V jeho předchozí pozici ho obratem nahradil Tomáš Pek z TOP 09, a to hlavně proto, že volby v této městské části loni vyhrála koalice Společně pro Prahu 10, kterou tvoří právě ODS a TOP 09. Vítězná koalice schválila programové prohlášení, ze kterého lze vyčíst její další plánované kroky, teprve před několika dny. Deník Metro proto oslovil starostu Valoviče, aby své plány vyložil čtenářům.
„Věřím, že budou naše priority pro obyvatele Prahy 10 přínosné. Naši městskou část čekají roky rychlého rozvoje a my jsme připraveni tento rozvoj korigovat a řídit tak, aby z něj naši občané měli prospěch,“ říká pro Metro Valovič a dodává, že se v jeho městské části nachází mnoho obyvatel, kteří se dostali do nějaké nelehké ekonomické situace.
Započalo vaše první funkční období v roli starosty. Jak jste spokojen se složením rady?
Jednoznačně jsem. Kombinujeme v ní odbornost, zkušenosti a v neposlední řadě dobré vzájemné lidské vztahy. Posledně jmenované je pro fungování podobného orgánu naprosto klíčové, neboť s těmi lidmi se potkáváte každý den a musíte umět vzájemně fungovat.
Vypíchl byste pro čtenáře deníku Metro pár bodů z vašeho nedávno odklepnutého programového prohlášení?
Napadá mne například obnovení Polikliniky v Malešicích, rekonstrukce a výstavba škol a školek, investice do veřejných prostranství včetně zeleně, zachování KD Barikádníků a podobně. V podrobnostech bych ale odkázal na již zmíněné programové prohlášení, těch podstatných věcí je skutečně celá řada.
Co byste chtěl za čtyřleté období zařídit?
Aktuálně ale řešíme zejména opatření proti zvyšujícím se životním nákladům, a to formou pomoci rodinám s dětmi, seniorům, živnostníkům, příslušníkům klíčových profesí pro městskou část a podobně. To vše v rámci našich kompetencí a cíleně tak, aby pomoc směřovala jen tam, kde je skutečně potřebná.
Jaké skupiny chcete podporovat nejvíce?
Jsou to určitě rodiny s dětmi, respektive samoživitelky. Finanční prostředky se daří získávat i ve spolupráci s magistrátem hlavního města Prahy a směřují na nákup školních pomůcek, kroužky a podobně.
A co senioři? To je předpokládám další skupina, na kterou je v současnosti „trendy“ se nejvíce zaměřovat...
Zde jsme již pokročili, v souladu s předvolebním programem jsme zavedli obědy za zvýhodněnou cenu v pěti školních jídelnách. Všude tam mohou naši senioři přijít a získat obědy v podstatě za režijní náklady. Ale není to jen o seniorech. Budeme iniciovat změnu magistrátní vyhlášky o místních poplatcích za zábory, typicky předzahrádky. Naším cílem je živnostníkům v tomto směru pokud možno maximálně ulevit.
Co chystáte sportovcům?
Máme velmi dobře fungující dotační program. V rámci něj jen pro letošní rok rozdělíme klubům a sportovním organizacím v Praze 10 přibližně jedenáct a půl milionu korun.
Horkým tématem posledních let je, že Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Peníze nejsou a budova nevyhovuje. Je pravda, že to chcete už rozseknout a odstěhovat se? Kdy by to mělo dle vašeho odhadu proběhnout?
Rozhodnuto ještě není, nicméně alespoň prozatímní stěhování úřadu je v tento okamžik už naprosto nezbytné. Stav objektu na Vlastě je katastrofální, což ostatně dokresluje i oplocení kolem budovy, které chrání kolemjdoucí. Už nyní navíc tato budova vyžaduje tolik finančních prostředků na udržovací opravy, že pokračování v tomto modelu je naprosto neúnosné.
Léta se hovoří také o citlivé rekonstrukci vily Karla Čapka na Vinohradech, která má vyjít na 20 milionů korun. Je to podobně palčivé téma jako radnice, nebo se spíš těšíte?
Těším se, že v realizaci rekonstrukce postoupíme. Měl by tu vzniknout také památník. Je zde spousta zachovaných artefaktů, dům jsme před lety přebírali ve stavu, kdy jsme našli i nedopalky a tužky Mistra Karla Čapka. Takže to je taková pěkná záležitost, na které snad panuje široká shoda.
Plány na výstavbu nové radnice či rekonstrukci se táhnou už deset let Když byla starostkou Radmila Kleslová, přiklánělo se vedení městské části k výstavbě nové radnice a rozpočet měl být 775 milionů korun.
|