metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 4. října 2023. Svátek má František
Praha 1 se chce zbavit domu číslo 821 na Václavském náměstí. | foto: Google Maps

Praha 1 chce prodat dům na Václavském náměstí. Cena je ale podezřele nízká

  10:56,  aktualizováno  17:51
Zastupitelstvo Prahy 1 dnes projednávalo podezřelý prodej domu na Václavském náměstí, ale k žádně změně nakonec nedošlo. Ve čtvrtek se stejným prodejem bude zabývat také magistrát hlavního města. Znalecký posudek je přitom pochybný.

Je dražší dům na Václavském náměstí, nebo na Jižním Městě? Podle odborného posudku, který si nechala vypracovat Praha 1, je výhodnější koupit si dům na Václaváku. Vyplývá to alespoň z posudku na dům číslo 821, který chce Praha 1 prodat. Vedení hlavního města však právě kvůli pochybné ceně prodej před časem neschválilo. Zastupitelstvo Prahy 1 už dříve prodej schválilo, dnes na rozhodnutí nic nezměnili. Ve čtvrtek pak bude prodej řešit zastupitelstvo města. 

Pochybné ceny domů v centru města

Hlavním tématem zastupitelstva Prahy 1 a hlavního města bude znalecký posudek, který je na první pohled pochybný. Město pracuje s těmito údaji:

  • Posudek na cenu domu číslo 821 na Václavském náměstí si nechala vypracovat radnice první městské části.
  • Ta chtěla prodat své většinové vlastnictví domu za 153 milionů korun.
  • Opírala se o znalecký posudek, který vyčíslil cenu domu na částku 165 milionů korun.
  • To je v přepočtu 42 tisíc korun na metr čtvereční.
  • Podle oponentního posudku, který nechal vypracovat radní města Jan Vašíček u znaleckého ústavu ABBEN, je ale tržní cena domu takřka 300 milionů korun.
  • To je zhruba 80 tisíc korun za metr čtvereční.
  • Podle cenového věstníku stojí metr čtvereční podlahové plochy na Praze 1 zhruba 100 tisíc korun.
  • Jelikož má dům číslo 821 celkem 3500 metrů čtverečních čisté bytové plochy, jeho cena by tak podle věstníku měla činit 350 milionů korun.
  • Hlavní město udává pro srovnání jako příklad plán Prahy 11 na pořízení 182 sociálních bytů od společnosti Riverside Apartments za cenu 52 tisíc korun za metr čtvereční.
  • To je o 10 tisíc korun více za metr čtvereční za byt na Jižním Městě, než za kolik chce radnice první městské části prodat dům číslo 821 na Václavském náměstí. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Karlín očima Karlíňanů. Příběhy této čtvrti jsou různorodé, napínavé, zábavné i dojemné

vydáno 4. října 2023  4:55

Vesnický, sousedský, malý, hezky rovný, zelený, moderní, kancelářský i drahý. Takový je podle místních pražský Karlín. Ti se společně podíleli na knize,...  celý článek

Komerční sdělení

INGDOP: machři na dopravní stavby

vydáno 4. října 2023

Stavební společnost INGDOP nabízí zkušenost, odbornost a spolehlivost a poskytuje komplexní služby nejen v dopravním stavitelství. Má za sebou 30 let...  celý článek

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek