metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Sobota 20. července 2024. Svátek má Ilja

Hasiči měli proti loňsku klidnější službu, záchranáři na Silvestra nestíhali

  8:52aktualizováno  9:55
Letošní oslavy Silvestra v Praze plně vytížily pražské záchranáře. Řešit museli o 20 procent více případů než loni, situaci jim komplikovalo také náledí. „Občas tak lidé museli na příjezd záchranky čekat,“ sdělila mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová. Zatímco ale před rokem museli záchranáři, hasiči a policisté zasahovat u vraždy nebo několika smrtelných úrazů a vážných zranění, letos řešili především požáry kontejnerů nebo případy způsobené opilci. Záchranáři také ošetřovali devět lidí, které poranila pyrotechnika.
Na Silvestra hodně hořely popelnice. (ilustrační foto) | foto: Štěpán Opluštil

Záchranáři podle Ernestové zaznamenali celkem 317 událostí. O 50 procent přibylo proti loňsku především výjezdů řešených před půlnocí. „To již plně vytížilo dostupné kapacity, takže tradiční popůlnoční nápor, navíc o něco vyšší než loni, spolu s obtížně sjízdnými komunikacemi, již způsobil vážné kapacitní potíže,“ poznamenala Ernestová. V jednu chvíli tak na záchranku čekalo až 26 volajících, někdy až hodinu. „Nejnaléhavější výzvy byly ovšem řešeny bez prodlení,“ dodala mluvčí.

Opilci nebyli schopní sdělit, proč volají

Hlavní příčinou výjezdů záchranné služby během noci byly tradičně zdravotní potíže a úrazy včetně napadení, které byly způsobeny hlavně pitím alkoholu nebo pádem na kluzkých chodnících. Počet úrazů pyrotechnikou se meziročně snížil na polovinu, tedy na devět. „Kromě dospělých lidí jsme bohužel ošetřovali i chlapečka narozeného v roce 2009,“ poznamenala Ernestová. Při úrazech pyrotechnikou mají lidé podle ní nejčastěji poraněné ruce, občas přichází o prsty a zasaženy bývají zrak a obličej.

Na pořádek v ulicích dohlíželo 350 strážníků a policistů. Podle policejní mluvčí Jany Rösslerové byly během oslav zadrženi tři lidé, kteří jsou podezřelí z krádeže. Policisté také museli řešit napadení strážníka městské policie a šest lidí předvedli kvůli přestupkům. Většinou během noci museli řešit bezpečnost dopravy, například aby opilí lidé nechodili po magistrále. Celkem měli pětkrát více telefonátů než v běžný den, většinu z nich ale řešit nemuseli nebo jim opilci nebyli schopni sdělit, proč volají. Celkem pražští policisté vyjeli k 260 případům.

Ještě před půlnocí vykolejila tramvaj

V tunelu pod domem z Malostranského náměstí ke Klárovu vykolejila po desáté večer tramvaj číslo 12. Linky 12, 20, 22 a noční 57 byly na více než hodinu odkloněny po druhém břehu Vltavy přes Staroměstskou, informoval dopravní podnik.

„Na místo musel přijet autojeřáb a vrátit tramvaj na koleje. Škoda je v řádech desítek tisíc korun,“ řekl mluvčí pražského dopravního podniku Jiří Štábl. Příčinu nehody zatím dopravní podnik nezná, bude ji vyšetřovat.

Od ohňostrojů chytaly popelnice

Pražští hasiči měli proti loňsku na Silvestra a v noci na Nový rok klidnější službu, vyjíždět museli k několika desítkám případů. Většinou likvidovali požáry kontejnerů. Zasahovali také při evakuaci lidí kvůli údajnému nástražnému systému na Smíchově nebo odchytávali papouška. Toho po akci předali majiteli, panu Papouškovi. Informovala o tom mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

„Za směnu A, která sloužila na letošního Silvestra, máme celkem 37 případů, od půlnoci do dnešní šesté hodiny ráno 18 případů,“ poznamenala Adamcová. Největší škoda vznikla za posledních 24 hodin v Parkhotelu ve Veletržní ulici, kde v masérně chytnul od svíčky závěs. Místnost byla ale vybavena kouřovým hlásičem a personál stihl sám oheň uhasit práškovým příručním hasícím přístrojem. Vznikla tak škoda asi 50 tisíc korun. Během noci byl také poničen automobil od hořícího kontejneru. Právě popelnice, které chytly pravděpodobně od zábavní pyrotechniky, byly nejčastějším důvodem zásahu hasičů.

Silvestrovská evakuace

Hasiči také museli před půlnocí pomáhat policii při evakuaci domu na Smíchově v ulici U Klikovky. Ta byla nařízena kvůli údajnému nástražnému systému. Z objektu muselo být evakuováno 50 lidí.

Na konci roku hasiči zaznamenali i několik kurióznějších případů. V Modřanech například odchytili papouška na stromě. Po akci ptáka předali jeho majiteli, který se jim představil jako Papoušek. Na Černém Mostě v Pospíchalově ulici pak pomáhali desetileté holčičce, která po zamrzlé vodě přešla na ostrůvek a pak se bála jít zpět. Hasiči použili raftový člun a dívenku poté předali do péče záchranné služby.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek

Odpočinková úchylárna a infantilní nuda. S dvojicí nových animáků pro dospělé neztrácejte čas

Strážce streamu
vydáno 19. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Opět tu máme po dlouhé době seriálový tuplák. Dva animované seriály pro dospělé - Buchty a klobásy: Ráj potravin a Výbušná koťátka - si totiž před pár dny...  celý článek

Kina pod širákem mají zvláštní atmosféru. Víme, kde v metropoli zažít pravou letní pohodičku

vydáno 19. července 2024  5:36

Možností, kde o prázdninách mrknout na film, jsou v Praze desítky. Pár tipů na letní kina má i deník Metro. Náš výběr nabízí klasiky pro velký počet...  celý článek

Mladí nepracují efektivněji, jen v práci nechtějí strávit celý život

vydáno 18. července 2024  19:46

Čtyřdenní pracovní doba se v Evropě stává trendem. Svým zaměstnancům ji nabízejí například firmy na Islandu, v Belgii, Švýcarsku nebo Německu. V Česku se...  celý článek