metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie
V Karlíně mohou jezdit cyklisté už i v protisměru. | foto: Archiv

Chodci versus cyklisté: boj o chodník často končí nehodou

  15:25
Jedni si stěžují na druhé. Na chodníku jsou v právu chodci a cyklisté zde nemají co jezdit. Milovníci kol zase nadávají na pěší, kteří na cyklostezkách nechodí u kraje a často brání kolařům v další jízdě.

Po chodníku se na kole jezdit nesmí. "Bohužel jsou v Praze místa, kde to jinak než po něm prakticky nejde," vysvětluje Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat, která se snaží zlepšit situaci pro cyklisty a pěší v metropoli. Město ze zmíněných důvodů dokonce vytvořilo řadu tras pro kolaře, které vedou přímo po chodníku. Takové najdete ve Stromovce, Podolí či na Hlávkově mostě. Přesto je však v Praze řada problémových míst, kde cyklisté nemají co dělat a občas se dokonce srazí s chodci.

Cyklistům hrozí pokuta

Příkladem je Vyšehradský tunel, kde sice cyklisté musí sesednout z kola, ale často tak nečiní. "Především senioři si stěžují na to, že cyklisté přestali používat zvonečky. A musím potvrdit, že je to pravda, většina cyklistů je nevyužívá," říká mluvčí národního cyklokoordinátora Radka Žáková.

Policisté mohou cyklisty na chodníku pokutovat a to až do výše částky 2 tisíce korun. "Čas od času děláme speciální akce, ve ktrých se zaměřujeme právě na cyklisty," popisuje mluvčí pražských strážníků Jana Přikrylová.

Jedná se o dalších chodnících

Iniciativa Auto*Mat v současné době jedná s městskými částmi o tom, aby byla cyklistům na některých chodnících jízda oficiálně umožněna, jako se to nedávno stalo v parku Folimanka. " Pro cyklisty nezkušené v provozu je ale ohleduplná jízda po chodníku někdy nejvhodnější. Existují desítky kilometrů pustých chodníků podél rušných silnic, kde skoro nikdo nechodí, a v civilizovanějších zemích by tam byla už dávno cyklostezka," vysvětluje Filler.

Ten ale zároveň upozorňuje, že cyklista by se měl na chodníku chovat ohleduplně i ve chvíli, kdy po něm má umožněnou jízdu. " Když už nakonec cyklista po chodníku jede, měl by být maximálně ohleduplný, rozhodně nejet rychle, a být připraven kdykoliv při míjení chodců zastavit, a třeba přes autobusové zastávky kolo provést," dodává Filler.

Chodci nejsou tolerantní

Stejně jako cyklisté vadí na chodnících chodcům, existuje i opačná situace. "Cyklistům vadí, že někteří chodci se na cyklostezkách nechovají ohleduplně a chodí uprostřed cesty. Vzájemná tolerance u nás zatím často příliš nefunguje," říká Žáková.

Cyklistů přibývá

  • V ulicích jich jezdí až 120 tisíc, ukázal průzkum agentury GfK, který zpracovala pro pražský magistrát.
  • Podíl cyklodopravy podle něj dosáhl dvou procent ze všech vykonaných cest.
  • Průměrně do práce po Praze lidé najezdí denně na kole až 560 tisíc kilometrů.
  • V zimě pak pravidelně jezdí na kole 44 tisíc Pražanů, v létě je to přes 160 tisíc lidí.
  • Na území metropole je zhruba 155 kilometrů cyklostezek a více než 500 kilometrů značených cyklotras.
  • Bezpečnost cyklistů v Praze pak v ulicích zvyšují cyklopruhy, takzvané cyklopiktokoridory, cykloobousměrky nebo představená stání v křižovatkách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek