metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Středa 4. prosince 2024. Svátek má Barbora

TEMNÁ ZÁKOUTÍ: Jak kvůli Chruščovovi uřízli lampičky od panenky Marie

Temná zákoutí   15:58
Pražské děti ten domek znají díky věčně svítící lucerně. Rodiče jim vypráví, že je v ní zakletá dušička. Dům U obrázku Panny Marie vedle Karlova mostu má ale daleko více záhad. Přišli jsme na to, jak se na balkónek vrátily všechny historické lampičky.

Další 2 fotografie v galerii
Balkon domu U obrázku Panny Marie je legendou. | foto: MAFRA

Balkon domu U obrázku Panny Marie je legendou – o neustále svítící lucerničce se tvrdí, že v ní věčným světýlkem svítí duše nešťastné Petrušky, která žila v domě na půdě a promlouvala s hvězdami na obloze. Na smrtelném loži hvězdy Petrušku ujistily, že na ni celý její život dohlížely a i po smrti ji ochrání. A tak podle vyprávění její duše svítí v lucerničce dodnes.

A jak se na balkon dostala zarámovaná Panna Marie? Ten obraz prý připlul k mostu za povodní v roce 1784. Z vody ho s nasazením života vylovil tehdejší majitel domu František Pelzl a umístil do výklenku. Nahlédněme do knihy 77 pražských legend Aleny Ježkové. Píše se v ní, že Vltavou tehdy plul strom s obrovskou korunou, v níž byl zaklíněn kus dřevěné stěny chalupy, na které dosud obraz visel. Pan František vzal loďku a vydal se do nebezpečných peřejí. Málem dokonce přišel i o život, nakonec ale obraz vylovil a dostal se zpátky na břeh. Podle tehdejších lidí prý v okamžiku, kdy byl obraz vytažen z vody, začaly povodně ustupovat.

Balkon domu U obrázku Panny Marie je legendou.

A proč jsou na okrajích balkonu ty dva dřevěné mandly? To je zase jiná legenda. V domě totiž až do dvacátého století sídlila prádelna. A válečky jsou tam pověšeny jako připomínka zázraku - neopatrná pradlena Marie nechala ruce ve stroji, ale začala se naštěstí modlit právě k Panně Marii. Válce mandlu se podle legendy oddálily a dívka vytáhla ruce ven. V legendě se říká, že volání dívky slyšely i sochy svatých z Karlova mostu, které se v prádelně seběhly a pomohly zachránit pradlenčiny ruce.

Zajímavostí přitom je, že nyní už na balkoně není lampička jedna, ale hned tři. Nedávno se vrátily na svoje místo ze zapomnění spletitou cestou. Na zábradlí bývaly tři lampičky až do roku 1961. Tehdy však do Prahy dorazil nejvyšší sovětský představitel Nikita Sergejevič Chruščov. Tehdejší československý prezident Antonín Novotný nařídil, že na královské cestě musí zavlát na uvítanou dva tisíce rudých praporů. Tehdy dvě krajní lampičky uřízli, aby se místo nich instalovali komunistické fangle. A začalo to být zajímavé.

Balkon domu U obrázku Panny Marie je legendou.

„Jedna lampička se ztratila a druhá zůstala na půdě domu za trámem. Po dlouhých šestapadesáti letech v roce 2017 jel ale obyvatel domu Míra Maroušek shánět na bleší trh v Jičíně bankovní širm. Narazil na prodejce - starého muže, který sice zelená stínítka neměl, ale dal mu vizitku, že když bude mít cestu, tak ať se staví u něj v Bradlecké Lhotě, že v domě má spousty bankovních širmů. Míra se do Lhoty nechystal, nepřišlo mu adekvátní vypravit se pro stínítko bůhví kam,“ říká pražský patriot David Černý. Nicméně jednou jel náhodou přes zmíněnou ves a na kramáře si vzpomněl. Ověřil, že je na vizitce opravdu napsáno Bradlecká Lhota a zavolal mu.

Kramář měl dům i zahradu plnou harampádí. Procházeli spolu kramářství a hledali bankovní širmy. Když Míra Maroušek zahlédl lampičku, která mu byla povědomá. Zeptal se, co je to za lampičku, a muž mu odpověděl: „Znáte ten dům U obrázku Panny Marie v Praze na Kampě?“ „Já jsem z toho domu,“ řekl mu Míra. Chvilku na sebe koukali a pak se kramář rozpovídal. „Jako mladý pracoval u OPBH a byl vyslán, aby lampičky odřízl a dal tam držáky na prapory. O té jedné lampičce nic neví a tahle mu zůstala. Míra se ho zeptal, jestli ji prodá. A on, ať si ji samozřejmě vezme, že ho v tom domě pálí jak čertovo kopyto, protože ví, že má být na Kampě a ne u něj na zahradě. A tak se lampičky po dlouhých šestapadesáti letech vrátily na místo, kam patří,“ dodává David Černý.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Průměrný plat revizora je 63 tisíc. Půlku z toho si musejí nachytat. „Jinak to nejde,“ tvrdí nadřízení

vydáno 4. prosince 2024  4:00

„Maturita, psychotesty, zkoušky z jazyka, ale také ochota pravidelně se školit v asertivitě, psychologii, právu či sebeobraně. To vše musí mít a splňovat...  celý článek

Zážitky z otcovské dovolené přetavil do knížky. Příště leda s chůvou, říká novopečený spisovatel

vydáno 3. prosince 2024  14:20

Novinář, oblíbený kolega, kamarád, táta dvou dětí, ale také rozevlátá postavička, kterou nejen v jeho domovském Podolí na dálku poznávají nejenom...  celý článek

Lodní neštěstí na Vltavě. Výbuch parníku František Josef I. zabil tři lidi

vydáno 3. prosince 2024  5:23

Stalo se to ráno chvíli před tím, než měl parník vyplout od přístaviště u Palackého mostu. Za příčinu nehody byl označen přetlak v kotli a jeho drobné...  celý článek

Ukažte o Vánocích dobré srdce. Podpořte potravinou sbírku nebo darujte něco ze svého šatníku

vydáno 2. prosince 2024  18:25

Nejen, že se blíží Vánoce, ale v prosinci si také připomínáme hned tři mezinárodní dny, které upozorňují, jak je důležité pomáhat těm, kdo neměli v životě...  celý článek