metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Dovoz delfínů do Česka? Firma na to zřejmě vůbec nedostane povolení

  15:06
Společnost, která v Praze chystala delfíní představení, asi povolení na jejich dovoz nezíská. Rozkladová komise ministerstva životního prostředí doporučila ministrovi, aby žádost zamítl. Komise měla zasedat v minulých dnech, rozhodnutí by ministr měl vydat asi příští týden. Ministerstvo nechce případ až do konečného rozhodnutí komentovat.
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: Wikimedia Commons

O dovoz delfínů požádal za firmu Československé cirkusy a varieté a.s. její majitel Artur Kaiser. V Praze je chtěl představit v delfináriu. Přívezení zvířat ale odmítlo ministerstvo životního prostředí, prý odporuje zákonům. Kaiser se proti rozhodnutí odvolal, případem se proto znovu zabývala rozkladová komise ministerstva. Původní verdikt podle nových informací potvrdila. Konečné slovo ale bude mít ministr životního prostředí.

Celý projekt od začátku doprovází problémy a kontroverze. Akce Delfíni v Praze se měla původně konat v dubnu na Rohanském nábřeží. Kvůli komplikacím se zajištěním části pozemku ale museli organizátoři najít jiné místo. Stan s vodní arénou postavili na soukromých parcelách v Libuši a posunuli termín. Kvůli zákazu dovozu se ale show neuskutečnila, organizátoři ji nahradili představením lachtanů a želv. Záměru předvést delfíny se ale nevzdali.

Lidé chtějí zpátky své peníze, firma nemá na jejich vyplacení

Stovky lidí, kteří si koupili v předstihu vstupenky, nyní požadují vrácení peněz. Začali se sdružovat na serveru hromadnezaloby.cz, který jim poskytl právní zastoupení. Advokátka lidí před několika dny podepsala s Kaiserem dohodu, na základě které má asi stovce z nich peníze vrátit. Část peněz již údajně vyplatil.

Československé cirkusy a varieté a.s. se zároveň ocitly v insolvenci, o kterou měli požádat bývalí zaměstnanci firmy. Majitelé vstupenek se obávají, že jde o způsob, jak se zbavit odpovědnosti.

Delfinárium se zatím nestaví

S budoucností představení to proto příliš optimisticky nevypadá. Starosta Libuše Jiří Koubek dnes řekl, že Kaiser dosud nepožádal o územní povolení pro stavbu delfinária. Podotkl, že pokud splní všechny zákonné podmínky, povolení dostane. Od jara prý ale žádost úřad neobdržel.

Koubek nazval Kaisera před časem kvůli jeho tvrzením v médiích "mistrem slibů a velkým lhářem". Kaiser ho prý poté zažaloval, žalobu ale podle Koubka nakonec stáhl.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek