metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 23 °C

Středa 17. července 2024. Svátek má Martina

K tramvajím Terce a Evičce přibyl František

  12:58
Další tramvaj má jméno. Tentokrát podle známého českého elektrotechnika Františka Křižíka.

Další 1 fotografie v galerii
Tramvaj František Křižík | foto: DPP, Petr LudvíčekMetro.cz

Tramvaje nemají jen čísla, ale i lidská jména. Alespoň v­ hlavním městě, kde včera další souprava typu Škoda 15T dostala jméno po známém vynálezci a elektrotechnikovi Františku Křižíkovi. Stalo se tak u příležitosti výročí 170 let od jeho narození.

„Jsem si jistý, že by byl můj pradědeček potěšen tím, že v­ Praze jezdí tramvaj pojmenovaná po něm,“ řekl pravnuk Františka Křižíka Čestmír Barta, který se včera akce zúčastnil osobně.

Jde již o čtvrtou pojmenovanou tramvaj v rámci projektu pražského dopravního podniku. Ten má za cíl připomenout si významné osobnosti, které ovlivnily pražskou městskou dopravu.

„Před Františkem Křižíkem do pomyslné síně tramvajové slávy vstoupili olympijský medailista a zaměstnanec dopravního podniku Václav Pšenička, designér František Kardaus a košířský starosta Matěj Hlaváček,“ uvedla mluvčí podniku Aneta Řehková.

Mezi slavné tramvaje, které mají vlastní jméno, patří také Terezka, tedy tramvaj, která si zahrála hlavní roli ve filmu Pohádka o staré tramvaji. Nebo také Evička, jak se přezdívá tramvaji EVO1, která několik měsíců vozila ve zkušebním provozu Pražany. Nyní již ale slouží cestujícím v ­Mostě.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek