metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 8 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 11 fotografií v galerii
Prague Pride 2012 | foto: Prague Pride, Petr Nekvinda

Gayové a lesby, pojďte s barvou ven! Festival Prague Pride se blíží

  8:00
Již za týden odstartuje v metropoli festival Prague Pride. Třetí ročník akce s homosexuální tématikou se letos zaměří na takzvaný "coming out". O co vlastně jde, nám vysvětlila manažerka Prague Pride 2013 pro vnější vztahy Bohdana Rambousková.

Prague Pride je poměrně kontroverzní akce a řada lidí na ní má velmi svérázný a dokonce negativní názor. V diskusích se objevují nadávky a to není zdaleka vše. Jak se s tímto vypořádáváte, nekazí vám to radost z akce?
Nemyslím si, že Prague Pride je kontroverzní. Takovou se ji snaží udělat různé skupinky s homofobní agendou. Taktéž diskuse na internetu neřešíme, neboť jsou odrazem toho nejhoršího, co v sobě český národ má. Prague Pride je oslava rozmanitosti a respektu otevřená všem bez rozdílu. Máme radost z toho, že ji navštěvuje nejen LGBT komunita, ale i spousta heterosexuálů, což můžete nejlépe vidět na sobotním průvodu Prahou.

Myslíte, že se zlepšil za poslední ročníky přístup lidí k festivalu?
Přístup veřejnosti, médií i politiků k Prague Pride se od prvního ročníku rozhodně zlepšil. Lidé už totiž pochopili, že se jedná o seriózní festival. Počáteční strach z neznámého je pryč.

Prague Pride 2012
Prague Pride 2012

Jak bude letošní Prague Pride probíhat? V čem se bude třeba lišit od předchozích ročníků?
Prague Pride 2013 bude opět festival, který trvá celý týden a nabídne téměř stovku kulturních, společenských i sportovních akcí. Novinkou bude festivalový obývák na piazzetě Národního divadla, kde se bude odehrávat část festivalového programu a zároveň to bude příjemné místo s kavárnou a posezením pro nahodilá setkání. Lišit se letos bude trasa pochodu, která směřuje z centra města na Letnou. Doufáme, že vyjde počasí a všichni si budeme moci užít nádherné prostředí Letenských sadů.

Bude letošní akce probíhat pod záštitou primátora?
Prague Pride 2013 dostala záštitu primátora hlavního města Prahy Tomáše Hudečka a starostky Prahy 2 Jany Černochové. Velmi nás potěšilo, že pan primátor nám záštitu udělil hned velmi krátce po svém zvolení do funkce.

Prague Pride 2012
Prague Pride 2012

Letošním heslem Prague Pride je "Jdeme s barvou ven". Znamená to, že se akce třeba zaměří právě na "coming out"?
Ano, hlavním tématem letošního 3. ročníku Prague Pride je coming out. Chceme poukázat na to, že coming out se týká nejen samotných gayů a leseb, ale také ostatních lidí, s nimiž coming outem projdou. Každý, kdo se dozví, že jeho blízký je gay nebo lesba, musí k této skutečnosti zaujmout nějaký postoj a pak zvolit formu, jak ji dál sdělovat svému okolí – dalším členům rodiny, kolegům. Coming out je velké téma. Svědčí o tom bohatý program Prague Pride, který nabídne zkušenosti s comingoutem teenagerů, seniorů, sportovců nebo třeba politiků.

Pokud ano, dá se třeba čekat, že přímo na akci někteří lidé vyjdou s barvou ven?
Doufáme, že veřejným tematizováním comingoutu někomu dodáme odvahu, aby sám vyšel s barvou ven. Anebo nějaké rodině ulehčíme přijetí faktu, že jejich dítě je gay či lesba. Vyzýváme lidi, aby natáčeli videa s vlastními comingoutovými příběhy a sdíleli je. Dostali jsme pár humorných videí, ale převažují hluboké prožitky, kdy nové budování vztahu s rodinou po comingoutu trvalo několik let nebo dokonce rodiče své dítě zavrhli úplně. Takové situace jsou zbytečnou tragédií pro obě strany.

Prague Pride

Přinejmenším 15 tisíc účastníků očekávají pořadatelé v průvodu hrdosti homosexuálů, kterým v sobotu 17. srpna vyvrcholí letošní festival Prague Pride. 

Přehlídka, která se zaměřuje na život leseb, gayů, bisexuálů a translidí, se koná od 12. do 18. srpna. 

Třetí ročník nabídne téměř stovku akcí. Hlavním tématem se tentokrát stal coming out.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek