Už v polovině července Praha představila plán na velkou montovanou halu, která by měla dočasně vzniknout místo levého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti, které shořelo. Tam nyní stojí jen provizorní stan, ve kterém se konají výstavy a veletrhy. Má to ale háček. Má se jednat jen o takzvanou dočasnou stavbu, takový pojem ale památkový zákon nezná.
Smutný příběh● Levé křídlo Průmyslového paláce zničil požár v roce 2008. Město po požáru nechalo vystavět provizorní stan. ● Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Město se vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. ● Město se po požáru soudilo i o peníze z pojistky. ● Areál u Stromovky vznikl v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. |
Vznik provizoria se dlouhodobě nelíbí památkářům a plány narazí i na stavebním úřadu. Podle něj totiž jakákoli úprava chráněné stavby či staveniště vyžaduje jeho souhlas a vzhledem k tomu, že se jedná o památku, i vyjádření památkářů. Bez něj by šlo o černou stavbu. „Praha nás zatím nepožádala o vydání stanoviska ke stavbě,“ upozorňuje šéf pražských památkářů Jiří Skalický.
Projekt stavby ale památkáři znají – pro navržený montovaný objekt bude nutné provést razantní zásah do památky a vybudovat rozsáhlé základové konstrukce. Podle plánů, které má deník Metro k dispozici, půjde o čtyři desítky betonových pilot, které budou zapuštěny několik metrů do terénu.
Podle Skalického není provizorní stavba obnovou či modernizací kulturní památky, kterou povoluje zákon o památkové péči. „Navíc termín dočasná stavba památkový zákon na rozdíl od stavebního ani nezná. Domoci se následně odstranění dočasné stavby po vypršení lhůty jejího umístění by bylo komplikované, ne-li nemožné,“ vysvětluje Skalický.
Novinky na Výstavišti● Praha má s Výstavištěm do budoucna velké plány. ● Proměny se dočká zelený cíp v severní části Výstaviště. Bude zde fungovat piknikové místo, kde si bude možné půjčit gril. ● Příští rok v sousedství vznikne park s vodními prvky a přírodní koupaliště. ● Lepší prostupnost areálu ze sousední Stromovky mají zajistit nové vchody. ● Město také vypsalo soutěž na novou bránu do areálu. ● Za zhruba 65 milionů se dočká opravy divadlo Spirála poničené povodní. |
Památkáři podle něj preferují koncepční a definitivní řešení, tedy výstavbu repliky vyhořelého křídla. Není ani jasné, na kolik by výstavba haly nakonec přišla. „Je zřejmé, že pan radní Procházka utrpěl náhlou ztrátu paměti. Radě předkládal materiál, který jasně hovoří o ceně 120 milionů, později ale novinářům říkal, že to bude 40 až 60 milionů,“ upozorňuje na rozpor opoziční zastupitel Václav Novotný.
Spíše to vypadá, že magistrátu nejde o památku, ale o to, aby se měli politici příští rok před volbami kde vyfotit a odškrtnout si splněný předvolební slib. Ve skutečnosti totiž obnova památky sice postupuje, ale ne tak rychle, jak politici potřebují.
Vedení Prahy schválilo výběr dodavatele projektové dokumentace na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce už v dubnu. Až bude město tyto dokumenty mít, vypíše na jejich základě tendr na dodavatele stavby. Firma má na vyhotovení projektové dokumentace šestnáct měsíců od podpisu smlouvy.
Deník Metro požádal o vyjádření i městskou společnost Rozvojové projekty, která má provizorní stavbu na starosti. Odpověď ale do uzávěrky nezískal.