metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš

Další 1 fotografie v galerii
Nová radnice stojí vedle rušné silnice | foto: Praha 12Metro.cz

Kostky mají zkolaudované. Dveře ale otevírají nadvakrát

  5:12
Novou radnici dvanácté městské části obsadili úředníci. Bagrů se však budova, jež tvarem odkazuje na zaniklý cukrovar, zatím nezbavila.

Nový symbol Modřan byl po dvou letech od zahájení stavby zkolaudován. Čerstvě dokončená budova radnice Prahy 12 se včera poprvé slavnostně otevřela veřejnosti. Obyvatelé dvanáctky tak již nemusí při vyřizování úředních záležitostí objíždět úřady rozmístěné v sedmi budovách po celé čtvrti, ale vše potřebné vyřídí pohodlně na jednom místě.

„Původně byla jednotlivá pracoviště rozmístěna po území Prahy 12 a občané tak museli obcházet s žádostmi k vyřízení několik různých budov od sebe vzdálených i několik stanic MHD. Sestěhováním úředníků do jedné moderní budovy se dokončil pět let trvající proces od schválení záměru přes přípravu projektové dokumentace až po dokončení samotné stavby,“ říká místostarosta Prahy 12 Petr Šula.

Příliš brzy?
Některé obyvatele dvanácté městské části včerejší otevření radnice zmátlo. Slavnostní otevření totiž vedení městské části avizovalo až na září. Před budovou se navíc dosud nacházejí dělníci s těžkou technikou.

Modřanská radnice

  • Nová radnice by měla Prahu 12 stát asi 617,8 milionu korun, což z ní dělá největší investici této městské části. 
  • Na ceně se podepsaly i neplánované likvidace kontaminované zeminy nalezené na staveništi a odstranění azbestu, jehož přítomnost neodhalil průzkum území realizovaný v roce 2016.
  • Nynější vedení městské části doplnilo k projektu, jenž byl schválen za minulého vedení, například fotovoltaickou elektrárnu, akumulační nádrž na zadržování dešťové vody a kabeláž pro wi-fi.

„Radnici otevíráme v termínu. Pouze se chystá slavnostní otevření v rámci Dne Prahy 12, a to počátkem září. Zatím je termínem první zářijový víkend. Zkolaudováno máme. Pouze se dodělává část schodiště, nicméně to nebrání v pohodlném vstupu do budovy i pro kočárky,“ vysvětluje pro Metro mluvčí městské části Eva Burianová.

Její slova potvrzuje i místostarosta Šula. „Den Prahy 12 bude spojený se dnem otevřených dveří. Občané tak budou mít možnost nahlédnout i do míst, kam by se za normálních okolností možná ani nepodívali,“ dodává pro Metro Šula.

Schody nejsou to jediné, co se v nové radnici pro veřejnost dosud neotevřelo. Místní kavárna by se měla otevřít veřejnosti během léta, v září pak také restaurace. Deník Metro měl možnost prohlédnout si tehdy ještě nezkolaudované prostory nové radnice již před dvěma týdny. Do nezkolaudované budovy se kvůli časové náročnosti přesunu stěhovali i úředníci.

„V tyto dny se stěhují poslední kolegové, a to do dosud nezkolaudované budovy!“ postěžoval si deníku Metro před pár dny zaměstnanec úřadu městské části Svatopluk Šnajdr. Ten pracuje na radnici v ulici Generála Šišky jako technik na odboru výstavby.

V kostkách cukru

  • Budova, jež svým tvarem připomíná tři kostky cukru, odkazuje na logo městské části, ale také na již neexistující cukrovar. Autorkou nové radnice je Jana Mastíková z architektonického studia Loxia.
  • „Naší inspirací byl modřanský cukrovar, který hrál v historii Modřan zásadní roli. Jsem přesvědčena, že se nám podařilo navrhnout jedinečnou budovu, díky které každý pozná, že se nachází právě v Praze 12. Mám ráda, když za sebou domy mají příběh či motiv, který se dá snadno zapamatovat. Ne, skutečně mě neurazí, když bude někdo modřanské radnici přezdívat ta bílá kostka,“ říká architektka.

Hodiny a kanceláře
Jednou z dominant radnice jsou dvoje obří hodiny. Ciferníky v noci svítí a díky nasvícení mají vystupovat z hmoty největší kostky, která se tím celá zvýrazní. Opticky zde také vznikne jakási utajená věž. Součástí vnitřních prostor radnice je také nová Obřadní síň, která umožní pořádání jak menších, tak větších svateb včetně venkovní svatby na terase v nejvyšším patře budovy.

V přízemí budovy se nachází sál, který nebude sloužit pouze zastupitelům, ale bude možné si jej pronajmout také k pořádání seminářů, školení, kulturních akcí a podobně.

„Veškeré obchodní prostory v budově jsou již pronajaté, nicméně zatím ještě stále zbývá několik volných kancelářských prostor k pronájmu,“ svěřila Metru Burianová.

Nové P+R?
Radnice má pro úředníky vlastní podzemní parkoviště. Vedle budovy se nacházejí i venkovní stání. Když si byl deník Metro před časem budovu radnice prohlédnout, vedení Prahy 12 avizovalo, že nechce z parkoviště v ulici Generála Šišky neoficiální bezplatné P+R. Proto zde půjde parkovat tři hodiny zdarma a poté bude nutné zaplatit, podobně jako třeba v nákupních centrech. Zatím je však podle Burianové vše trochu jinak. „Když přijedete na parkoviště, dáte si parkovací kotouč – takové ty parkovací hodiny – a na tři hodiny smíte parkovat. Následně je pak čas k odjezdu. Tak je to zatím nastavené,“ popisuje Burianová.

Škola i prostory k pronájmu
Odbory radnice Prahy 12 dosud sídlily v sedmi budovách v ulicích Písková, Haus- manova, Cílkova, Čechtická a U Domu služeb. Z budovy, kde dosud sídlil odbor školství, by měla být v budoucnu škola. Ostatní prostory má v plánu radnice buďto pronajímat, nebo rovnou prodat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek