metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Pátek 14. června 2024. Svátek má Roland

Čtenáři Metra rozhodli: Nejkrásnější tramvaje jezdí v Bratislavě

  10:45
Električky porazily tramvaje i šaliny. V anketě na webu Metro.cz bodovaly i pražské vozy. Nejošklivější tramvaje jezdí podle čtenářů v Olomouci.
ForCity Plus Škoda 30T

ForCity Plus Škoda 30T | foto: Dopravní podnik Bratislava

Čtenáři Metra minulý týden hlasovali v anketě o nejkrásnější tramvaj (ANKETA ZDE). Nejvíc hlasů získaly stroje, které brázdí Bratislavu. Slovenskou metropoli v soutěži reprezentovaly električky (slovensky tramvaje) Tatra K2S a ForCity Plus Škoda 30T.

Pětičlánkové tramvaje 30T pojmou až 356 cestujících. „Jsou kompletně vybaveny klimatizací. Zároveň disponují kamerovým systémem s dvanácti kamerami, které zvyšují bezpečnost cestujících,“ popisuje vozy Adriana Volfová, mluvčí bratislavského dopravního podniku. Tramvaje jsou přizpůsobeny i pro cestování nevidomých. „Ve vozech je speciální systém pro hlasovou komunikaci mezi nevidomými cestujícími a řidičem,“ připomíná Volfová. Slovenské tramvaje získaly v anketě 4272 hlasů.

15T

EVO2

Evička se líbí

Anketa

Celkem se ankety zúčastnilo 17.531 čtenářů.

 • Bratislavské tramvaje získaly 4272 hlasů.
 • Stříbro získaly díky 4132 hlasů vozy z Liberce
 • Třetí Praha získala 3743 hlasů.
 • Brněnské šaliny měly 2780 hlasů. 
 • Pátou pozici obsadila Plzeň s 1455 hlasy. 
 • Ostrava byla šestá s 682 hlasy.
 • Nejméně se líbily vozy z Olomouce. Získaly jen 467 hlasů.

Dopravní podnik Liberce a Jablonce do soutěže poslal Pražany oblíbenou „Evičku“. Lépe řečeno její větší sestřičku. V dnešních dnech v Praze občas potkáte tramvaj EVO1, kterou si zdejší obyvatelé překřtili roztomilou přezdívkou. Žlutobílý vagonek, který je právě testován na metropolitních kolejích, na podzim poputuje nejspíš právě do Liberce. Zde už přes dva roky cestující vozí tramvaj EVO2. Liberecké tramvaje získaly 4132 hlasů.

Pomyslný bronz si z ankety odnesla Praha. Ta dostala od čtenářů 3743 hlasů. Pražský dopravní podnik do soutěže poslal vozy T3 a nejmodernější pražskou tramvaj 15T. Dopravní podnik slibuje, že letos do ulic metropole vyjedou ještě modernější varianty této tramvaje. „Ty budou mít wi-fi s internetem zdarma, klimatizaci a nový typ plastových sedaček. Oproti současným vozům budou mít i nový design čela s LED páskem,“ slibuje Aneta Řehková, mluvčí pražského dopravního podniku.

Vario LF+

T2R

Olomouc propadla

Na chvostu soutěže se umístily tramvaje z Olomouce. Nejmodernějším strojem ve vozovně olomouckého dopravního podniku je tramvaj Vario LF+. Po metropoli Hané jezdí v bílo-modro-červené variantě. Olomouc v anketě získala pouhých 467 hlasů.

Anketa o nejkrásnější tramvaj probíhala na webu Metro.cz od 26. července do 1. srpna. Jednotlivé dopravní podniky do ní vyslaly své nejmodernější a nejběžnější stroje. Redakce Metra ve spolupráci s jednotlivými městy pak anketu vyvěsila na řadě facebookových profilů měst i dopravních podniků. 

Perličky z vozoven

Po českých městech jezdí řada zajímavých tramvají. Vozy nabízí různé vychytávky.

 • Brno – V moravském městě jezdí tramvaj Vario LF2R.E. V minulosti byla provozována i varianta soupravy 2xVarioLF2, která se svou délkou přes čtyřicet pět metrů byla nejdelším tramvajovým vozidlem provozovaným na území České republiky.
 • Plzeň – Koleje západočeského města brázdí také vozy Vario LF 2/2 IN, takzvané „inky“. Zajímavostí vozu je tempomat, který slouží k udržení stálé rychlosti. Obsaditelnost vozu je o polovinu větší než u standardního vozu T3R a při plném obsazení pojme téměř 200 cestujících. 
 • Liberec – Severočeskou zajímavostí jsou poslední dvě tramvaje typu Tatra T2R, jsou dokonce poslední na světě. Obě tramvaje, které dříve jezdily v Ostravě, jsou stále zařazeny do pravidelného provozu na úzkém rozchodu kolejí mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.
 • Olomouc– Při cestách po metropoli Hané se nudit nebudete. Některé tramvaje v Olomouci jsou totiž vybaveny LCD monitory, na kterých mohou být cestující informováni například o omezení provozu, zároveň je zde umístěna reklama a v současnosti na těchto monitorech také běží logické hádanky, které vám mohou pomoci ukrátit cestování.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Být gamer už není stigma, říká muž, jenž pamatuje válku mezi Levelem a Score

vydáno 14. června 2024  5:17

Kde jsou ty časy, když si vývojáři videoher museli na všechno přijít sami – od napsání programu až po jejich vydání. Jak vznikly legendy jako Dungeon...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Pořádná kontrola spotřeby je lepší než další solární panely na střeše, radí odborník

vydáno 13. června 2024  10:02

Zjednodušení instalací fotovoltaických elektráren a jejich vzájemné propojení mezi soukromými osobami nebo třeba obcemi zajistilo boom střešních...  celý článek