metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk

Dalších 24 fotografií v galerii
Vůz rychlodráhy | foto: Mladá fronta/Protektorátní Praha/Miloš Hořejš

GALERIE: Příští stanice Hitlerova. Nacisté chtěli z Prahy udělat německé město

  6:00
Jak by vypadala Praha, kdyby 2. světová válka skončila vítězstvím nacistů? Historici sice nemají rádi podobné úvahy, ale odpověď na tuto otázku je kupodivu až překvapivě jasná – metropole by vypadala podobně jako dnes. Byla by ovšem bez Čechů.

Co se postavilo

Z velkých plánů nacistů byl uskutečněn jen nepatrný zlomek.

  • Jediným viditelným dokladem jejich aktivity byl druhý a část třetího tubusu vinohradského tunelu u Hlavního nádraží.
  • Z velkých plánů na bytovou výstavbu vznikla jen kolonie domů v Bubenči, vybudovaná v tzv. "heimatstilu".

Prahou by i po vítězství Třetí říše vedla severojižní magistrála z Troje na Pankrác, nuselské údolí by překlenul vysoký most, který by jeho stavitelé nepojmenovali po Klementu Gottwaldovi, ale nejspíš po Adolfu Hitlerovi a pod městem by jezdily soupravy podzemní dráhy. Vznik všech těchto staveb Němci v Praze plánovali, stejně jako vznik dálničního okruhu kolem Prahy s velkými mosty na severu a jihu metropole. 

Ale v Praze by se i určitě bouralo. "Z města by určitě zmizely i některé symboly, třeba secesní Obecní dům, tehdejší centrum českého národního života," vysvětluje historik Miloš Hořejš z Národního technického muzea, autor knihy Protektorátní Praha jako německé město.

Češi měli zmizet, nahradili by je Němci

Metropole se měla stát po vítězné válce německým městem, i když v milionové metropoli tehdy žilo jen dvacet tisíc Němců a na změnu začali město také připravovat. V hlavním městě protektorátu vznikl v roce 1940 úřad s názvem Plánovací komise, který měl sloužit osídlovacím, germanizačním a urbanistickým plánům Němců. Na pozvání této komise dokonce do Prahy přicestoval 4. prosince 1941 i hlavní architekt Třetí říše Albert Speer, který konzultoval vybrané urbanistické projekty plánovací komise.

Mezi ty patřila třeba přestavba tehdy ještě stojící Staroměstské radnice ve stylu severské gotiky, vybudování reprezentativního domova, internátu a sportovišť Hitlerjugend na Střeleckém ostrově nebo vznik nového německého centra metropole. To mělo vzniknout na místě nádraží Bubny.

Nezapomněli ani na dopravu

Velkou pozornost věnovala komise i pražské dopravě. Plánovala se nová železniční síť, podzemní dráha i dálnice.

  • Zrušena měla být řada železničních nádraží, celá síť se měla zjednodušit za účelem zrychlení plynulosti provozu.
  • Pozornosti plánovací komise neunikla ani pražská veřejná doprava. V návaznosti na železniční síť v metropoli a jejím okolí komise zkoumala i možnost výstavby rychlodráhy vedené na ulicích, ale i pod nimi.
  • Existovaly už i konkrétní návrhy na podobu vozů rychlodráhy i podzemky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek