metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Dovoz delfínů do Česka? Firma na to zřejmě vůbec nedostane povolení

  15:06
Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by ministr měl vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser. V Praze je chtěl představit v delfináriu. Přívezení zvířat ale odmítlo ministerstvo životního prostředí, prý odporuje zákonům. Kaiser se proti rozhodnutí odvolal, případem se proto znovu zabývala rozkladová komise ministerstva. Původní verdikt podle nových informací potvrdila. Konečné slovo ale bude mít ministr životního prostředí.

Celý projekt od začátku doprovází problémy a kontroverze. Akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo. Stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín. Kvůli zákazu dovozu se ale show neuskutečnila, organizátoři ji nahradili představením lachtanů a želv. Záměru předvést delfíny se ale nevzdali.

Lidé chtějí zpátky své peníze, firma nemá na jejich vyplacení

Stovky lidí, kteří si koupili v předstihu vstupenky, nyní požadují vrácení peněz. Začali se sdružovat na serveru hromadnezaloby.cz, který jim poskytl právní zastoupení. Advokátka lidí před několika dny podepsala s Kaiserem dohodu, na základě které má asi stovce z nich peníze vrátit. Část peněz již údajně vyplatil.

Československé cirkusy a varieté a.s. se zároveň ocitly v insolvenci, o kterou měli požádat bývalí zaměstnanci firmy. Majitelé vstupenek se obávají, že jde o způsob, jak se zbavit odpovědnosti.

Delfinárium se zatím nestaví

S budoucností představení to proto příliš optimisticky nevypadá. Starosta Libuše Jiří Koubek dnes řekl, že Kaiser dosud nepožádal o územní povolení pro stavbu delfinária. Podotkl, že pokud splní všechny zákonné podmínky, povolení dostane. Od jara prý ale žádost úřad neobdržel.

Koubek nazval Kaisera před časem kvůli jeho tvrzením v médiích "mistrem slibů a velkým lhářem". Kaiser ho prý poté zažaloval, žalobu ale podle Koubka nakonec stáhl.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek