metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Divadla se rozjíždějí. Jestli jim nahradí škody, zatím nevědí

  17:51
Balík dotací by mohly soubory čerpat z ministerstva průmyslu a obchodu.
Martin Hofmann v Zimní pohádce | foto: Viktor Kronbauer

Léto hereckých osobností neboli venkovní scéna Studia Dva na Vyšehradě už několik dní hraje. Hvězdné léto pod žižkovskou věží pořádané Divadlem Kalich zahájí svůj provoz od středy, postupně se připojí další scény včetně rozsáhlého projektu Letní shakespearovské slavnosti, které ve zkrácené verzi začnou v Praze, Brně a Ostravě od 21. července (více o akcích v boxu).

„Přípravu letošního ročníku jsme samozřejmě s veškerou vážností podřídili celospolečenské situaci, takže jsme nachystali mnoho nezbytných hygienických a bezpečnostních opatření, aby se u nás mohli diváci bavit bez obav. Prostory budeme dezinfikovat speciálními prostředky, navíc jsme pořídili ozonové čističe vzduchu od virů, dezinfekce bude k dispozici hned na několika místech. Zkrátka na bezpečí diváků nám záleží, ale stejně důležité mi přijde lidem pomoci se vrátit zpátky do normálního života. A kultura je pro mě právě symbolem návratu společnosti k normálu,“ vysvětluje Michal Kocourek, producent Divadla Kalich.

Letní divadelní scény v Praze

Léto hereckých osobností Studia Dva
Kde: Letní scéna Vyšehrad
Kdy: od 10. června do 31. srpna

Hvězdné léto pod žižkovskou věží
Kde: Mahlerovy sady
Kdy: od 1. července do 2. září

Letní Shakespearovské slavnosti
Kde: Pražský hrad, HAMU
Kdy: od 21. července do 28. srpna

Letní scéna Divadla Ungelt
Kde: Nový Svět
Kdy: od 30. června do 30. srpna

Letní scéna Harfa
Kde: na střeše Galerie Harfa
Kdy: od 2. do 31. srpna

Letní scéna Divadla v Celetné
divadelní soubor Kašpar
Kde: zahrada Werichovy vily na Kampě
Kdy: od 25. června do 23. července

Letní Letná Light
Kde: Letenské sady
Kdy: od 18. do 25. srpna

Letní scéna Štvanice
Kde: Štvanice, pod Hlávkovým mostem
Kdy: od 13. června do 29. srpna

Letní scéna Jatka78
Kde: od 30. května do 30. července
Kdy: Pražská tržnice

VyšeHrátky
Kde: Staré purkrabství na Vyšehradě
Kdy: od 31. srpna do 6. září

Díky navýšení počtu osob na hromadných akcích mohla divadla do prodeje uvolnit větší kapacity vstupenek, než to ještě před pár týdny vypadalo. Nicméně rozvolňování je podle nich často překotné.

„Je důležité, aby koncepce rozvolňování, nejen pro divadla, byla známá dostatečně dopředu. Samozřejmě v případě příznivé situace. Těší nás, že nejen hercům, ale i divákům kultura chyběla a vrací se, ale není snadné naplnit sály ze dne na den,“ přibližuje Tomáš Přenosil, marketingový ředitel Studia Dva.

Ministerstvo průmyslu a obchodu s podporou ministerstva kultury dokončilo dotační program pro celý kulturně kreativní průmysl, který v pondělí schválila vláda. Záměr počítá s tím, že by se mohlo o dotaci žádat za zrušené akce v době od 10. března do 31. srpna 2020. Dotace by se následně měla proplácet ex post. Konkrétně ve výši 50 procent uznatelných výdajů spojených s náklady za produkci plánovaných kulturních akcí, které byly zrušeny či přesunuty na náhradní termíny, případně se uskutečnily v menším rozsahu. Dotace by měla činit maximálně pět milionů korun na jeden podnikatelský subjekt.

„Kultura sehrává zásadní roli při cestování, v gastronomii, hotelnictví, v technických a mnoha dalších službách, které souvisí s obchodem. Dotace jsou nástrojem, jak systémově podpořit kreativní odvětví nyní i v budoucnu včetně tradičního českého průmyslu, řemesel, rozvoje regionů i technologických odvětví,“ zmiňuje vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

Právě navázanost kultury na cestovní ruch, který se podle odhadů v Praze rozhýbe až na začátku příštího roku, může být likvidační pro specifické divadelní žánry. „My konkrétně jsme byli dost závislí na turistech a školních představeních, což teď samozřejmě nebylo a ještě chvíli nebude. Chtěli bychom se ale pokusit o záchranu, proto jsme udělali lidovější ceny na léto a snažíme se nalákat na černé divadlo i Čechy. Hrajeme v létě jen v deseti termínech a pak uvidíme,“ říká ředitel černého divadla Metro Michal Urban.

Po schválení vládou teď poputuje návrh ke schválení do Sněmovny. „Věřím, že lidé budou chtít v hledištích divadel zrelaxovat a zase se pobavit. Známá pravda říká, že veselá mysl je půl zdraví,“ uzavírá Kocourek. 

Autoři: Iveta Benáková, Pavel Urban Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek