metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Sobota 13. července 2024. Svátek má Markéta

Barrandovské terasy? Jediná jistota je, že opraví restauraci

50.0336061N, 14.3924336E   13:47
Jen pár dní staré stavební povolení nestačilo ještě ani pořádně vychladnout a stavební práce v místě, kde se za první republiky scházela společenská smetánka, se dávají do pohybu. Co nakonec v prvorepublikovém objektu vznikne, bude ale ještě překvapením.
Takto má vypadat obnova Barrandovských teras.

Takto má vypadat obnova Barrandovských teras. | foto: Kuba & Pilař

Na to, že se v okolí polorozpadlých Barrandovských teras něco děje, upozornil náš čtenář již v půlce března. "Když jsem tam nedávno byl, kácely se tam keře a stromy, které tím vším prorostly, a brána byla otevřená dokořán. Jen doufám, že až tam přijdu za pár let, zas tam bude brána dokořán. Já si dám vychlazené dvanáctistupňové a zavzpomínám na to jak to tam bylo zarostlé a zapomenuté," napsal nám Jan Dědek.

Pomaloučkou, polehoučku se teď dává rekonstrukce barrandovských teras do pohybu. "Začali jsme se stavebními pracemi, které máme povoleny. Jde to ale velmi pozvolna," potvrzuje Jaromír Hrdlička, šéf společnosti Istar, která projekt rekonstrukce barrandovských teras připravila.

Barrandovské terasy v době, kdy byly ještě slavné.

Takhle vypadají pobořené Barrandovské terasy dnes.

Z jeho hlasu je znát jistá úleva, ale i opatrnost. Úleva nad tím, že práce se konečně rozjely, opatrnost, aby něco nezakřikl. Projekt se totiž několikrát musel změnit.  Počítalo se například s tím, že se opraví slavná restaurace. Vyrůst tu měl i hotel s kongresovým sálem a parkoviště. "Jediná totální jistota je teď restaurace, která bude vypadat tak, jako ve 40. letech. Tedy sice ne jak vypadala v roce 1929, ale rozhodně ne tak, jak ji změnil komunista," dodává Hrdlička.

Proslulý bar Trilobit vyhořel, opravovat se nebude

Z již dřívějších vyjádření vyplývá, že se naopak nepočítá s opravou baru Trilobit, který v roce 2001 lehnul popelem kvůli bezdomovcům. Obnovovat by se neměl ani přilehlý bázen z třicátých let.

Podle Hrdličky by se ale nový projekt od původního záměru příliš lišit neměl. Jde totiž spíše o úpravy vnitřku. Kdy budou terasy znovu otevřené si ale už Hrdlička odhadovat netroufá. „Dělal jsem to každý rok a nikdy to nevyšlo.“

Z historie teras

Terasy nechal ve 30. letech minulého století vybudovat otec bývalého prezidenta Václava Havla, Václav M. Havel. Plány vypracoval architekt Max Urban.

Přestože původním záměrem bylo vybudovat odpočinkové a setkávací místo pro Pražany, mnohem častěji zde pořádala opulentní oslava tehdejší smetánka.

Slavná restaurace fungovala i za minulého režimu, její interiéry se ale od původní podoby drasticky změnily. Hosté v restauraci zasedli naposledy v roce 1994, posledními návštěvníky tehdy již uzavřeného baru Trilobit byli v roce 2001 bezdomovci, kteří zde způsobili požár. 

Autor: Tomáš Belica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kaiser? Ale kdeže. Prořízlou hubu Policajta v Beverly hills na Netflixu stínuje Bart Simpson

Strážce streamu
vydáno 12. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Tu tu tutudututu tu tu tutudututu tutu tutu tutudututú! Axel Foley z Policajta v Beverly Hills je, stejně jako jeho mnou neuměle do slabik převedená...  celý článek

Stačí vyhrát první zápas a už bojujeme o medaile, těší se do Paříže čeští šermíři

vydáno 12. července 2024  17:56

Je to úspěch jako hrom. Třicet dva let nebyl český tým kordistů na olympiádě. Letos ale naši šermíři do Paříže vyrazí. Jiří Beran, Jakub Jurka, Martin...  celý článek

Slunce opaluje pokožku a také aktivuje pudy. Letní sexy románek může skončit třeba „čapí chůzí“

vydáno 12. července 2024  4:45

Je to už třiapadesát let, kdy se začínající lékař Roman Trýzna dostal k tomu, že se na pražské venerologii učil herec Petr Čepek, jak správně zahrát...  celý článek

Sbírky „venkovských“ galerií překvapí. Ukrývají jedinečná díla i světoznámých umělců

vydáno 11. července 2024  12:13

Vydat se za uměním do Prahy je logické. Jsou tu perly od gotiky po současnost, od manýrismu po kubismus. Vše na jednom místě. Jenže překvapivě hodnotná...  celý článek