metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Do Prahy se vrátily školní linky. Další změny se chystají

  11:15
Chytré displeje ve vozech nebo zbrusu nové řády. Cestující si bleskurychle zvykají.

Další 1 fotografie v galerii
Nové displeje | foto: RopidMetro.cz

V souvislosti s hromadnou dopravou v hlavním městě i jeho bezprostředním okolím se děje v posledních týdnech celá řada změn. Většinu novot lze podle cestujících vnímat jako pozitivní.

Displeje ve vozech
Kde a na co přestoupit, se nově dozvíte přímo v autobusech. Nemusíte mít po ruce mobilní telefon ani jízdní řád. Stačí mít štěstí a natrefit na vůz, ve kterém v těchto dnech testuje organizátor dopravy Ropid nové, chytřejší LCD obrazovky.

„V rámci zavádění jednotného informačního systému hlavního města jsme připravili po vzoru jiných světových měst rozšíření funkcí informačních obrazovek ve vozidlech. Zde se dozvíte, na co lze v následující zastávce přestoupit, včetně aktuálních odjezdů nejbližších spojů on-line. Aktuálně testujeme nové zobrazení ve vybraných autobusech, postupně by mělo dojít k rozšíření do všech autobusů i tramvají vybavených LCD displeji. Výhledově i do vlaků či vozů metra,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal.

V rámci projektu plánuje Ropid testovat různé formy zobrazení. V budoucnu pak proběhne graficko-designérská soutěž, která má mít za následek sjednocení elektronických infopanelů a obrazovek po celé metropoli. „Ohlasy přímo z autobusů zatím nejsou nijak výrazné. Většina připomínek se váže na vzhled a množství informací – mnoho lidí by uvítalo méně informací pro větší srozumitelnost a přehlednost. Většinou se snadněji orientují cestující, kteří to vidí už poněkolikáté. Ti naopak požadují na zobrazení ještě více informací, třeba schématu přestupního uzlu nebo mapy průběhu trasy spoje,“ dodává pro Metro Drápal.

Změny v jízdních řádech
Nejvíce dotazů, které Ropid v posledních dnech od cestujících zaznamenává, se týká především změn jízdních řádů. Zmatení Pražanů je mnohdy pochopitelné. Včera totiž došlo v návaznosti na částečné zahájení prezenční výuky ve školách k obnovení školních spojů na příměstských a regionálních autobusových linkách. To samé platí také pro autobusy jezdící do znovuotevřené zoo. Díky ukončení nouzového stavu pak tuto sobotu 17. dubna zahájí svůj provoz sezonní rekreační vlaky typu dětského výletního vlaku Cyklohráček. Zároveň tu jsou však nová drobná omezení. „Z důvodu údržby tramvajových tratí dochází také během dubna ke krátkodobým omezením v provozu tramvají. Podrobnosti k jednotlivým změnám budou postupně upřesněny na webu dpp.cz,“ uvádějí zástupci dopravního podniku.

Další změny přineslo také takzvané vyhodnocení integrace oblasti Voticka, odkud cestující dojíždějí do hlavního města ve velkém. Podrobnosti o tom, jak se zde zamíchalo s jízdními řády, lze dohledat na webu pid.cz. „Dopravní průzkum i zkušenosti od jednotlivých dopravců a koordinačního dispečinku ukázaly, že existují požadavky na zavedení nových spojů, či že jsou oproti tomu některé spoje vytížené pouze minimálně,“ vysvětlují zástupci organizátora dopravy.

Hledá se dopravce
K první městské železniční lince S49 přibyde další linka S61. * Ta rychle propojí jednotlivé čtvrti po obvodu centrální Prahy bez nutnosti cestovat přes centrum a povede z Vršovic přes Zahradní Město, stanici metra Depo Hostivař a tři nové zastávky v Praze 14 do Běchovic. Aby bylo vše připraveno na spuštění linky v roce 2024, bude Praha již nyní vybírat provozovatele sedmi nových elektrických vlakových jednotek pro linky S49 a S61.  

Velký návrat. Opět vyjedou historické vozy
Milovníci starých tramvají se na to už těší. Do ulic se 17.dubna vrátí historická linka 41. Střešovické Muzeum MHD, které linku do ulic vyšle, v posledních dnech na Facebooku navíc spekulovalo také o znovuzavedení oblíbené linky 23. „Informaci potvrzujeme, avšak si musíme být vědomi, že situace se může ještě změnit. Předpokladem jsou čtyři pořadí ve všední den, z čehož dvě pod taktovkou jednotky historických vozidel. A o víkendu pořadí tři, a to celotýdenně v intervalu třicet minut. Jestli bude podoba sólo vozů či souprav, ještě není jasné. Všichni společně věříme, že s postupným rozvolňováním poroste i tuzemský turismus,“ míní zástupci muzea. 

Rampy. Už jsou také ve stanici Skalka
Na seznam stanic s nájezdovými rampami pro vozíčkáře přibyla v noci na pátek nová položka. Dopravní podnik další nechal nainstalovat ve stanici metra Skalka na trase A. Díky rampě se minimalizuje výškový rozdíl, který mezi nástupištěm a podlahou metra postupem let vznikl. „Rampy montujeme na základě priorit stanovených Pražskou organizací vozíčkářů postupně pouze do stanic na trase A a B, vždy na místě zastavení prvního vagonu soupravy. Na trase C soupravy metra výškový rozdíl mezi podlahou vozidla a nástupištěm po zastavení automaticky vyrovnávají,“ vysvětluje pro Metro mluvčí dopravce Aneta Řehková. Nájezdovou rampou je vybaveno už 25 stanic metra. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek