metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Dopravní podnik letos sehnal pět set řidičů. Přesto stále chybí

  6:49
Řidiči tramvají, autobusů i strojvedoucí metra jsou nejen v hlavním městě nedostatkovým zbožím. Tento problém řeší pražský dopravní podnik tím, že nabírá řidiče prakticky po celý rok. Podle jeho personálního ředitele Jiřího Špičky však chybí do optimálního počtu řidičů MHD zhruba sedm procent.
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„V roce 2016 jsme získali 353 řidičů, za celý loňský rok to bylo 470 řidičů a za letošek do října evidujeme již 500 nových řidičů,“ říká pro deník Metro Špička s tím, že se například řady šoférů autobusů letos rozrostly o 276 lidí.

Ačkoliv se dopravci daří lákat novou krev lépe než dřív, stále mu chybí stovky zaměstnanců. Kromě zavedení řady benefitních příspěvků proto přistoupil i k flexibilnějšímu nabírání nových řidičů. Kromě standardního hrazení veškerého zaškolení a získání potřebných řidičských průkazů nabízí také možnost absolvovat autoškolu i v době, kdy ještě zájemce pracuje v jiném zaměstnání. I v takovém případě podnik náklady hradí.

„Tito uchazeči mohou rozšíření kvalifikace absolvovat u externí autoškoly, opět s kvalifikační dohodou,“ dodává mluvčí podniku Aneta Řehková.

Průměrný zaměstnanec pražského dopravního podniku si v minulém roce přišel na 36 608 korun. Průměrný plat řidiče MHD je pak 35 tisíc plus další benefity. Mezi ně patří například zlevněné zaměstnanecké jízdné i pro rodinné příslušníky, penzijní připojištění po roce výkonu práce, tři dny zdravotního volna s náhradou mzdy a pět týdnů dovolené. Dopravce nabízí také stravenky, placenou rekreaci či možnost dotovaného ubytování. „Zázemí velké společnosti s dlouholetou tradicí není dnes na trhu práce také úplně samozřejmostí,“ dodává Řehková.

S nedostatkem řidičů hromadné dopravy se potýkají i jinde. Třeba v Brně místní dopravce nabízel o letních prázdninách náborový příspěvek i sto tisíc korun. Ostravský dopravní podnik zase řeší chybějící lidi patnácti tisíci korun navíc hned po nástupu. S nadsázkou by se tak dalo říct, že problém se šoféry vyřeší až autonomní vozy bez řidičů. To je však hudba budoucnosti. 

Práci řidiče doporučuje ve spotu herec Matonoha

  • Pražský dopravní podnik přestěhoval náborovou kancelář a jezdí po pracovních veletrzích. Nejvíce je však slyšet o jeho reklamním spotu s Tomášem Matonohou.
  • Spot s jistou nadsázkou představuje povolání řidiče MHD. Pražský dopravce se spolu se Sdružením dopravních podniků České republiky snaží touto společnou aktivitou lákat nové uchazeče.
  • Nedostatek šoférů se v některých městech daří pomalu řešit, přesto jich v MHD stále chybí stovky. „Řešením by mohl být i nábor cizinců, ale ten může situaci řešit jen dílčím způsobem, neboť ve veřejné dopravě je důležitá i schopnost komunikace v českém jazyce a znalost reálií, umožňující aktivní komunikaci s cestujícími a poskytnutí informací či rady,“ říká předseda představenstva Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.
  • Na trhu práce nyní v celém Česku chybí až deset a půl tisíc řidičů MHD.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek