metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

GALERIE: Příští stanice Hitlerova. Nacisté chtěli z Prahy udělat německé město

  6:00
Jak by vypadala Praha, kdyby 2. světová válka skončila vítězstvím nacistů? Historici sice nemají rádi podobné úvahy, ale odpověď na tuto otázku je kupodivu až překvapivě jasná – metropole by vypadala podobně jako dnes. Byla by ovšem bez Čechů.
Vůz rychlodráhy

Vůz rychlodráhy | foto: Mladá fronta/Protektorátní Praha/Miloš Hořejš

Co se postavilo

Z velkých plánů nacistů byl uskutečněn jen nepatrný zlomek.

  • Jediným viditelným dokladem jejich aktivity byl druhý a část třetího tubusu vinohradského tunelu u Hlavního nádraží.
  • Z velkých plánů na bytovou výstavbu vznikla jen kolonie domů v Bubenči, vybudovaná v tzv. "heimatstilu".

Prahou by i po vítězství Třetí říše vedla severojižní magistrála z Troje na Pankrác, nuselské údolí by překlenul vysoký most, který by jeho stavitelé nepojmenovali po Klementu Gottwaldovi, ale nejspíš po Adolfu Hitlerovi a pod městem by jezdily soupravy podzemní dráhy. Vznik všech těchto staveb Němci v Praze plánovali, stejně jako vznik dálničního okruhu kolem Prahy s velkými mosty na severu a jihu metropole. 

Ale v Praze by se i určitě bouralo. "Z města by určitě zmizely i některé symboly, třeba secesní Obecní dům, tehdejší centrum českého národního života," vysvětluje historik Miloš Hořejš z Národního technického muzea, autor knihy Protektorátní Praha jako německé město.

Češi měli zmizet, nahradili by je Němci

Metropole se měla stát po vítězné válce německým městem, i když v milionové metropoli tehdy žilo jen dvacet tisíc Němců a na změnu začali město také připravovat. V hlavním městě protektorátu vznikl v roce 1940 úřad s názvem Plánovací komise, který měl sloužit osídlovacím, germanizačním a urbanistickým plánům Němců. Na pozvání této komise dokonce do Prahy přicestoval 4. prosince 1941 i hlavní architekt Třetí říše Albert Speer, který konzultoval vybrané urbanistické projekty plánovací komise.

Mezi ty patřila třeba přestavba tehdy ještě stojící Staroměstské radnice ve stylu severské gotiky, vybudování reprezentativního domova, internátu a sportovišť Hitlerjugend na Střeleckém ostrově nebo vznik nového německého centra metropole. To mělo vzniknout na místě nádraží Bubny.

Nezapomněli ani na dopravu

Velkou pozornost věnovala komise i pražské dopravě. Plánovala se nová železniční síť, podzemní dráha i dálnice.

  • Zrušena měla být řada železničních nádraží, celá síť se měla zjednodušit za účelem zrychlení plynulosti provozu.
  • Pozornosti plánovací komise neunikla ani pražská veřejná doprava. V návaznosti na železniční síť v metropoli a jejím okolí komise zkoumala i možnost výstavby rychlodráhy vedené na ulicích, ale i pod nimi.
  • Existovaly už i konkrétní návrhy na podobu vozů rychlodráhy i podzemky.
Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Železniční koridor mezi Ostravou a Slovenskem stál, vlak tam srazil člověka

vydáno 28. dubna 2024  10:52,  aktualizováno  16:17

Nehoda v neděli dopoledne téměř dvě hodiny komplikovala provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Slovenskem, vlak tam srazil člověka.  celý článek