metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Chci přestěhovat radnici či snížit poplatek za zahrádky, říká starosta Prahy 10

  19:08
Novým starostou Prahy 10 je od listopadu loňského roku Martin Valovič z ODS, který dosud působil jako místostarosta městské části.
Novým starostou Prahy 10 je od loňského podzimu Martin Valovič. | foto:  ARCHIV M. V.

V jeho předchozí pozici ho obratem nahradil Tomáš Pek z TOP 09, a to hlavně proto, že volby v této městské části loni vyhrála koalice Společně pro Prahu 10, kterou tvoří právě ODS a TOP 09. Vítězná koalice schválila programové prohlášení, ze kterého lze vyčíst její další plánované kroky, teprve před několika dny. Deník Metro proto oslovil starostu Valoviče, aby své plány vyložil čtenářům.

„Věřím, že budou naše priority pro obyvatele Prahy 10 přínosné. Naši městskou část čekají roky rychlého rozvoje a my jsme připraveni tento rozvoj korigovat a řídit tak, aby z něj naši občané měli prospěch,“ říká pro Metro Valovič a dodává, že se v jeho městské části nachází mnoho obyvatel, kteří se dostali do nějaké nelehké ekonomické situace.

Započalo vaše první funkční období v roli starosty. Jak jste spokojen se složením rady?
Jednoznačně jsem. Kombinujeme v ní odbornost, zkušenosti a v neposlední řadě dobré vzájemné lidské vztahy. Posledně jmenované je pro fungování podobného orgánu naprosto klíčové, neboť s těmi lidmi se potkáváte každý den a musíte umět vzájemně fungovat.

Vypíchl byste pro čtenáře deníku Metro pár bodů z vašeho nedávno odklepnutého programového prohlášení?
Napadá mne například obnovení Polikliniky v Malešicích, rekonstrukce a výstavba škol a školek, investice do veřejných prostranství včetně zeleně, zachování KD Barikádníků a podobně. V podrobnostech bych ale odkázal na již zmíněné programové prohlášení, těch podstatných věcí je skutečně celá řada.

Co byste chtěl za čtyřleté období zařídit?
Aktuálně ale řešíme zejména opatření proti zvyšujícím se životním nákladům, a to formou pomoci rodinám s dětmi, seniorům, živnostníkům, příslušníkům klíčových profesí pro městskou část a podobně. To vše v rámci našich kompetencí a cíleně tak, aby pomoc směřovala jen tam, kde je skutečně potřebná.

Jaké skupiny chcete podporovat nejvíce?
Jsou to určitě rodiny s dětmi, respektive samoživitelky. Finanční prostředky se daří získávat i ve spolupráci s magistrátem hlavního města Prahy a směřují na nákup školních pomůcek, kroužky a podobně.

A co senioři? To je předpokládám další skupina, na kterou je v současnosti „trendy“ se nejvíce zaměřovat...
Zde jsme již pokročili, v souladu s předvolebním programem jsme zavedli obědy za zvýhodněnou cenu v pěti školních jídelnách. Všude tam mohou naši senioři přijít a získat obědy v podstatě za režijní náklady. Ale není to jen o seniorech. Budeme iniciovat změnu magistrátní vyhlášky o místních poplatcích za zábory, typicky předzahrádky. Naším cílem je živnostníkům v tomto směru pokud možno maximálně ulevit.

Co chystáte sportovcům?
Máme velmi dobře fungující dotační program. V rámci něj jen pro letošní rok rozdělíme klubům a sportovním organizacím v Praze 10 přibližně jedenáct a půl milionu korun.

Horkým tématem posledních let je, že Praha 10 řeší, co dál s opravou radnice. Peníze nejsou a budova nevyhovuje. Je pravda, že to chcete už rozseknout a odstěhovat se? Kdy by to mělo dle vašeho odhadu proběhnout?
Rozhodnuto ještě není, nicméně alespoň prozatímní stěhování úřadu je v tento okamžik už naprosto nezbytné. Stav objektu na Vlastě je katastrofální, což ostatně dokresluje i oplocení kolem budovy, které chrání kolemjdoucí. Už nyní navíc tato budova vyžaduje tolik finančních prostředků na udržovací opravy, že pokračování v tomto modelu je naprosto neúnosné.

Léta se hovoří také o citlivé rekonstrukci vily Karla Čapka na Vinohradech, která má vyjít na 20 milionů korun. Je to podobně palčivé téma jako radnice, nebo se spíš těšíte?
Těším se, že v realizaci rekonstrukce postoupíme. Měl by tu vzniknout také památník. Je zde spousta zachovaných artefaktů, dům jsme před lety přebírali ve stavu, kdy jsme našli i nedopalky a tužky Mistra Karla Čapka. Takže to je taková pěkná záležitost, na které snad panuje široká shoda.

Plány na výstavbu nové radnice či rekonstrukci se táhnou už deset let

Když byla starostkou Radmila Kleslová, přiklánělo se vedení městské části k výstavbě nové radnice a rozpočet měl být 775 milionů korun.

  • Psal se rok 2014 a záměr se nelíbil opozici, která pod heslem Zastavme miliardovou radnici vyvolala referendum, jež tyto plány zbrzdilo.
  • Do starostenského křesla poté usedla jedna z tváří odporu proti výstavbě Renata Chmelová. A vedení Prahy 10 rozhodlo o rekonstrukci stávajícího komplexu budov ve Vršovické ulici. Prosazovaná rekonstrukce by v přepočtu na dnešní náklady stála z rozpočtu městské části neúnosné dvě miliardy.
  • Na magistrátu nemá radnice Prahy 10 v současnosti s kým jednat o finanční výpomoci. Nové vedení města se nestihlo ustavit do konce minulého roku, a tak posledním prosincovým dnem vypršela půlmiliardová půjčka a bude se muset vyjednávat nová. Další peníze, něco okolo čtvrt miliardy korun, přislíbilo ministerstvo životního prostředí.
  • V první polovině příštího roku se mají úřad a stovky jeho zaměstnanců přestěhovat do pronajatých prostor. Kvůli bezpečnosti a porušování norem není možné v nynějším radničním komplexu ve Vršovické ulici zůstávat.
  • Radnice má v tuto chvíli vytipované prostory administrativního objektu Vinice, který se nachází ve Vinohradské ulici ve Strašnicích.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek