metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Sobota 13. července 2024. Svátek má Markéta

GALERIE: Dříve to byly skvosty, dál se mění v pražské ruiny

  10:39aktualizováno  1. července 15:39
Barrandovské terasy jsou kulturní památkou od roku 1988, nádraží Vyšehrad ministerstvo kultury vyhlásilo kulturní památkou v roce 2001. Budovy, které byly kdysi chloubou metropole, jsou dnes její ostudou.
Bazén pod restaurací.

Bazén pod restaurací. | foto: prachcasu.cz

Prvorepublikový klenot Barrandovské terasy chátrá již řadu let. Objekt, který je už 27 let kulturní památkou, zarůstá zelení a jeho rekonstrukce je v nedohlednu. „Stavební povolení na rekonstrukci Barrandovských teras bylo vydáno před čtyřmi lety. Stavebník mezitím oznámil, že stavbu zahájil,“ tvrdí Jan Klindera, mluvčí Prahy 5. Přesto objekt dál chátrá.

Vlastníkem stavby je společnost Barrandovské terasy, a.s.

Barrandovské terasy je komplex budov ve čtvrti Barrandov, v městské části Praha 5. Od roku 1988 je areál kulturní památkou a od roku 1993 památkovou zónou.

Vlastníkem stavby a okolních pozemků je akciová společnost Barrandovské terasy. Majoritní podíl v ní vlastní nyní Řek Michalis Dzikos. Ten měl s objektem velké plány. Rozsáhlá rekonstrukce, která počítala s investicí půl miliardy korun, měla obnovit mimo jiné i vyhlášenou restauraci. Počítalo se i se stavbou dvou hotelů a dalšího zázemí. Projekt z roku 2003 však dnes již zestárl a dál se s ním nepočítá. Ačkoliv stavebník rekonstrukci objektu oficiálně zahájil, doposud se na místě dělníci ani stroje ještě neobjevili.

Nádraží Vyšehrad čeká na opravu už léta

Podobný osud potkal i nádraží Vyšehrad. O rekonstrukci historické secesní budovy se mluví již od roku 2002. „Stavební povolení máme už více než rok a vše se chýlí k závěru,“ tvrdil deníku Metro zástupce investora architekt Martin Kotík letos v dubnu. S budovou se však stále nic neděje. Kromě rekonstrukce nádraží plánuje investor v blízkosti budovy i dvě nové stavby.

Ministerstvo kultury vyhlásilo objekt nádraží kulturní památkou.

Budoucí podoba nejbližšího okolí vyšehradského nádraží.

Podle Prahy 2 už developerovi nestojí nic v cestě. Stavba i rekonstrukce mají potřebná povolení a to i přesto, že se původní projekt radnici moc nezamlouval. „Podařilo se nám vyjednat, aby investor novostavbu snížil o jedno patro a zachoval větší odstup od historické budovy nádraží,“ popisuje zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek.

Společnost RailCity Vyšehrad, které objekt nádraží patří, se také dlouho nemohla dohodnout s památkáři. Ti chtěli záruku, že když developer postaví dvě plánované budovy v ­sousedství, tak historickou budovu nenechá dál chátrat. „Samozřejmě se budeme účastnit kontrolních dnů a ­požadovat domluvené postupy,“ slibuje šéf pražských památkářů Jiří Skalický.

Libeňský Palác Svět stále chátrá

Palác Svět

Dalším chátrajícím skvostem, kam chodil i spisovatel Bohumil Hrabal, je Palác Svět v Libni. Ten patří italskému majiteli.

„Radnice se ním v minulosti opakovaně jednala, ale bezúspěšně. Situace se bohužel nezlepšila, proto v současné době právně analyzujeme možnost vyvlastňovacího řízení,“ říká o posledním vývoji Anna Patočková, mluvčí Prahy 8.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

Strážce streamu
vydáno 12. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je, stejně jako jeho mnou neuměle do slabik převedená...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek