

V kině Světozor můžete absolvovat rychlokurz moderních českých dějin. Diváci se zde stanou svědky sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize zde uvede všechny nové filmy z cyklu České století.

Kam můžete vyrazit?

Na magistrát je ohlášeno 23 mítinků, které se mají konat 17. listopadu. Praha zatím žádný z nich nezakázala.

  • Největší akce by se měly konat na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé očekávají až 30000 lidí.
  • Shromáždění proběhnou i na dalších místech – třeba na Jungmannově a Betlémském náměstí nebo na piazzettě Národního divadla. 
  • Svou akci pořádá také Univerzita Karlova, která ji svolala na Albertov, kde začal studentský pochod v roce 1989.
  • Přibližně pět tisíc lidí očekávají organizátoři protestního pochodu proti prezidentu Miloši Zemanovi, který vychází z Betlémského náměstí a míří na Hrad.
  • Další setkání se chystají na Palackého náměstí, kde je není třeba předem ohlásit.
  • Podrobný přehled akcí najdete zítra v deníku Metro.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Tradice s chutí pohanky. Nikdy se nepřejí, říká frenštátský mlynář Šmajstrla

vydáno 16. června 2024  17:12

Romantika starých dob sice nechybí, ale na rozjímání nebo dojímání nemá Pavel Šmajstrla čas. Stará se totiž o mlýn, ve kterém se spolupracovníky mele...  celý článek