metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 17 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Do jedné ruky kávu, do druhé štětec. Kurzy ve vinohradské kavárně lákají

  5:51
Každý si relax po práci představuje jinak. Někdo sportuje, někdo tvoří. Kavárna Maluj na Vinohradech pořádá kurzy keramiky. Je o ně nebývalý zájem. „Lidé k nám chodí po práci. Obléknou si zástěru a prostě si jen malují. My jim k tomu dáme kávu a trochu jim radíme,“ představuje kavárnu lektorka Denisa Januščáková.

Dalších 13 fotografií v galerii
Vinohradská kavárna Maluj pořádá kurzy keramiky. | foto: Marek Hýř, Metro.cz

Důvodů, proč do kavárny Maluj zajít, je několik. „Krom toho, že tady mají nejlepší latté, se tady dá vyrobit i skvělý dárek,“ chválí si kavárnu pravidelná návštěvnice Petra Jůnová. „Navíc tu mají skvělou obsluhu a úžasné prostředí,“ nešetří chválou ani další pravidelná návštěvnice Kristýna Míšková.

Vinohradský podnik je spíš výtvarnou dílnou než kavárnou. Každý, kdo přijde, si vybere keramický polotovar a může začít tvořit. „Za sto osmdesát korun si od nás koupíte postavičku či dlaždičku a my vám dodáme štětce, barvy a zbytek je na vás. Nejvíc jdou ale na odbyt hrnečky,“ představuje možnosti podniku lektorka. „Tvořit můžete hodinu i celý den, je to jen na vás,“ dodává.

Jídlo si do kavárny můžete dokonce přinést vlastní

V kavárně Maluj se ale nebrání ani malému pikniku. „Máme tu sice dobré kafe i studené pití, ale když si lidé přinesou své vlastní jídlo, tak nám to nevadí. Kdo si přinese víno, tomu nabídneme skleničky,“ zve k posezení další lektorka Jana Koldovská. „Voda je u nás samozřejmě zdarma,“ dodává.

Kavárna Maluj má úspěch. Pravidelně sem chodí skoro dvě stě návštěvníků. „Malování keramiky u kávy je ale jen jedna z našich aktivit. Pořádáme i kurzy pro děti i dospělé,“ dodává Januščáková. Tvořivá dopoledne pro maminky s dětmi se tu konají od úterý do čtvrtka.

Lidé si do kavárny chodí vyrábět i dárky

Kavárna je oblíbená také mezi cizinci. „Hlavně v létě, když jdou kolem a vidí, co se tu děje, tak sem zavítají. Proto máme manuály i v angličtině,“ vysvětluje lektorka.

Nejvíc je v kavárně Maluj rušno v listopadu a prosinci, když se blíží Vánoce. „Každý by rád vytvořil pěkný vánoční dárek, a tak se vydá k nám. Myslím, že i blížící se Den matek bude dobrou záminkou se u nás zastavit,“ nabízí lektorka.

Kavárna Maluj pojme zhruba dvacet pět tvořivců. Pořádají se tu i firemní akce a dětské oslavy narozenin. Pro děti jsou navíc na květen a červen připravené i celodenní výlety. „Právě v těchto dnech je ideální čas se přihlásit na naše dětské tábory, i na nich jsou pro děti připraveny tvořivé dílny a výlety,“ láká děti Koldovská.

S nápadem založit kavárnu Maluj přišla majitelka Ludmila Horníková. „Podobný podnik viděla v Anglii, a tak se rozhodla otevřít i tuhle dílnu,“ dodává Januščáková.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek