metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Čtvrtek 5. října 2023. Svátek má Eliška
Dřívější vizualizace, věže měly být vyšší. | foto: Praha 12Metro.cz

Dvě věže na Kamýku nechtějí. Developer za odmítnutí žaluje radnici

  8:55
Firma žádá od dvanácté městské části 160 milionů korun za zmařený projekt. „Nesmyslná částka,“ brání se místostarostka Prahy 12 Eva Tylová.

Když se píše či mluví o „dvou věžích“, obvykle si lidé okamžitě vybaví stejnojmennou fantasy knihu od spisovatele J. R. R. Tolkiena Pán prstenů či její neméně oblíbenou filmovou adaptaci. Pro místní z Prahy 12 to však již několik let neplatí. Developerská firma Trigema se tu totiž několik let chystala vystavět dva bytové věžáky. Se záměrem nakonec neuspěla. Spor mezi developerem a městskou částí však bude nejspíš brzy řešit soud. Společnost totiž zažalovala několik radních z dvanáctky, a to právě kvůli negativnímu postoji k projektu.

„Městskému soudu v Praze jsme odeslali žalobu na radní Prahy 12, kteří aktivně hlasovali proti projektu Bytového domu Kamýk,“ uvádí mluvčí Trigemy Petra Martínková.

Nátlak berou za nehorázný
Podrobnější informace se deníku Metro ze strany developera zjistit nepodařilo. Podstatně sdílnější byla místostarostka Prahy 12 Eva Tylová. „Žaloby se nebojíme, ale osobně pokládám takový nátlak od developera za nehorázný zásah do práv městské části na samosprávu, ochranu veřejného zájmu vlastních obyvatel a právo těchto obyvatel být informováni o stavu věcí,“ říká k situaci Tylová.

Válka Prahy 12 s developerem se poprvé výrazně vyhrotila před dvěma lety. Tehdy Trigema neuspěla se záměrem výstavby 14- a 18podlažního domu se 170 byty.

„Poté, co byl Trigemě definitivně zamítnut projekt dvou věží, jej firma snížila na devět a patnáct podlaží a začala ho projednávat s dotčenými orgány. Radnice Prahy 12 se o tom dozvěděla ze stanoviska pražského Institutu plánování a rozvoje, kde byl projekt popsán. Následně jsme jej probrali a i nadále považovali a považujeme s ohledem na okolní zástavbu za nadměrný,“ shrnuje Tylová.

Klíčovým momentem, který měl Trigemu proti radnici ještě více popudit, byla interakce Prahy 12 s magistrátem. Firma totiž nevlastní okolní pozemky, které jsou pro případné zahájení stavby na Kamýku klíčové. Obrátila se proto na magistrát, že je chce pronajmout. Obejít radnici se však developerovi nepovedlo.

„Obdrželi jsme z magistrátu dotaz na náš názor na projekt. Názor městské části může vyslovovat pouze rada, proto jsem předložila návrh na nesouhlas se stavbou a bylo přijato usnesení v tomto duchu. Trigema pak poslala dotazy a výhrady, na které jsme odpověděli dopisem starosty,“ popisuje Tylová.

Přišly předžalobní výzvy
Následně jednotlivým radním Trigema zaslala minulý měsíc předžalobní výzvu. Ta žádá, aby negativní stanovisko vybraní radní Prahy 12 zrušili a omluvili se za formulace uvedené o projektu. Trigema prostřednictvím svého tiskového odboru před několika dny uvedla, že se s iracionálním a zaujatým postupem, jaký zažívají její pracovníci ze strany Prahy 12, doposud nesetkala. S tím ale radnice nesouhlasí. Aby svá tvrzení prokázala, nechala deník Metro nahlédnout do korespondence s developerem.

„Firma tvrdí, že jsme projekt neviděli. Ovšem v předchozí korespondenci jsme vysvětlili, že ho známe. Navíc žádá náhradu 160 milionů korun za zmařený projekt. Je to nesmyslná částka, to do toho museli započítat především náklady na přípravu špatně připraveného zamítnutého projektu, který nebyl v souladu s územním plánem,“ míní Tylová.

Kdy se případ dostane k soudu a jak by mohl dopadnout, je otázka. Podle právníků městské části, jejichž posudky má deník Metro rovněž k dispozici, je pravda na straně radních dvanáctky.

„Usnesení městské části není nijak urážlivé, neuvádí zcela zřejmé nepravdy, je tedy v mezích, které je právnická osoba – stavebník – povinen snášet. Empiricky prokazatelné je to u tvrzení o zhoršení situace s počtem parkovacích míst,“ uvádí mimo jiné v e-mailové korespondenci s radnicí Prahy 12 právnička Petra Humlíčková.

Proti novým sousedům

  • Zastupitelé Prahy 12 se proti zástavbě Kamýku nestavějí poprvé. V sousedství totiž vznikne stanice metra D Libuš. To z Kamýka, jenž má nyní asi pět tisíc obyvatel, dělá lukrativní lokalitu.
  • Zástavba by podle radních zhoršila podmínky osvětlení v okolních bytech i dopravní situaci. Navíc by se musely kácet vzrostlé stromy.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Jihočeský kuželkářský maraton se nezastaví, dokud nepadne 60 000 hodů

vydáno 5. října 2023

Kuželkáři nejen z Jižních Čech si přijdou na své v pátek 6. a v sobotu 7. října. Po roce se totiž vrací Jihočeský kuželkářský maraton a tentokrát hned ve...  celý článek

Letiště. Více parkovacích míst, rychlejší odbavení, z centra bez přestupů. Přijedou i archeologové

vydáno 4. října 2023  15:44

Přísahat čestné skautské ministři dopravy a financí ještě nechtějí, ale v roce 2030 bychom se mohli projet vlakem na Letiště Václava Havla.  celý článek

Protiatomový kryt jako záchranný člun i místo k zamyšlení. Vydejte se do Bezovky

vydáno 4. října 2023  12:29

Stojím pod žižkovskou Parukářkou a vidím před sebou vrata, ozdobená výtvorem pražských sprejerů a připomínající vstup do garáže. Místo toho by se však...  celý článek

Lahodná smetánka na kolejích. Nesmrtelný Orient Expres dnes slaví 140 let

vydáno 4. října 2023  11:59

Premiérové železniční spojení napříč Evropou, hotelový nadstandard zahrnující přepychovou lůžkovou úpravu a špičková kuchyně připravovaná kuchařskými...  celý článek