metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

GALERIE: Příští stanice Hitlerova. Nacisté chtěli z Prahy udělat německé město

  6:00
Jak by vypadala Praha, kdyby 2. světová válka skončila vítězstvím nacistů? Historici sice nemají rádi podobné úvahy, ale odpověď na tuto otázku je kupodivu až překvapivě jasná – metropole by vypadala podobně jako dnes. Byla by ovšem bez Čechů.
Vůz rychlodráhy

Vůz rychlodráhy | foto: Mladá fronta/Protektorátní Praha/Miloš Hořejš

Co se postavilo

Z velkých plánů nacistů byl uskutečněn jen nepatrný zlomek.

  • Jediným viditelným dokladem jejich aktivity byl druhý a část třetího tubusu vinohradského tunelu u Hlavního nádraží.
  • Z velkých plánů na bytovou výstavbu vznikla jen kolonie domů v Bubenči, vybudovaná v tzv. "heimatstilu".

Prahou by i po vítězství Třetí říše vedla severojižní magistrála z Troje na Pankrác, nuselské údolí by překlenul vysoký most, který by jeho stavitelé nepojmenovali po Klementu Gottwaldovi, ale nejspíš po Adolfu Hitlerovi a pod městem by jezdily soupravy podzemní dráhy. Vznik všech těchto staveb Němci v Praze plánovali, stejně jako vznik dálničního okruhu kolem Prahy s velkými mosty na severu a jihu metropole. 

Ale v Praze by se i určitě bouralo. "Z města by určitě zmizely i některé symboly, třeba secesní Obecní dům, tehdejší centrum českého národního života," vysvětluje historik Miloš Hořejš z Národního technického muzea, autor knihy Protektorátní Praha jako německé město.

Češi měli zmizet, nahradili by je Němci

Metropole se měla stát po vítězné válce německým městem, i když v milionové metropoli tehdy žilo jen dvacet tisíc Němců a na změnu začali město také připravovat. V hlavním městě protektorátu vznikl v roce 1940 úřad s názvem Plánovací komise, který měl sloužit osídlovacím, germanizačním a urbanistickým plánům Němců. Na pozvání této komise dokonce do Prahy přicestoval 4. prosince 1941 i hlavní architekt Třetí říše Albert Speer, který konzultoval vybrané urbanistické projekty plánovací komise.

Mezi ty patřila třeba přestavba tehdy ještě stojící Staroměstské radnice ve stylu severské gotiky, vybudování reprezentativního domova, internátu a sportovišť Hitlerjugend na Střeleckém ostrově nebo vznik nového německého centra metropole. To mělo vzniknout na místě nádraží Bubny.

Nezapomněli ani na dopravu

Velkou pozornost věnovala komise i pražské dopravě. Plánovala se nová železniční síť, podzemní dráha i dálnice.

  • Zrušena měla být řada železničních nádraží, celá síť se měla zjednodušit za účelem zrychlení plynulosti provozu.
  • Pozornosti plánovací komise neunikla ani pražská veřejná doprava. V návaznosti na železniční síť v metropoli a jejím okolí komise zkoumala i možnost výstavby rychlodráhy vedené na ulicích, ale i pod nimi.
  • Existovaly už i konkrétní návrhy na podobu vozů rychlodráhy i podzemky.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek