metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

Delfíní show nakonec nebude. Ministerstvo dovoz vodních savců zakázalo

  17:55
Ministerstvo životního prostředí zamítlo dovoz delfínů na plánované vodní představení v Praze. Ministerstvo neudělilo dovozní povolení na tři delfíny skákavé z Ukrajiny. Organizátoři se proti verdiktu ministerstva odvolají a akci, jejíž začátek je plánovaný na 20. června, zatím určitě neruší.
Delfíní show (ilustrační foto) | foto: gcardinal - Wikimedia Commons

Ministerstvo zamítlo dovozní povolení ze dvou důvodů. "Dané exempláře nejsou dováženy za vědeckým účelem. Ministerstvo došlo k závěru, že delfíni jsou dováženi převážně za účelem komerčního využití, což je legislativou Evropské unie pro případ první generace odchované v zajetí zakázáno," uvedl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Delfíni, s nimiž se počítalo pro představení Delfíni v Praze, byli sice odchováni v zajetí, ale jejich rodiče pocházejí z volné přírody.

Dalším důvodem zamítnutí bylo posouzení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která vydala negativní stanovisko. "Agentura nemohla konstatovat, že dovoz nebude mít na delfíny škodlivý účinek," uvedl Vitík. Organizátoři mají nyní 15 dní na podání rozkladu, do té doby není rozhodnutí pravomocné.

Zatím se může na cestu vydat mrož

Pořadatel delfíní show Artur Kaiser dnes řekl, že delfíni v České republice rozhodně budou. "Nejsou to jediní delfíni, které máme k dispozici k dovozu do České republiky. Projektu se nevzdáváme," uvedl Kaiser s tím, že v příštích dnech se proti rozhodnutí ministerstva odvolá. Dovozní povolení podle něj už dostal mrož, který by měl také v rámci vodní show vystupovat.

Stan pro vodní arénu už vyrůstá na soukromých pozemcích u Novodvorské ulice v Praze - Libuši. Delfíní show by se tam měla provozovat do 29. září. Moderované představení s mořskými savci by mělo podle plánů organizátorů doplnit plavání s delfíny a delfinoterapie.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek