metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

GALERIE: Kulturní památka přestane být ostudou. Dům duchů se dočkal

  11:32
Budova v Křižovnické ulici chátrá už řadu let, před dvěma lety o sobě dům duchů dal hlasitě vědět. Na konci února 2013 se z horního patra domu Na Kocandě ulomila římsa a dopadla na chodník. Nyní se zdá, že pro kulturní památku svítá na lepší časy.
Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě postavil 
v letech 1885 až 1886...

Neorenesanční nájemní dům Na Kocandě postavil 
v letech 1885 až 1886 městský stavitel Václav Sigmund. | foto: Jan Freitag Metro.cz

Dům v historickém srdci Prahy se již brzy dočká rekonstrukce. „S domem Na Kocandě se děje zásadní změna. Na podzim bylo vydáno stavební povolení k rekonstrukci. Stavební úřad také vydal souhlas s provedením udržovacích prací spočívajících ve vyklizovacích a přípravných pracích uvnitř budovy,“ sdělila Veronika Blažková, mluvčí Prahy 1.

V současnosti je budova v havarijním stavu. „Opadává omítka i zdobné prvky. Špatný je i stav střešního pláště, do objektu na několika místech zatéká. Zcela chybí původní litinové zábradlí,“ vyjmenovává ty úplně zásadní problémy Ondřej Šefců, ředitel pražského územního pracoviště Národního památkového úřadu.

Nejdřív opraví střechu

Nyní se však zdá, že neudržovaná památka přestane dělat ostudu. „Podle našich posledních informací byl před několika dny vybrán generální dodavatel stavby,“ potvrdil Šefců, který jedním dechem dodává, že snahou všech zúčastněných je obnovit na domě v letošním roce alespoň střechu.

O využití objektu se vedly v minulosti velké spory. Předešlí majitelé chtěli, aby v domě Na Kocandě vznikly kanceláře nebo hotel. Nakonec se zde ale opět postaví byty, které zde v minulosti byly. Původně byl objekt honosným činžovním domem, kde byly pouze dva velké byty v patře s jedním pokojíkem pro služku a veškerým zázemím.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek