metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 2 fotografie v galerii
Prague Pride | foto: Pavel Tůma

Komunita gayů a leseb má své centrum paměti

  18:14
V Praze dnes začalo fungovat Centrum queer paměti. Chce poskytnout zázemí badatelům, kteří se zaměřují na historii komunity leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Bude také uchovávat sbírky a představovat je veřejnosti. Centrum provozuje Společnost pro queer paměť.

Pořadatelé centrum připravovali rok. Dnešek pro otevření zvolili záměrně. „Uplyne totiž 147 let od prvního známého počinu emancipace homosexuálů v českých zemích - odeslání dopisu takzvaného Podřipského anonyma Janu E. Purkyněmu,“ uvedl historik Jan Seidl.

Neznámý pisatel tehdy vědce požádal, aby příčiny homosexuality prozkoumal a na příslušných místech se zasadil o zrušení její trestnosti. Seidl je spolu s dalšími autorem knihy od Od žaláře k oltáři o emancipaci homosexuálů v českých zemích od roku 1867.

Centrum zatím bude fungovat v pilotním provozu a otevřeno pro veřejnost bude vždy v pátek od 17 do 20 hodin. K vidění je prozatímní výstava o dějinách LGBT s pamětmi, které podle pořadatelů mapují život „neheterosexuálních lidí“ v českém prostředí.

Expozice představuje příběhy, obrazové dokumenty a historické prameny, které řadí do pěti okruhů - identita, každodennost, perzekuce, emancipace a literatura.

„Naším cílem je vybudovat postupně instituci podobného významu pro LGBT komunitu a širokou veřejnost, jaký mají již zavedená historická pracoviště v zahraničí, například Schwules Museum v Berlíně nebo QWien ve Vídni,“ uvedl člen Společnosti pro queer paměť Radek Miřácký.

Ke zřízení centra přispělo hlavní město i městská část Praha 4. Finance poskytli také soukromí dárci. Bližší informace o společnosti jsou na: www.queerpamet.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek