metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

ANKETA: Líbí se vám barevná kombinace nové tramvaje Škoda 15T ForCity Alfa?

  14:50
Žluté čelo, horní stříbrný pás a pod okny je místo šedé bílá. Nová tramvaj Škoda 15T ForCity Alfa brázdí ulice v netradiční barevné kombinaci. Jedni dávají pestrobarevnému designu palec nahoru, druzí jsou z něj, slušně řečeno, rozčarovaní. Jak se novinka líbí vám?
Nová tramvaj ForCity Alfa v Táborské ulici.

Nová tramvaj ForCity Alfa v Táborské ulici. | foto: Jiří BoušekMetro.cz

Dopravní podnik tento týden slavnostně představil nejnovější typ tramvaje Škoda ForCity Alfa. Vozy z dílen plzeňské Škody Transportation prošly úpravou designu, interiéru i několika technickými změnami.

Největší změnou, která je vidět na první pohled, je barevnost tramvají. Horní pás vozu je stříbrný oproti stávajícímu tmavému provedení, bílá barva místo šedé je použita pod okny. Střední díl čela vozu a rám čelního okna jsou žlutooranžové. 

Co jednotlivé barvy symbolizují?

  • Červená barva: Symbolika s tramvají typu T3.
  • Bílá barva: Má prosvětlit exteriér.
  • Oranžovožlutá barva: Je ve vlajce Prahy.

Žlutooranžová byla podle Lubomíry Černé, mluvčí Škoda Transporation zvolena ze dvou důvodů: „Za prvé se jedná o zářivou kontrastní barvu, která je patrna už z dálky, a za druhé žlutá patří vedle červené mezi základní barvy vlajky Prahy. Mimo jiné i staré pražské tramvaje využívaly žluto krémovou, stejně jako ji dodnes využívají legendární vozy T3, byť nikoli v kontrastní podobě, nýbrž coby základní barvu ve světle krémové podobě, harmonizující s tradiční červenou.“ 

Zářivé čelo tramvaje má být i přínosem pro bezpečnost. „Vnější barevné odlišení tramvaje přispěje k prevenci mimořádných událostí, zejména na přechodech. Myslím, že je to krok, kterým posouváme naše služby s ohledem na pohodlí a bezpečnost správným směrem,“ myslí si Jaroslav Ďuriš, generální ředitel dopravního podniku.

Tramvaje dodávané do konce roku 2018 by měly být všechny v tomto novém designovém provedení. Celkem by jich mělo být dodáno 125 kusů. „Cestující lépe poznají, že takto barevné tramvaje, jsou právě ty s klimatizací, wifi a s novými sedačkami,“ dodává Jiří Štábl, mluvčí dopravního podniku. 

Barevný koncept návrhu vychází z dílny architekta Patrika Kotase a podobu schválilo vedení pražského dopravního podniku. 

Líbí se vám barevná kombinace nových tramvají Škoda 15T Forcity Alfa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 pondělí 31. srpna 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 237
Ano
Ano 156
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek