metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Děti vyrůstají ve světě plném mobilních telefonů. | foto: Profimedia.cz

Dnešní děti mají odmala vymoženosti dospělých - mobily, konta a peníze

  12:30
Značkové oblečení, mobily a od narození bankovní konta. To jsou dnešní děti. Rodiče do nich investují nemalé peníze, jen aby vypadaly dobře před kamarády. Školy si pak neví rady.

"Do toho dorosteš," touhle větou se řídí stále méně rodičů. Za oblečení pro své děti jsou schopni utratit nemalé částky. Kvalitní značky nosí děti ještě než se naučí pořádně chodit a to, jak se kdo obléká je stále častějším tématem už na základních školách. Aby se děti nesoudily podle oblečení, zavedly loni dokonce první školy povinně uniformy. V těch musí chodit například žáci Základní škola Františky Plamínkové.

Telefon už v první třídě

Podobným případem jsou také mobilní telefony, které děti chtějí už jen proto, aby nebyly out. "Zhruba třetina žáků nastupuje do první třídy s vlastním mobilním telefonem, nebo ho obdrží během svého prvního školního roku," říká Veronika Exnerová ze společnosti Vodafone, který si před časem na toto téma nechal zpracovat průzkum.

Zatímco ve čtvrté třídě se může chlubit mobilem více než polovina žáků, ve čtrnácti letech už má telefon valná většina školáků. "Pouze 11 procent dětí mobil nepoužívá ve škole. Téměř 80 procent žáků posílá SMS dokonce i o hodinách," dodává Exnerová.

Mimo mobilních telefonů stoupá v poslední době také obliba o dětská konta. "Nabízíme dětem konto Slůně. Je určeno dětem od narození do 15 let, jimž rodiče plánují výhodně spořit a současně je chtějí naučit hospodařit s penězi. Děti si tak mohou již od osmi let vybírat kapesné vlastní platební kartou z bankomatu," říká za ČSOB Jiří Stibor z oddělení komunikace.

Dětská konta jsou výhodná, lákají banky

S nabídkou dětského konta přichází stále více bank. "Konto je zajímavé svým nadstandardním úročením, vedení účtu je zdarma, stejně jako některé další služby v rámci konta. Mezi tyto bezplatné služby patří elektronická platební karta, internetové a mobilní bankovnictví pro náhled na zůstatek a pohyb na účtu, výběry ze všech našich bankomatů," láká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Děti a telefony

Průzkum společnosti Data Collect pro Vodafone.

  • Naprosté většině dětí na základních a středních školách platí účty za mobil rodiče, ačkoli děti mají vlastní kapesné.
  • Pouze 23 procent dětí volá domů denně, mnohem častěji volají a píší SMS kamarádům.
  • Děti od 6 do 10 let používají spíše předplacenou kartu (77 % předplacená karta : 25 % tarif), s rostoucím věkem stoupá počet dětí, kterým rodiče zaplatí tarif (ve skupině 11-14 let používá 64 procent  předplacenou kartu a 38 procent tarify), ve skupině 15 – 18 let se pak poměr vyrovnává.
  • 54 procent dětí posílá SMS několikrát denně, 20 procent jednou denně a 26 procent méně často.
  • SMS vítězí jako komunikační prostředek při hodinách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek