metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Dalších 20 fotografií v galerii
Pohřební tramvaj. | foto: Archiv DPMetro.cz

GALERIE: Pohřebák, kropičák nebo pojízdná prodejna. Zapomenuté pražské tramvaje

  8:06
Tramvaje po Praze nevozily jen lidi. Víte, co všechno jezdilo po kolejích? Tisíce fanoušků pražské MHD mají novou velkou hvězdu – mazací tramvaj, ale není to zdaleka poprvé, co se na nějakou tramvaj čeká na rohu a­ netrpělivě se vyhlíží.

Když si legendární primátorská tramvaj, vůz s číslem 200, zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji, dostala jméno Terezka. Filmaři vůz, který byl původně určen jako slavnostní tramvaj pražských primátorů, natřeli namodro a číslo nahradili obrázkem sluníčka.

„Po natáčení začala Terezka vozit děti, a ­to téměř denně. Malí cestující tramvaj nadšeně vyhlíželi, velmi si ji oblíbili,“ vzpomíná archivář dopravního podniku Pavel Fojtík.

Záchod pro děti

Kvůli předškolákům byla do vozu vestavěna i­ další kuriozita. Na zadní plošině stála dřevěná truhla s pískem a dvěma kruhovými otvory. „Nebylo to nic jiného než nouzový záchod pro děti,“ vysvětluje Fojtík. Primátorská tramvaj tak byla asi jedinou na světě, kde si mohli pasažéři odskočit. Dnes je tramvaj ozdobou sbírek Muzea MHD.

V minulosti tramvaje často nevozily jen cestující. Naprostou raritou byla tramvaj pohřební, která jezdila po metropoli v letech 1917 až 1922. Třeba během první světové války jezdilo například hodně nákladních vozů. Ale zlatou érou speciálních tramvají bylo meziválečné období.

„To jezdilo všechno možné: od těch nákladních, přes kropicí, až po vlečné prodejny tramvajenek,“ vysvětluje Fojtík. Těch neobvyklých tramvají byla podle Fojtíka v minulosti celá řada.

Štěrk, písek i uhlí

Nejdříve metropolí jezdily sněhové pluhy, které ani podobou s běžnými tramvajemi neměly nic společného. Po odmontování radlic sloužily k tahání nákladních vlečných vozů.

Ve vozovnách parkovaly i nákladní motorové vozy, které přepravovaly všechno možné, především štěrk, písek, uhlí, ale i potraviny.

„Významnou roli hrály v­životě města také tramvaje kropicí nebo čističe kolejových žlábků,“ dodal Fojtík. Ale existovaly i sanitní vozy určené k­ převozu raněných od sanitních vlaků do nemocnice.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek