„Nové tramvajové zastávky jsou vesměs bez laviček, což je pro invalidní občany těžce frustrující, zvlášť když se neosadí lavičky ani u hřbitovů, poblíž ústavů či nemocnic,“ postěžoval si deníku Metro Martin Kubík a pokračuje: „Tramvajová zastávka u Vinohradského hřbitova je bez laviček v obou směrech, tramvaj číslo 16 má interval až 12 minut. No nestůjte na vedru, třeba rozrušen z pohřbu, že?“ rozohnil se Kubík, kterému za fotografii zmíněné zastávky posíláme odměnu 300 korun.
Dotazy míří i na radnice. „Přišlo nám několik podnětů občanů, požadavky na navrácení laviček se týkaly zejména lokality Karlova náměstí a blízkého okolí, kam lidé míří za zdravotní péčí na polikliniku,“ popisuje mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. „Z našeho pohledu chybí lavičky zejména u zastávek MHD. Řešení situace je záležitostí hlavního města Prahy a jednotného městského mobiliáře,“ doplňuje Zoulová.
Reklamní smog
Nedostatek míst k sezení zapříčinilo masivní odstraňování reklamních laviček společnosti AD-Net, na které byli lidé v hlavním městě zvyklí, bývalo jich tu rozmístěno přes 2500 kusů. V roce 2019 společnosti zaniklo právo na pozemky metropole tyto reklamní nosiče umisťovat, AD-Net se však k jejich odvozu z ulic neměla.
„Lavičky jsme začali odstraňovat v rámci plnění záměru minimalizace reklamního smogu, kdy poněkud křiklavé modré lavičky s neméně zářivými reklamními polepy podle našeho názoru nepatří do moderního městského prostředí,“ okomentoval postup mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Tadeáš Provazník a dodává, že k procesu odstranění laviček přispěly časté stížnosti samotných občanů na jejich nevalný stav.
Komplikace na zastávkách
Původně zajistil posezení nejen pro Pražany přímo magistrát, nyní se však o lavičky musí postarat jednotlivé městské části samy. „Ačkoliv si uvědomujeme možné nepříjemné krátkodobé důsledky, jsou to primárně městské části, které mají povinnost pečovat o potřeby svých občanů včetně požadavků na městský mobiliář,“ upřesňuje Provazník. Doplňuje, že magistrát je v tomto směru připraven úřadům poskytnout své pozemky a další součinnost.
Návrat míst k sezení na zastávky, kde nejvíce chybí, však komplikuje nejen fakt, že zastávková síť je v gesci hlavního města, ale často i stanice samotné. „Projektování zastávek se řídí normou, která vyžaduje minimální průchozí profil dva metry, ve stísněných prostorech intravilánu je povoleno výjimečně 1,7 metru. Proto nejsme v některých lokalitách schopni instalovat přístřešek s lavičkou,“ uvedla za Technologie hlavního města Prahy Petra Macháčková.
Kde se bude sedět?
Přestože úbytek laviček městské části překvapil, o jejich postupný návrat do terénu se občané strachovat nemusí. „S Technickou správou komunikací jsme vyjednali umístění nových laviček. Zatím jsme jich získali přibližně 60 a jsou instalovány povětšinou na zastávky MHD a hlavní třídy Prahy 10. Další kolo instalací je naplánováno na podzim,“ popisuje proces tiskový mluvčí desáté městské části Jan Hamrník.
Se zajímavým řešením přišla radnice Prahy 12, která pořídila 30 laviček s latěmi z recyklovaného plastu. „Rozmisťujeme je na podněty občanů například na zastávky MHD, u školy, v parku nebo podél ulice, kudy chodí lidé na nákup. Plánujeme umístit do konce roku dalších 50 kusů,“ uvádí místostarostka Eva Tylová.
Náhrada reklamních laviček je v plánu také v šesté městské části. „Bohužel tento proces trvá déle, než jsme si představovali, k jejich instalaci by mělo dojít do konce letošního roku,“ doufá mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.