metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav
Vedení Prahy 1 upustilo od kritizovaného prodeje domu na Václavském náměstí 39. | foto: ČTK

Dům na Václavském náměstí se prodávat nebude. Chyběla záruka, že v něm zůstanou byty

  13:16
Vedení Prahy 1 upustilo od kritizovaného prodeje domu na Václavském náměstí 39. Ani jedna ze dvou firem, které se o koupi ucházely, totiž negarantovala zachování bytů. Uvedl to starosta Oldřich Lomecký. Koalice TOP 09 a ČSSD proto předloží na zářijovém zastupitelstvu návrh na zrušení prodeje.

"V první fázi jsme hodnotili pouze oblast, kterou se obě developerské firmy zabývají, a vyplynulo velké riziko, že by bytový fond nezůstal zachován," uvedl starosta. Podle něho se oba zájemci orientují především na kancelářské prostory a na bydlení pro diplomaty. "Zásadní podmínka prodeje nebyla splněna. Prodej se tedy neuskuteční," doplnil. Komise obálky s nabídkami neotevřela, neposuzovala ani projekty zájemců. Další postup ohledně domu chce současné vedení Prahy 1 nechat na nové politické reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb.

Podle posudku má dům hodnotu 300 milionů

Prodej domu schválila Praha 1 loni v září za 153 milionů korun a nabídla jej družstvu nájemníků. Na nemovitost měl ale podle tehdy platného zákona předkupní právo spolumajitel, který vlastní 1/8 domu. Podle opozice tak zastupitelstvo ve skutečnosti schválilo prodej domu právě této firmě, spekulovalo se o jejím napojení na lobbistu Ivo Rittiga. Kvůli nesouhlasu hlavního města se ale prodej neuskutečnil.

Hlavní město si poté zadalo zpracování posudku, který hodnotu nemovitosti určil na 300 milionů korun. Praha 1 označila cenu za nereálnou. Nakonec záměr znovu vyvěsila na úřední desku a po kupcích požadovala minimálně 262,5 milionu korun. Přihlásily se dvě firmy.

Dům měl řadu zajímavých obyvatel

Dům na Václavském náměstí 39 byl postaven v roce 1906 a sloužil a dodnes slouží především k bydlení, je zde 40 bytů. Během druhé světové války byl židovským majitelům zabaven, po osvobození vrácen, v roce 1948 znárodněn a připadl státu. Dům měl řadu zajímavých obyvatel, mimo jiné zde bydleli zpěvák Waldemar Matuška či herci divadla Semafor.

V průchodu domu se 25. února 1969 upálil osmnáctiletý student šumperské střední průmyslové školy Jan Zajíc, po Janu Palachovi druhá "živá pochodeň", na protest proti smířlivosti spoluobčanů s totalitní mocí po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Opavský chrám získal část žeberní kosti Karla I., relikvii přivítá bohoslužba

vydáno 28. dubna 2024  17:02

Nejprve zkompletovat a připevnit ke zdi plochý sloup, jenž ji bude podpírat, a na ten pak umístit reliéfní plastiku posledního císaře rakousko-uherského a...  celý článek