metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Děti vyrůstají ve světě plném mobilních telefonů. | foto: Profimedia.cz

Dnešní děti mají odmala vymoženosti dospělých - mobily, konta a peníze

  12:30
Značkové oblečení, mobily a od narození bankovní konta. To jsou dnešní děti. Rodiče do nich investují nemalé peníze, jen aby vypadaly dobře před kamarády. Školy si pak neví rady.

"Do toho dorosteš," touhle větou se řídí stále méně rodičů. Za oblečení pro své děti jsou schopni utratit nemalé částky. Kvalitní značky nosí děti ještě než se naučí pořádně chodit a to, jak se kdo obléká je stále častějším tématem už na základních školách. Aby se děti nesoudily podle oblečení, zavedly loni dokonce první školy povinně uniformy. V těch musí chodit například žáci Základní škola Františky Plamínkové.

Telefon už v první třídě

Podobným případem jsou také mobilní telefony, které děti chtějí už jen proto, aby nebyly out. "Zhruba třetina žáků nastupuje do první třídy s vlastním mobilním telefonem, nebo ho obdrží během svého prvního školního roku," říká Veronika Exnerová ze společnosti Vodafone, který si před časem na toto téma nechal zpracovat průzkum.

Zatímco ve čtvrté třídě se může chlubit mobilem více než polovina žáků, ve čtrnácti letech už má telefon valná většina školáků. "Pouze 11 procent dětí mobil nepoužívá ve škole. Téměř 80 procent žáků posílá SMS dokonce i o hodinách," dodává Exnerová.

Mimo mobilních telefonů stoupá v poslední době také obliba o dětská konta. "Nabízíme dětem konto Slůně. Je určeno dětem od narození do 15 let, jimž rodiče plánují výhodně spořit a současně je chtějí naučit hospodařit s penězi. Děti si tak mohou již od osmi let vybírat kapesné vlastní platební kartou z bankomatu," říká za ČSOB Jiří Stibor z oddělení komunikace.

Dětská konta jsou výhodná, lákají banky

S nabídkou dětského konta přichází stále více bank. "Konto je zajímavé svým nadstandardním úročením, vedení účtu je zdarma, stejně jako některé další služby v rámci konta. Mezi tyto bezplatné služby patří elektronická platební karta, internetové a mobilní bankovnictví pro náhled na zůstatek a pohyb na účtu, výběry ze všech našich bankomatů," láká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Děti a telefony

Průzkum společnosti Data Collect pro Vodafone.

  • Naprosté většině dětí na základních a středních školách platí účty za mobil rodiče, ačkoli děti mají vlastní kapesné.
  • Pouze 23 procent dětí volá domů denně, mnohem častěji volají a píší SMS kamarádům.
  • Děti od 6 do 10 let používají spíše předplacenou kartu (77 % předplacená karta : 25 % tarif), s rostoucím věkem stoupá počet dětí, kterým rodiče zaplatí tarif (ve skupině 11-14 let používá 64 procent  předplacenou kartu a 38 procent tarify), ve skupině 15 – 18 let se pak poměr vyrovnává.
  • 54 procent dětí posílá SMS několikrát denně, 20 procent jednou denně a 26 procent méně často.
  • SMS vítězí jako komunikační prostředek při hodinách.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek