metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Dostala dvě facky a chrstnul jsem jí kyselinu do tváře, přiznal se násilník u soudu

  10:33aktualizováno  12:28
Devětačtyřicetiletý Milan Balamuta se dnes při výpovědi u soudu přiznal k tomu, že loni v Praze polil bývalou přítelkyni nejprve kyselinou chlorovodíkovou. Pak jí posypal hydroxidem sodným a útok zakončil tím, že na ženu vylil vodu, aby zesílil účinky chemikálií. Kauzu dnes začal projednávat pražský městský soud. Obžalovanému hrozí až 20 let vězení, nebo i výjimečný trest.
Milan Balamuta loni v Praze poleptal bývalou přítelkyni kyselinou. | foto: ČTK

Balamuta před soudem řekl, že se s ženou seznámil na internetové seznamce a žili spolu asi rok. Jejich vztah byl nejprve dobrý, později se ale kvůli neshodám rozešli. Podle napadené ženy se rozešli kvůli tomu, že jí neustále lhal. Neřekl jí ani své skutečné jméno, informace z minulosti a neukázal jí doklady. Přítelkyni tvrdil, že nemůže, protože je utajeným svědkem.

Muž si chemikálie podle výpovědi koupil dva dny před útokem a tvrdil, že je potřeboval k práci na opravu okapů. K útoku se prý rozhodl až několik minut před činem. Ženu prý chtěl přemluvit, aby se k sobě vrátili. „Dostala dvě facky, chrstnul jsem jí kyselinu do tváře,“ řekl Balamuta. Při útoku ho vyrušil hluk v domě, a tak z místa činu utekl. „V první chvíli jsem si myslela, že je to voda, ale za chvilku jsem zjistila, že to bylo něco jiného. Pomalu jsem přestávala vidět,“ popsala u soudu pocity po útoku napadená žena.

Násilník svou výpověď nedokončil, bylo mu zle

Obžalovaný na začátku procesu vypadal vyčerpaně, soud mu dovolil, aby při výpovědi seděl. Muž mluvil potichu a nesrozumitelně. Svojí výpověď nedokončil, protože mu státní zástupkyně a jeho advokátka chtějí pokládat otázky u některého z dalších jednání, až bude jeho stav lepší. Podle lékařské zprávy z věznice však byl schopen výslechu. Předseda trestního senátu Alexander Sotolář také přečetl jeho výpověď, kterou učinil na policii. „V zásadních bodech odpovídá tomu, co uvedl před soudem,“ podotkl Sotolář.

Kyselina v Plzni

Podobný útok loni objasnili policisté v Plzni, kde Jan Dubský podle obžaloby v listopadu 2013 polil kyselinou svoji bývalou přítelkyni Martinu. Případem se v březnu začal zabývat plzeňský krajský soud. Muži hrozí také až doživotní vězení.

Žena měla po útoku vážně poleptané oči, hlavu, obličej, stehna a hrudník. Pokud by jí záchranáři neposkytli první pomoc, byl její život v ohrožení. Navíc se u ní podle spisu rozvinula posttraumatická stresová porucha.

Ženu podle její výpovědi čekají operace očí a ucha, další lékařské zákroky už má za sebou. „Změnilo se úplně všechno. Ze dne na den jsem ztratila jistoty, které jsem měla,“ řekla. Po obžalovaném nechce finanční odškodnění, svůj čas a sílu chce věnovat návratu do běžného života než soudnímu sporu. Policie krátce po útoku vyhlásila po muži pátrání, které bylo poměrně složité, protože s přítelkyní žil pod falešným jménem. Policie tak neměla zmapovaný jeho pohyb za posledních deset let, kdy přebýval u osamělých žen, které neznaly jeho pravou totožnost. Zatčen byl den po útoku v okolí stanice metra Želivského.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

„Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů,“ říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek

Panoramatický výhled, kolonáda i výroba skla. Co zažít v Karlových Varech?

vydáno 27. května 2024  16:00

Historické lázeňské budovy, přilehlé kolonády, hotely, vyhlídky, kostely. O čem jiném by měla být řeč než o Karlových Varech. Ty vás uchvátí především...  celý článek

Rostlinné výrobky provází mnohé mýty. Přitom jsou zdravé a dá se z nich uvařit chutné jídlo

vydáno 27. května 2024  12:00

Když se řekne tofu, málokdo si v duchu řekne „mňam“. Spíš si představí náhražku masa bez chuti. Jenže ve skutečnosti jde spíš o mýty, které dnes už nemají...  celý článek